Armeense premier: Rusland faalt in vredestaak
JEREVAN (ANP/AFP) - De Armeense premier Nikol Pasjinian heeft kritiek op de Russische vredesmacht die in de regio Nagorno-Karabach is gestationeerd. Hij verwijt de Russen dat ze er niet in zijn geslaagd een Azerbeidzjaans offensief af te wenden.
"Als de vredeshandhavers erin zijn geslaagd een staakt-het-vuren te bewerkstelligen, waarom zijn ze er dan niet in geslaagd een overeenkomst te sluiten om de aanval op Nagorno-Karabach te voorkomen?", vroeg Pasjinian in een televisietoespraak. "We waarschuwden ervoor: waarom vervulden ze hun vredeshandhavingstaken niet?"
Rusland wordt beschouwd als bondgenoot van Armenië, maar heeft ook de handen vol aan de oorlog in Oekraïne. Volgens waarnemers heeft Azerbeidzjan kunnen profiteren van die onstabiele situatie.
Te makkelijk
De premier zei ook dat de wapenstilstand grotendeels stand houdt en dat hij geen onmiddellijke dreiging ziet voor de burgers in Nagorno-Karabach, maar dat Armenië indien nodig bereid is om 40.000 gezinnen op te vangen.
Woensdag werd in Jerevan tegen Pasjinian geprotesteerd omdat hij Nagorno-Karabach te makkelijk uit handen gegeven zou hebben. De regio Nagorno-Karabach behoort officieel tot Azerbeidzjan, maar wordt voornamelijk bevolkt door Armeniërs. Met een separatistisch bestuur was de regio min of meer onafhankelijk.
Militairen uit Azerbeidzjan vielen de regio dinsdag binnen, maar woensdag werd er al een staakt-het-vuren afgekondigd. Volgens Azerbeidzjan zijn er zes Russische militairen omgekomen bij het offensief in de regio. Donderdag was er een eerste gespreksronde over de toekomst van de regio tussen een delegatie etnische Armeniërs uit de enclave en Azerbeidzjaanse afgevaardigden, nog zonder concrete resultaten.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Alle honderd leden van de Amerikaanse Senaat zijn uitgenodigd voor een ontmoeting met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky dinsdag. Dat zeiden twee medewerkers van de Senaat.
19 minuten geledenMADRID (ANP) - De inwoners van negen Spaanse dorpen die waren geëvacueerd vanwege de grote natuurbranden mogen weer naar huis, melden Spaanse media als EFE en El País. Het gaat om gemeenten in de provincie Toledo, net ten zuiden van waar het vuur woedt.
1 uur geledenBISCAROSSE (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron stelt dat een van de natuurbranden in het zuidwesten van het land onder controle is. Het gaat om de brand bij Biscarosse, in het departement Landes. Dat is net ten zuiden van Gironde, waar een nog veel grotere brand woedt.
2 uur geledenBORDEAUX (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron verwacht dat de komende weken "zwaar" zullen zijn voor de inwoners van het zuidwestelijke departement Gironde. Macron bracht maandag een bezoek aan het gebied dat is getroffen door grote natuurbranden.
4 uur geledenWENEN (ANP/DPA/RTR) - De Oostenrijkse regering heeft bekendgemaakt de dienstplicht met drie maanden te willen verlengen naar negen maanden. Het plan is om de wijziging na de jaarwisseling in te laten gaan, maar de drie coalitiepartijen moeten eerst op zoek naar steun in het parlement.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat er momenteel gesprekken lopen tussen vertegenwoordigers van de Verenigde Staten en Iran. Die gesprekken zouden goed verlopen.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - In Frankrijk zijn sinds 6 juli 162 mensen opgepakt op verdenking van opzettelijke brandstichting. Dat heeft de Franse premier Sébastien Lecornu maandag bekendgemaakt op X.
5 uur geleden