Armeense premier: Rusland faalt in vredestaak
JEREVAN (ANP/AFP) - De Armeense premier Nikol Pasjinian heeft kritiek op de Russische vredesmacht die in de regio Nagorno-Karabach is gestationeerd. Hij verwijt de Russen dat ze er niet in zijn geslaagd een Azerbeidzjaans offensief af te wenden.
"Als de vredeshandhavers erin zijn geslaagd een staakt-het-vuren te bewerkstelligen, waarom zijn ze er dan niet in geslaagd een overeenkomst te sluiten om de aanval op Nagorno-Karabach te voorkomen?", vroeg Pasjinian in een televisietoespraak. "We waarschuwden ervoor: waarom vervulden ze hun vredeshandhavingstaken niet?"
Rusland wordt beschouwd als bondgenoot van Armenië, maar heeft ook de handen vol aan de oorlog in Oekraïne. Volgens waarnemers heeft Azerbeidzjan kunnen profiteren van die onstabiele situatie.
Te makkelijk
De premier zei ook dat de wapenstilstand grotendeels stand houdt en dat hij geen onmiddellijke dreiging ziet voor de burgers in Nagorno-Karabach, maar dat Armenië indien nodig bereid is om 40.000 gezinnen op te vangen.
Woensdag werd in Jerevan tegen Pasjinian geprotesteerd omdat hij Nagorno-Karabach te makkelijk uit handen gegeven zou hebben. De regio Nagorno-Karabach behoort officieel tot Azerbeidzjan, maar wordt voornamelijk bevolkt door Armeniërs. Met een separatistisch bestuur was de regio min of meer onafhankelijk.
Militairen uit Azerbeidzjan vielen de regio dinsdag binnen, maar woensdag werd er al een staakt-het-vuren afgekondigd. Volgens Azerbeidzjan zijn er zes Russische militairen omgekomen bij het offensief in de regio. Donderdag was er een eerste gespreksronde over de toekomst van de regio tussen een delegatie etnische Armeniërs uit de enclave en Azerbeidzjaanse afgevaardigden, nog zonder concrete resultaten.
Meer uit Buitenland
STUTTGART (ANP/DPA) - De Groenen hebben in de Duitse deelstaat Baden-Württemberg een nipte overwinning behaald op de CDU van bondskanselier Friedrich Merz. Volgens de maandagochtend gepubliceerde voorlopige uitslag behaalden de Groenen 30,2 procent van de stemmen tegenover 29,7 procent voor de CDU.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Bij twee Israëlische aanvallen in Gaza zijn zondag zes Palestijnen omgekomen. Onder de doden zijn twee minderjarigen. Dat melden lokale gezondheidsautoriteiten. Het waren volgens hen de dodelijkste aanvallen in Gaza sinds het begin van de oorlog tussen Israël, de Verenigde Staten en Iran.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Bij een Amerikaanse aanval op een boot in de oostelijke Stille Oceaan zijn zondag zes mensen omgekomen. Volgens het Amerikaanse leger was de boot betrokken bij drugshandel.
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Europese landen hebben hun wapenimporten de afgelopen jaren verdrievoudigd. Het overgrote deel komt uit de Verenigde Staten, dat zijn export naar Europa zelfs nog meer zag groeien, becijferde onderzoeksinstituut SIPRI.
5 uur geledenGLASGOW (ANP) - Een grote brand nabij het centraal station van Glasgow heeft zondagavond voor grote problemen gezorgd voor treinreizigers, met tientallen annuleringen tot gevolg. Dat melden Britse media waaronder BBC en Sky News.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Mojtaba Khamenei, een van de zonen van Ali Khamenei, is gekozen tot nieuwe opperste leider van Iran. Dat heeft de daartoe bevoegde Assemblee van Experts bekendgemaakt via Iraanse staatsmedia. Volgens ayatollah Hosseinali Eshkevari wordt de naam Khamenei als leider van Iran daarmee doorgezet.
8 uur geledenKOBLENZ (ANP/DPA/BELGA) - Volgens de politie hebben fragmenten van een meteoriet daken en huizen beschadigd in verschillende delen van de Zuidwest-Duitse deelstaat Rijnland-Palts.
8 uur geleden