Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Arib over stemmingen: Kamer kan altijd vragen later te stemmen

Arib over stemmingen: Kamer kan altijd vragen later te stemmen

DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib zegt dat het partijen altijd vrij staat te vragen om hoofdelijke stemmingen op een ander moment te houden, bijvoorbeeld als zij meer voorbereidingstijd willen. Woensdagavond waren er tijdens het coronadebat niet meer genoeg Kamerleden in het gebouw om hoofdelijk te stemmen over een motie van Geert Wilders. Het zogeheten quorum van 76 leden, dat nodig is voor een hoofdelijke stemming, werd niet meer gehaald.

De oppositie verweet de coalitie bewust "uit het gebouw gevlucht te zijn" om zo de hoofdelijke stemming te "saboteren". Volgens Arib heeft deze gang van zaken "het aanzien van de Kamer geschaad". De partijen hebben inmiddels ook gereageerd met zelfkritiek. "Niet fraai", luidt het oordeel van het CDA. Ook de D66-fractie vond het eigen handelen "bepaald niet sterk".

"Kamerleden kunnen altijd een ordevoorstel doen en vragen of de stemming op een later moment kan", zegt Arib. "Als daar een meerderheid voor is, dan wordt de stemming uitgesteld."

Te weinig tijd

De coalitie vond dat er te weinig tijd was om te stemmen over Wilders' motie, die opriep tot een hoger salaris voor zorgpersoneel, omdat enkele Kamerleden daarvoor vanuit onder meer Groningen naar de Kamer moesten komen. Hiermee kwam Wilders een eerdere afspraak over het tijdig kenbaar maken van een hoofdelijke stemming niet na, aldus de coalitiepartijen. Volgens D66-Kamerlid Paul van Meenen is er vanwege de coronamaatregelen in de Kamer meer voorbereidingstijd nodig en dient een hoofdelijke stemming niet op dezelfde dag als de indiening gehouden te worden.

Maar een dergelijke 'gentlemen's agreement' gaat niet voor de Grondwet en de reglementen van de Tweede Kamer, zegt Arib. "Ieder Kamerlid heeft volgens de wet het recht om een hoofdelijke stemming aan te vragen. Ik heb niet de bevoegdheid dat recht opzij te schuiven." Als Kamerleden de regels willen veranderen, kunnen zij hier een voorstel voor indienen en een meerderheid voor zoeken, aldus Arib.

Meer uit Politiek

Van Weel over in brand steken man in rolstoel: alle grenzen over

DEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid heeft geschrokken gereageerd op het nieuws dat een man in een elektrische rolstoel in Utrecht in brand is gestoken. "Dit gaat alle grenzen over."

1 uur geleden
CDA 'gaat rustig kauwen' op asielwetten na debat in Eerste Kamer

DEN HAAG (ANP) - Het CDA "gaat rustig kauwen" op de asielwetten waar de Eerste Kamer maandag en dinsdag over heeft gedebatteerd. De partij bezit de sleutel tot een meerderheid voor de wetten, maar senator Madeleine van Toorenburg wilde dinsdag nog niet prijsgeven of haar fractie voor gaat stemmen. De stemming is volgende week.

2 uur geleden
Kabinet wil voorzichtig de knip trekken voor gevolgen Iran-oorlog

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet lijkt bereid honderden miljoenen euro's uit te trekken voor maatregelen om de gevolgen van de oorlog in Iran voor burgers en bedrijven te verzachten. Hoeveel precies, is volgens ingewijden nog niet te zeggen omdat het pakket nog "volop in beweging" is.

3 uur geleden
PVV dreigt in Eerste Kamer tegen Fabers asielwetten te stemmen

DEN HAAG (ANP) - Alexander van Hattem dreigt dat de PVV in de Eerste Kamer tegen de wetten stemt die zijn ingediend door zijn partijgenoot Marjolein Faber, toen zij in het vorige kabinet minister was. Het debat in de senaat over deze wetten en de toevoeging om een illegaal verblijf strafbaar te maken "stemt mij niet vrolijk". Van Hattem heeft vier strenge moties ingediend en vindt de steun hiervoor "dusdanig belangrijk dat ze bepalend kunnen zijn" voor de vraag of de PVV voorstemt.

3 uur geleden
Minister: ongedocumenteerden alleen strafbaar bij niet meewerken

DEN HAAG (ANP) - Iemand zonder geldige verblijfspapieren moet alleen vrezen voor vervolging als die niet meewerkt aan zijn of haar vertrek. Dat verzekerde asielminister Bart van den Brink (CDA) bij het debat in de Eerste Kamer over twee strenge asielwetten, waarvan de strafbaarstelling van illegaliteit een onderdeel is.

7 uur geleden
Jetten wil niet te bescheiden zijn tijdens het diner met Trump

WASHINGTON (ANP) - Premier Rob Jetten wil zich niet te bescheiden opstellen tijdens het besloten diner dat de Amerikaanse president Donald Trump maandag geeft voor het koningspaar en waar Jetten bij aanschuift. Het bezoek komt op een moment dat de relatie tussen de VS en Europa gespannen is.

1 dag geleden
Jetten vindt Amerikaanse blokkade van Iran onwenselijk

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse blokkade van Iran is "onwenselijk", zegt premier Rob Jetten maandag in een gesprek met het ANP. Maar het is een betere manier om de druk op het bewind in Teheran op te voeren "dan de dreigementen die we eerder hebben gezien" van de Amerikanen.

1 dag geleden