Armenië en Azerbeidzjan werken aan normaliseren banden
BAKOE/JEREVAN (ANP/AFP) - Armenië en Azerbeidzjan laten in een zeldzame gezamenlijke verklaring weten stappen te zullen zetten om de onderlinge banden te normaliseren. Ze zijn overeengekomen het vertrouwen op te bouwen en als onderdeel daarvan zal er een gevangenenruil plaatsvinden. Bakoe laat 32 Armeense militairen vrij en Jerevan twee Azerbeidzjaanse militairen.
De landen zijn al decennialang verwikkeld in een conflict over de regio Nagorno-Karabach. Het betwiste gebied hoort officieel bij Azerbeidzjan, maar stond tot enkele maanden geleden onder controle van etnische Armeniërs. Azerbeidzjan begon in september een offensief tegen separatisten, die na een dag hun wapens neerlegden en ermee instemden dat Nagorno-Karabach onder de regering in Bakoe zou gaan vallen.
De overwinning voor Azerbeidzjan lijkt een einde te maken aan een territoriaal geschil waar twee bloedige oorlogen over zijn gevoerd. Azerbeidzjan en Armenië zeggen dat er dit jaar nog een vredesovereenkomst kan worden ondertekend, hoewel er weinig vooruitgang wordt geboekt in de onderhandelingen hierover.
Charles Michel, de voorzitter van de Europese Raad, laat op berichtendienst X weten de "enorme doorbraak" in de betrekkingen tussen de twee landen te verwelkomen. Daarnaast moedigt hij de leiders van Azerbeidzjan en Armenië aan zo snel mogelijk een vredesdeal te sluiten.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - Noodweer leidt in het zuiden van Frankrijk tot problemen. 850.000 mensen zitten zonder stroom, meldt BFMTV op basis van energiebedrijf Enedis. Weerdienst Météo France waarschuwt dat lagedrukgebied Nils in grote delen van het land zorgt voor gevaarlijke situaties door harde wind, zware regenval en onweer.
11 minuten geledenPRISTINA (ANP/AFP) - Het Kosovaarse parlement heeft de nationalist Albin Kurti opnieuw benoemd tot premier. Daarmee komt een einde aan een politieke impasse in het land, die al een jaar duurde.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woensdag in zijn gesprek met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu geen concrete afspraken gemaakt, schrijft hij op zijn Truth Social. "Behalve dat ik erop heb aangedrongen dat de onderhandelingen met Iran worden voortgezet, om te zien of er een akkoord kan worden gesloten."
10 uur geledenTUMBLER RIDGE (ANP) - Het dodental van de schietpartij in Canada is bijgesteld naar negen, inclusief de vermoedelijke schutter. De politie meldde eerder dat ook een tiende persoon was bezweken aan haar zware verwondingen, maar dat is toch niet het geval. Zij is met een helikopter naar het ziekenhuis gebracht en wordt nog behandeld.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse acteur James Van Der Beek is overleden, melden Amerikaanse media woensdag. De acteur, vooral bekend van zijn rol als Dawson Leery in de serie Dawson's Creek, was 48 jaar. Van Der Beek leed al langere tijd aan darmkanker.
11 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Een Franse rechtbank doet op 7 juli uitspraak in het hoger beroep van Marine Le Pen. De radicaal-rechtse politica is veroordeeld voor gesjoemel met EU-geld en mag daarom niet deelnemen aan de presidentsverkiezingen in 2027.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De nieuwe Noordpoolmissie Arctic Sentry komt tegemoet aan de afspraak met de Amerikaanse president Donald Trump om het poolgebied gezamenlijk te beschermen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Maar hij wijst erop dat de Verenigde Staten meer wensen hebben en daarover nog met Denemarken en Groenland onderhandelen.
14 uur geleden