Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Armeense premier beschuldigt leger van couppoging

Armeense premier beschuldigt leger van couppoging

JEREVAN (ANP) - De Armeense premier Nikol Pasjinian, die in zijn land zwaar onder vuur ligt vanwege zijn handelen in de oorlog met buurland Azerbeidzjan vorig jaar, heeft het leger ervan beschuldigd een staatsgreep tegen hem te beramen. Pasjinian wil vooralsnog van geen opstappen weten.

In Armenië is al geruime tijd verdeeldheid over de manier waarop de regering is omgegaan met de oorlog om de exclave Nagorno-Karabach, die voor Armenië met gebiedsverlies afliep. Donderdag demonstreerden duizenden Armenen in de hoofdstad Jerevan.

Onder de Armenen die willen dat Pasjinian opstapt, zijn ook de hoogste militairen van het land. Een oproep van de legerstaf aan de regering om op te stappen, veroorzaakte een golf van verontwaardiging in het land, wat er mede toe leidde dat 20.000 aanhangers van premier Pasjinian de straat op gingen. De militairen stelden donderdag dat Pasjinian en zijn regering "niet in staat zijn om adequate besluiten te nemen".

Zo'n 10.000 oppositieaanhangers verzamelden zich iets verderop en zijn begonnen een tentenkamp op te zetten en barricades op te werpen buiten het parlementsgebouw. Volgens het Franse persagentschap AFP waren er donderdag geen tekenen op straat te zien van een ophanden zijnde militaire staatsgreep of een andere actie van het leger tegen de regering.

"Ik beveel alle generaals, officieren en soldaten: doe je werk en bescherm de grenzen en de territoriale integriteit van het land", sprak Pasjinian tijdens de demonstratie tot de militairen. "Het leger moet het volk en de verkozen autoriteiten gehoorzamen."

Ook het Armeense ministerie van Defensie stelde in een verklaring dat alle "pogingen om het leger te betrekken in politieke processen onacceptabel zijn". Pasjinian zei dat hij bereid is om met de oppositie om de tafel te gaan zitten, maar dreigde tegelijkertijd al zijn tegenstanders te laten arresteren als die "verder gaan dan politieke verklaringen".

Meer uit Buitenland

Nepal staakt zoektocht naar vermisten overstromingen

KATHMANDU (ANP) - De autoriteiten in Nepal staken hun zoektocht naar de slachtoffers van de dodelijke overstromingen in het noorden van het land eind augustus. Dat meldt persbureau Reuters op gezag van de lokale autoriteiten. Bij de overstromingen kwamen bijna 1500 mensen om het leven. Een kleine 14.000 mensen konden worden gered. Meer dan 5000 mensen zijn nog altijd vermist aan de Nepalese zijde van de grens.

5 minuten geleden
Omstreden oud-Congresvoorzitter Dennis Hastert (84) overleden

WASHINGTON (ANP) - De langstzittende Republikeinse voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Dennis Hastert, is op 84-jarige leeftijd een natuurlijke dood gestorven. Dat melden de autoriteiten in Kendall County, Illinois. Hastert was van 1999 tot begin 2007 de zogenoemde Speaker of the House.

1 uur geleden
Meloni wil stem registreren tegen deepfakes en AI

ROME (ANP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni wil haar stem laten registreren om zichzelf te beschermen tegen AI-gegenereerde deepfake-video's. Volgens de krant La Repubblica heeft ze daarvoor een aanvraag ingediend bij de EU-dienst voor intellectueel eigendom (EUIPO).

3 uur geleden
Brussel maakt 130 miljoen extra vrij voor drones bij EU-grenzen

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt nog eens 130 miljoen euro vrij voor het gebruik en de bestrijding van drones aan de EU-grenzen, werd maandag bekendgemaakt. Het geld is zowel bedoeld om grenstoezicht op te voeren als om beter in te kunnen spelen op vijandige droneactiviteiten bij de grenzen, staat in een persbericht.

3 uur geleden
15-jarige zwaargewond geraakt bij Franse onderwijsprotesten

PARIJS (ANP) - Bij de protesten bij Franse onderwijsinstellingen is maandag in Lens een 15-jarige scholier zwaargewond geraakt aan de hand, nadat de leerling vermoedelijk een granaat had opgepakt die was afgeschoten door de politie. Dat melden meerdere Franse media op gezag van de lokale autoriteiten. Onduidelijk is om wat voor projectiel het gaat.

3 uur geleden
Duitse diensten verwachten gewapende aanvallen op Oekraïne-hulp

BERLIJN (ANP) - Rusland wil de militaire hulp die Oekraïnes bondgenoten leveren de komende tijd ook met geweld dwarsbomen, verwacht de Duitse buitenlandse inlichtingendienst. Duitsland loopt volgens BND-hoofd Martin Jäger "gevaar om in een gewelddadig conflict met Rusland terecht te komen".

5 uur geleden
Opnieuw een dag van protest op veel Franse onderwijsinstellingen

PARIJS (ANP) - Op meer dan vierhonderd Franse onderwijsinstellingen wordt maandag gedemonstreerd. Dat meldt het Franse ministerie van Onderwijs. Ook zijn vier- tot vijfhonderd locaties geheel of gedeeltelijk gesloten vanwege de onlusten.

5 uur geleden