Armenië lijkt afstand te nemen van Rusland
JEREVAN (ANP/AFP) - De Armeense premier Nikol Pasjinian lijkt in een televisietoespraak afstand te nemen van bondgenoot Rusland. Hij zegt dat de huidige veiligheidsalliantie waar Armenië aan deelneemt "ineffectief en onvoldoende" is. Pasjinian denkt ook dat zijn land zich moet aansluiten bij het Internationaal Strafhof (ICC), dat een arrestatiebevel tegen de Russische president Vladimir Poetin heeft uitgevaardigd.
Armenië is lid van de CSTO, een verbond van oud-Sovjetstaten die beloofd hebben elkaar te beschermen. De groep wordt gedomineerd door Rusland, maar dat land lijkt door de oorlog in Oekraïne minder aandacht te hebben voor andere landen. Pasjinian klaagde daar al herhaaldelijk over en doet dat nu weer. "Het is duidelijk voor ons allemaal dat de middelen van de CSTO en de middelen van de Armeens-Russische militair-politieke samenwerking niet voldoende zijn om de veiligheid van Armenië te beschermen."
Afgelopen week viel Azerbeidzjan de grotendeels etnisch Armeense enclave Nagorno-Karabach aan, waar Moskou troepen had gestationeerd om toe te zien op de vrede die Rusland in 2020 had bemiddeld. Dat betwiste gebied hoort officieel bij Azerbeidzjan, maar werd in feite bestuurd door een Armeens bestuur dat zich wilde afscheiden. De Russen grepen nauwelijks in bij de aanval van Azerbeidzjan en na een dag moesten de Armeense separatisten zich zo goed als overgeven door te beloven dat ze zich zouden ontwapenen. Pasjinian uitte deze week al kritiek op de Russische troepen, omdat ze de Azerbeidzjaanse aanval niet hadden weten te voorkomen.
Allianties met andere landen
Nu zegt de Armeense premier open te staan voor allianties met andere landen. Afgelopen maand hield het land al militaire oefeningen met de Verenigde Staten, tot ongenoegen van Rusland. Door de gebeurtenissen van deze week liepen de spanningen verder op. Zaterdag zei de Russische buitenlandminister Sergej Lavrov nog dat Armenië zelf "olie op het vuur" gooit door hoe het zich uitspreekt. Pasjinian wordt op Russische staatstelevisie veel bekritiseerd vanwege zijn kritiek op Rusland.
Pasjinians wens om zich aan te sluiten bij het ICC kan voor een verdere escalatie zorgen. Dat hof vaardigde een arrestatiebevel uit tegen Poetin, omdat het Kremlin illegaal Oekraïense kinderen naar Rusland heeft gedeporteerd. Sindsdien komt Poetin niet meer in landen die lid zijn van het ICC. Volgens Pasjinian zou een lidmaatschap niet bedoeld zijn tegen Rusland en de CSTO, maar dient het om de Armeense veiligheid te garanderen.
Meer uit Buitenland
BARINAS (ANP) - In de stad Barinas in het westen van Venezuela hebben honderden gedetineerden zondag een gevangenis overgenomen. Ze protesteerden tegen marteling en eisten het ontslag van de gevangenisdirecteur.
32 minuten geledenLACANAU/LÈGE-CAP-FERRET (ANP) - Aan de Franse kust zijn twee zwemmers verdronken nadat zij door sterke stromingen werden meegesleurd in het water. Dat melden de autoriteiten in het departement Gironde in een verklaring.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Het vermoedelijke aantal ebolabesmettingen in de Democratische Republiek Congo (DRC) is opgelopen tot 900. Dat meldt de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zondag. 101 ebolabesmettingen zijn inmiddels vastgesteld in de DRC, waar het virus uitbrak.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Een groep van acht Arabisch-islamitische staten heeft de acties veroordeeld van de extreemrechtse Israëlische minister van Nationale Veiligheid, Itamar Ben-Gvir, tegen buitenlandse flotilla-activisten die werden vastgehouden op een Israëlisch schip. Ben-Gvir bespotte activisten die tegen de grond waren gedrukt, zo is in een door hemzelf geplaatste video te zien. Enkele van de gedetineerden, die van plan waren humanitaire hulp naar Gaza te brengen, beweerden later dat zij tijdens hun detentie fysiek zijn mishandeld.
4 uur geledenNICOSIA (ANP/RTR) - Op Cyprus lijkt uiterst rechts bij de parlementsverkiezingen van zondag winst te boeken. Dit blijkt uit exitpolls die tevens wijzen op verlies voor de centrumpartijen die de onafhankelijke president Nikos Christodoulides steunen.
4 uur geledenJIUQUAN (ANP/RTR/AFP) - Drie Chinese ruimtevaarders zijn zondag met een raket vertrokken naar het Chinese Tiangong-ruimtestation. Het is de bedoeling dat een van de bemanningsleden daar een jaar blijft en dat is een primeur voor het land.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag gezegd dat hij en de Amerikaanse president Donald Trump het erover eens zijn dat elk definitief akkoord met Iran de nucleaire dreiging die uitgaat van Teheran, moet wegnemen.
8 uur geleden