
Arib nodigt Kamer uit Auschwitz te bezoeken
DEN HAAG (ANP) - Om de viering van 75 jaar vrijheid volgend jaar luister bij te zetten, wil Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib met de Kamer het voormalige vernietigingskamp Auschwitz bezoeken. Arib nodigde de Kamerleden daarvoor donderdag uit in haar toespraak waarmee ze het jaar afsloot. De Tweede Kamer is tot 14 januari met reces.
In haar traditionele speech blikte Arib terug op de maanden sinds de zomer. De oproep van GroenLinks-leider Jesse Klaver om minder 'scorebordpolitiek' te bedrijven ten spijt, staat de agenda van de Tweede Kamer nog steeds propvol, constateerde Arib. Voordat 2020 is begonnen staan er al 125 meerderheidsdebatten en 85 dertigledendebatten op de rol. In 2019 dienden Kamerleden ruim 4000 moties in, en werden er meer dan 3000 schriftelijke vragen gesteld.
"Uit deze cijfers blijkt dat we niet zo terughoudend zijn geweest met het inzetten van onze instrumenten", zei Arib. "Dat is jammer. Tegelijkertijd zie ik ook dat het onze rol is om de regering kritisch te bevragen en te controleren."
Arib stond ook stil bij de vele protesten die de afgelopen maanden in Den Haag werden gehouden. De leraren, de boeren, de bouwers, allemaal kwamen ze naar de hofstad om te "eisen dat ze gehoord worden".
Speciale aandacht had Arib voor de affaire met de kinderopvangtoeslagen, waarbij honderden ouders onterecht door de Belastingdienst als fraudeur werden bestempeld. Ze noemde het debat over de kwestie, waarbij sommige ouders op de tribune hun emoties maar moeilijk in bedwang konden houden, "een van de meest indrukwekkende debatten van het afgelopen jaar".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De uitspraken die NSC-fractievoorzitter Nicolien van Vroonhoven zondag deed over haar partijgenoot Diederik Boomsma, "floepten er in emotie uit". In Trouw zei Van Vroonhoven dat Boomsma "niet het gemiddelde NSC-gedachtegoed" vertegenwoordigt. Dinsdag sloeg ze een andere toon aan. "Ik heb net tegen Diederik gezegd dat ik hem heel veel sterkte wens als hij zich tegenkandidaat zou stellen."
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het bestuur van de SGP wil graag dat partijleider Chris Stoffer de lijst gaat trekken bij de vervroegde landelijke verkiezingen eind oktober. Partijvoorzitter Dick van Meeuwen is blij dat de 50-jarige Stoffer hiertoe opnieuw bereid is. De leden van de orthodox-christelijke partij mogen nog stemmen over de voordracht. Dat gebeurt op 4 juli, laat de partij dinsdag weten.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Immigratie- en Naturalisatiedienst IND gaat asielaanvragen van mensen die zijn gevlucht uit drie onrustige regio's in Libanon weer beoordelen, meldt asielminister David van Weel (VVD). Het kabinet besloot in november om tijdelijk geen beslissingen te nemen over deze asielaanvragen omdat het conflict tussen Israël en Hezbollah escaleerde in deze regio's.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het partijbestuur van NSC draagt Eddy van Hijum voor als lijsttrekker bij de Tweede Kamerverkiezingen op 29 oktober. De huidige vicepremier en minister van Sociale Zaken krijgt daarmee de voorkeur boven Tweede Kamerlid Diederik Boomsma, die zich ook kandidaat had gesteld. Uiteindelijk is het aan de leden wie daadwerkelijk de lijst mag aanvoeren.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Defensie kiest definitief voor een Israëlisch wapensysteem voor twee nieuwe multifunctionele ondersteuningsschepen. In de Tweede Kamer neemt de roep om een boycot van Israëlische wapens juist toe vanwege de oorlog in Gaza.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De nieuwe Nederlandse onderzeeboten worden uitgerust met een Europees kruisvluchtwapen in plaats van de Amerikaanse Tomahawk. Dat schrijft demissionair staatssecretaris Gijs Tuinman (Defensie, BBB) dinsdag aan de Tweede Kamer.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA steunt de kabinetsinzet om de NAVO-norm, het bedrag dat lidstaten van het militaire bondgenootschap minimaal aan defensie moeten besteden, te verhogen van 2 naar 3,5 procent van de omvang van de economie. Dat laat de partij weten voorafgaand aan een Kamerdebat over de Nederlandse inzet bij de NAVO-top van volgende week. Hoe dat betaald moet worden, is wat de partij betreft aan een volgend kabinet.
21 uur geleden