Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Armenië lijkt afstand te nemen van Rusland

Armenië lijkt afstand te nemen van Rusland

JEREVAN (ANP/AFP) - De Armeense premier Nikol Pasjinian lijkt in een televisietoespraak afstand te nemen van bondgenoot Rusland. Hij zegt dat de huidige veiligheidsalliantie waar Armenië aan deelneemt "ineffectief en onvoldoende" is. Pasjinian denkt ook dat zijn land zich moet aansluiten bij het Internationaal Strafhof (ICC), dat een arrestatiebevel tegen de Russische president Vladimir Poetin heeft uitgevaardigd.

Armenië is lid van de CSTO, een verbond van oud-Sovjetstaten die beloofd hebben elkaar te beschermen. De groep wordt gedomineerd door Rusland, maar dat land lijkt door de oorlog in Oekraïne minder aandacht te hebben voor andere landen. Pasjinian klaagde daar al herhaaldelijk over en doet dat nu weer. "Het is duidelijk voor ons allemaal dat de middelen van de CSTO en de middelen van de Armeens-Russische militair-politieke samenwerking niet voldoende zijn om de veiligheid van Armenië te beschermen."

Afgelopen week viel Azerbeidzjan de grotendeels etnisch Armeense enclave Nagorno-Karabach aan, waar Moskou troepen had gestationeerd om toe te zien op de vrede die Rusland in 2020 had bemiddeld. Dat betwiste gebied hoort officieel bij Azerbeidzjan, maar werd in feite bestuurd door een Armeens bestuur dat zich wilde afscheiden. De Russen grepen nauwelijks in bij de aanval van Azerbeidzjan en na een dag moesten de Armeense separatisten zich zo goed als overgeven door te beloven dat ze zich zouden ontwapenen. Pasjinian uitte deze week al kritiek op de Russische troepen, omdat ze de Azerbeidzjaanse aanval niet hadden weten te voorkomen.

Allianties met andere landen

Nu zegt de Armeense premier open te staan voor allianties met andere landen. Afgelopen maand hield het land al militaire oefeningen met de Verenigde Staten, tot ongenoegen van Rusland. Door de gebeurtenissen van deze week liepen de spanningen verder op. Zaterdag zei de Russische buitenlandminister Sergej Lavrov nog dat Armenië zelf "olie op het vuur" gooit door hoe het zich uitspreekt. Pasjinian wordt op Russische staatstelevisie veel bekritiseerd vanwege zijn kritiek op Rusland.

Pasjinians wens om zich aan te sluiten bij het ICC kan voor een verdere escalatie zorgen. Dat hof vaardigde een arrestatiebevel uit tegen Poetin, omdat het Kremlin illegaal Oekraïense kinderen naar Rusland heeft gedeporteerd. Sindsdien komt Poetin niet meer in landen die lid zijn van het ICC. Volgens Pasjinian zou een lidmaatschap niet bedoeld zijn tegen Rusland en de CSTO, maar dient het om de Armeense veiligheid te garanderen.

Meer uit Buitenland

Iraans ministerie: VS willen zonder gezichtsverlies uit de oorlog

TEHERAN (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering is op zoek naar een manier om zich uit de oorlog te redden, zegt het ministerie van Defensie van Iran. Op dit moment is een Iraanse minister in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad voor gesprekken. Deze zaterdag worden daar ook gezanten van de VS verwacht, al is nog onduidelijk of die met Iran zullen spreken.

1 uur geleden
Zelensky meldt doden na nacht van zware aanvallen op Oekraïne

KYIV (ANP) - Russische aanvallen door heel Oekraïne hebben volgens president Volodymyr Zelensky aan zeker vier mensen het leven gekost. Dertig mensen raakten gewond. "De meeste doelen zijn burgerinfrastructuur in steden", schrijft hij op X.

3 uur geleden
Duitse minister: alvast mijnenjager richting Straat van Hormuz

BERLIJN (ANP) - Duitsland stuurt een mijnenjager en een bevoorradings- en commandoschip naar de Middellandse Zee om zich voor te bereiden op mogelijke inzet in de Straat van Hormuz, zegt minister van Defensie Boris Pistorius in de Rheinische Post. Wanneer de schepen vertrekken, zegt hij niet.

4 uur geleden
Top over afbouw fossiele brandstoffen begonnen in Colombia

SANTA MARTA (ANP) - In de Colombiaanse kustplaats Santa Marta is vrijdag de eerste internationale conferentie over de afbouw van fossiele brandstoffen begonnen, die Colombia samen met Nederland organiseert. Voor de zesdaagse conferentie hebben zich 56 landen aangemeld, zei de Colombiaanse milieuminister Irene Vélez Torres bij aanvang. Samen zijn die landen goed voor zo'n 20 procent van de wereldwijde productie van fossiele brandstoffen en 30 procent van de mondiale vraag.

13 uur geleden
Doden in Gaza bij Israëlische aanvallen, onder wie politieagenten

GAZA-STAD (ANP/RTR) - Ten minste twaalf mensen zijn vrijdag omgekomen bij Israëlische aanvallen in Gaza, zeggen de autoriteiten in het gebied. Onder hen zouden ook zes politieagenten zijn geweest.

14 uur geleden
Trump wil doodstraf op federaal niveau uitbreiden

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie wil de doodstraf op federaal niveau uitbreiden en het ook mogelijk maken om die uit te voeren met een vuurpeloton, door elektrocutie of verstikking met een gas. President Donald Trump beloofde daar eerder werk van te gaan maken tijdens zijn tweede termijn.

14 uur geleden
ABC News: zondag mogelijk overleg tussen VS en Iran in Islamabad

ISLAMABAD (ANP) - Amerikaanse en Iraanse delegaties treffen elkaar "mogelijk" zondag in Islamabad, aldus een Pakistaanse vertegenwoordiger tegen de Amerikaanse zender ABC News. De Iraniërs en de Amerikanen zouden zaterdag eerst afzonderlijk met Pakistaanse onderhandelaars praten, en als dat goed gaat houden ze de dag erna directe gesprekken, aldus de zender.

14 uur geleden