Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Armenië lijkt afstand te nemen van Rusland

Armenië lijkt afstand te nemen van Rusland

JEREVAN (ANP/AFP) - De Armeense premier Nikol Pasjinian lijkt in een televisietoespraak afstand te nemen van bondgenoot Rusland. Hij zegt dat de huidige veiligheidsalliantie waar Armenië aan deelneemt "ineffectief en onvoldoende" is. Pasjinian denkt ook dat zijn land zich moet aansluiten bij het Internationaal Strafhof (ICC), dat een arrestatiebevel tegen de Russische president Vladimir Poetin heeft uitgevaardigd.

Armenië is lid van de CSTO, een verbond van oud-Sovjetstaten die beloofd hebben elkaar te beschermen. De groep wordt gedomineerd door Rusland, maar dat land lijkt door de oorlog in Oekraïne minder aandacht te hebben voor andere landen. Pasjinian klaagde daar al herhaaldelijk over en doet dat nu weer. "Het is duidelijk voor ons allemaal dat de middelen van de CSTO en de middelen van de Armeens-Russische militair-politieke samenwerking niet voldoende zijn om de veiligheid van Armenië te beschermen."

Afgelopen week viel Azerbeidzjan de grotendeels etnisch Armeense enclave Nagorno-Karabach aan, waar Moskou troepen had gestationeerd om toe te zien op de vrede die Rusland in 2020 had bemiddeld. Dat betwiste gebied hoort officieel bij Azerbeidzjan, maar werd in feite bestuurd door een Armeens bestuur dat zich wilde afscheiden. De Russen grepen nauwelijks in bij de aanval van Azerbeidzjan en na een dag moesten de Armeense separatisten zich zo goed als overgeven door te beloven dat ze zich zouden ontwapenen. Pasjinian uitte deze week al kritiek op de Russische troepen, omdat ze de Azerbeidzjaanse aanval niet hadden weten te voorkomen.

Allianties met andere landen

Nu zegt de Armeense premier open te staan voor allianties met andere landen. Afgelopen maand hield het land al militaire oefeningen met de Verenigde Staten, tot ongenoegen van Rusland. Door de gebeurtenissen van deze week liepen de spanningen verder op. Zaterdag zei de Russische buitenlandminister Sergej Lavrov nog dat Armenië zelf "olie op het vuur" gooit door hoe het zich uitspreekt. Pasjinian wordt op Russische staatstelevisie veel bekritiseerd vanwege zijn kritiek op Rusland.

Pasjinians wens om zich aan te sluiten bij het ICC kan voor een verdere escalatie zorgen. Dat hof vaardigde een arrestatiebevel uit tegen Poetin, omdat het Kremlin illegaal Oekraïense kinderen naar Rusland heeft gedeporteerd. Sindsdien komt Poetin niet meer in landen die lid zijn van het ICC. Volgens Pasjinian zou een lidmaatschap niet bedoeld zijn tegen Rusland en de CSTO, maar dient het om de Armeense veiligheid te garanderen.

Meer uit Buitenland

Israëlische media: steeds meer tekenen dat Khamenei gedood is

TEHERAN (ANP/RTR) - Anonieme bronnen zeggen tegen Israëlische bronnen dat er "steeds meer tekenen" zijn dat de Iraanse ayatollah Ali Khamenei is omgekomen bij de Israëlische en Amerikaanse aanvallen van zaterdag. Het is onduidelijk waar Khamenei zich bevindt en alle berichten over zijn lot zijn onbevestigd.

59 minuten geleden
Pro-Iraanse militie in Irak zegt bases VS te willen bestoken

BAGDAD (ANP/AFP) - Een pro-Iraanse militie in Irak zegt te zijn aangevallen en wil daarom Amerikaanse bases in de regio aanvallen. De beweging Kataeb Hezbollah zegt dat ze de agressie zal vergelden. Er zouden volgens officiële Iraakse bronnen twee doden en drie gewonden zijn gevallen bij luchtaanvallen op de basis van de pro-Iraanse groep.

1 uur geleden
Democraten waarschuwen voor groter conflict na aanval op Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oppositie reageert bezorgd op de aanvallen van de regering-Trump op Iran. Democraten spreken de vrees uit dat hun land verwikkeld kan raken in een groot conflict in het Midden-Oosten, schrijft politieke nieuwssite The Hill.

1 uur geleden
Franse president en Spaanse premier laken escalatie Iran

PARIJS/MADRID (ANP/AFP/RTR) - De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft "eenzijdige militaire actie van de VS en Israël" verworpen. Hij noemt het een escalatie die verder bijdraagt aan de onzekere internationale orde.

2 uur geleden
Nieuwszender: paniek in Qatar na aanvallen

DOHA (ANP) - De aanvallen in het Midden-Oosten hebben in Qatar tot paniek geleid. Op door nieuwszender Al-Jazeera geverifieerde beelden is te zien dat mensen een veilig heenkomen zoeken.

2 uur geleden
Bemiddelaar Oman tegen de VS: dit is niet jullie oorlog

MUSCAT (ANP) - Oman, dat bemiddelde tussen de Verenigde Staten en Iran, heeft onthutst gereageerd op de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op de islamitische republiek. Minister van Buitenlandse Zaken Badr Albusaidi schreef op X dat de onderhandelingen worden ondermijnd. "Noch de belangen van de Verenigde Staten, noch de zaak van wereldwijde vrede worden hiermee goed gediend."

2 uur geleden
Kopstuk Revolutionaire Garde mogelijk gedood bij aanvallen

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israëlische functionarissen denken dat de leider van de machtige Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) is gedood bij de aanvallen op Iran. Dat schrijft nieuwssite Times of Israel. Ook de Iraanse minister van Defensie en inlichtingenchef zouden vermoedelijk zijn gedood.

2 uur geleden