Arib over stemmingen: Kamer kan altijd vragen later te stemmen
DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib zegt dat het partijen altijd vrij staat te vragen om hoofdelijke stemmingen op een ander moment te houden, bijvoorbeeld als zij meer voorbereidingstijd willen. Woensdagavond waren er tijdens het coronadebat niet meer genoeg Kamerleden in het gebouw om hoofdelijk te stemmen over een motie van Geert Wilders. Het zogeheten quorum van 76 leden, dat nodig is voor een hoofdelijke stemming, werd niet meer gehaald.
De oppositie verweet de coalitie bewust "uit het gebouw gevlucht te zijn" om zo de hoofdelijke stemming te "saboteren". Volgens Arib heeft deze gang van zaken "het aanzien van de Kamer geschaad". De partijen hebben inmiddels ook gereageerd met zelfkritiek. "Niet fraai", luidt het oordeel van het CDA. Ook de D66-fractie vond het eigen handelen "bepaald niet sterk".
"Kamerleden kunnen altijd een ordevoorstel doen en vragen of de stemming op een later moment kan", zegt Arib. "Als daar een meerderheid voor is, dan wordt de stemming uitgesteld."
Te weinig tijd
De coalitie vond dat er te weinig tijd was om te stemmen over Wilders' motie, die opriep tot een hoger salaris voor zorgpersoneel, omdat enkele Kamerleden daarvoor vanuit onder meer Groningen naar de Kamer moesten komen. Hiermee kwam Wilders een eerdere afspraak over het tijdig kenbaar maken van een hoofdelijke stemming niet na, aldus de coalitiepartijen. Volgens D66-Kamerlid Paul van Meenen is er vanwege de coronamaatregelen in de Kamer meer voorbereidingstijd nodig en dient een hoofdelijke stemming niet op dezelfde dag als de indiening gehouden te worden.
Maar een dergelijke 'gentlemen's agreement' gaat niet voor de Grondwet en de reglementen van de Tweede Kamer, zegt Arib. "Ieder Kamerlid heeft volgens de wet het recht om een hoofdelijke stemming aan te vragen. Ik heb niet de bevoegdheid dat recht opzij te schuiven." Als Kamerleden de regels willen veranderen, kunnen zij hier een voorstel voor indienen en een meerderheid voor zoeken, aldus Arib.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Thierry Baudet, oprichter en voormalig fractievoorzitter van Forum voor Democratie, verlaat tijdelijk de Tweede Kamer. Naar eigen zeggen doet hij dat om de campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen "in goede banen te leiden". Hij zal "tot de zomer" wegblijven uit de Kamer, eerst om "de campagne te organiseren" en daarna om "alle fracties stabiel in het zadel te helpen". De gemeenteraadsverkiezingen zijn op 18 maart.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wat Rob Jetten betreft moeten de formerende partijen "de komende dagen of weken de knoop doorhakken" over de manier van samenwerken in een nieuwe coalitie. Dat zegt de D66-leider na zijn eerste gesprek met informateur Rianne Letschert na de kerstvakantie.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Wat Rob Jetten betreft moeten de formerende partijen "de komende dagen of weken de knoop doorhakken" over de manier van samenwerken in een nieuwe coalitie. Dat zegt de D66-leider na zijn eerste gesprek met informateur Rianne Letschert na de kerstvakantie.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het Amerikaanse optreden in Venezuela roept "terechte vragen" op over de "verenigbaarheid" daarvan met het internationaal recht. Dat schrijft demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken) aan de Tweede Kamer. De VVD-bewindsman geeft zelf evenwel opnieuw geen expliciet antwoord. Hij verwijst naar een eerdere EU-verklaring die evenmin een duidelijk oordeel bevatte.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland steunt 'onze Deense vrienden' volledig als het gaat om de toekomst van Groenland. Dat schrijft buitenlandminister David van Weel (VVD) op sociaal medium X. "De toekomst van Groenland is aan Denemarken en Groenland", aldus de bewindsman.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister David van Weel van Buitenlandse Zaken belde met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio over de Amerikaanse aanval in Venezuela waarbij president Nicolás Maduro werd opgepakt. Op X schrijft Van Weel dat hij ook de gevolgen van de Amerikaanse ingreep op het Caribische deel van het koninkrijk met Rubio heeft besproken.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer onderbreekt donderdag het kerstreces voor een debat over de Amerikaanse operatie in Venezuela en de gevangenneming van president Nicolás Maduro. Het commissiedebat is na een verzoek van ChristenUnie-Kamerlid Don Ceder ingepland om 17.00 uur.
2 dagen geleden