Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Armeense premier: Rusland faalt in vredestaak

Armeense premier: Rusland faalt in vredestaak

JEREVAN (ANP/AFP) - De Armeense premier Nikol Pasjinian heeft kritiek op de Russische vredesmacht die in de regio Nagorno-Karabach is gestationeerd. Hij verwijt de Russen dat ze er niet in zijn geslaagd een Azerbeidzjaans offensief af te wenden.

"Als de vredeshandhavers erin zijn geslaagd een staakt-het-vuren te bewerkstelligen, waarom zijn ze er dan niet in geslaagd een overeenkomst te sluiten om de aanval op Nagorno-Karabach te voorkomen?", vroeg Pasjinian in een televisietoespraak. "We waarschuwden ervoor: waarom vervulden ze hun vredeshandhavingstaken niet?"

Rusland wordt beschouwd als bondgenoot van Armenië, maar heeft ook de handen vol aan de oorlog in Oekraïne. Volgens waarnemers heeft Azerbeidzjan kunnen profiteren van die onstabiele situatie.

Te makkelijk

De premier zei ook dat de wapenstilstand grotendeels stand houdt en dat hij geen onmiddellijke dreiging ziet voor de burgers in Nagorno-Karabach, maar dat Armenië indien nodig bereid is om 40.000 gezinnen op te vangen.

Woensdag werd in Jerevan tegen Pasjinian geprotesteerd omdat hij Nagorno-Karabach te makkelijk uit handen gegeven zou hebben. De regio Nagorno-Karabach behoort officieel tot Azerbeidzjan, maar wordt voornamelijk bevolkt door Armeniërs. Met een separatistisch bestuur was de regio min of meer onafhankelijk.

Militairen uit Azerbeidzjan vielen de regio dinsdag binnen, maar woensdag werd er al een staakt-het-vuren afgekondigd. Volgens Azerbeidzjan zijn er zes Russische militairen omgekomen bij het offensief in de regio. Donderdag was er een eerste gespreksronde over de toekomst van de regio tussen een delegatie etnische Armeniërs uit de enclave en Azerbeidzjaanse afgevaardigden, nog zonder concrete resultaten.

Meer uit Buitenland

Minnesota klaagt VS-minister Noem aan na ICE-schietpartij

MINNEAPOLIS (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Minnesota heeft een rechtszaak aangespannen vanwege de "ongekende toename" van de aanwezigheid van federale agenten in de staat, enkele dagen nadat een agent van immigratiedienst ICE een vrouw had doodgeschoten in Minneapolis.

3 uur geleden
VS veroordelen Russisch gebruik van hypersonische raket

WASHINGTON (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten veroordelen de Russische inzet van een hypersonische raket bij een aanval op Oekraïne. Het betreft een "onverklaarbare escalatie", aldus een Amerikaanse vertegenwoordiger tegen de VN-Veiligheidsraad.

9 uur geleden
Trump dreigt met sancties tegen landen die met Iran handelen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met sancties tegen landen die met Iran handelen. "Met onmiddellijke ingang zal elk land dat zaken doet met de Islamitische Republiek Iran een heffing van 25 procent betalen op alle handel en alle andere zakelijke activiteiten met de Verenigde Staten", aldus Trump op zijn platform Truth Social.

9 uur geleden
Staat Illinois klaagt regering-Trump aan om inzet ICE

CHICAGO (ANP) - De Amerikaanse staat Illinois heeft de regering van president Donald Trump aangeklaagd om de inzet van ICE-agenten in Chicago. Gouverneur JB Pritzker spreekt op X over het "gevaarlijke gebruik van geweld" door agenten van de immigratiedienst en de grenswacht.

10 uur geleden
Moldavische president voorstander van hereniging met Roemenië

CHISINAU (ANP/AFP) - De Moldavische president Maia Sandu is voorstander van een hereniging van haar land met Roemenië. In de Britse podcast 'The Rest Is Politics' zei ze dat ze bij een eventueel referendum voor de aansluiting zou stemmen.

12 uur geleden
Khamenei: grote betogingen vóór regering zijn waarschuwing aan VS

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse leider Ali Khamenei zegt dat in zijn land grote pro-regeringsdemonstraties zijn geweest als tegenreactie op de aanhoudende betogingen tegen het regime. De opkomst geldt volgens hem als een waarschuwing aan de Verenigde Staten.

12 uur geleden
Ex-leider separatisten Corsica doodgeschoten op begrafenis moeder

AJACCIO (ANP/AFP/BELGA) - De voormalige leider van de Corsicaanse separatistische beweging FLNC Alain Orsoni is doodgeschoten tijdens de begrafenis van zijn moeder, hebben gerechtelijke bronnen bekendgemaakt. Justitie heeft een onderzoek ingesteld naar moord door een georganiseerde bende.

12 uur geleden