Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Argos: weerzin bij top Defensie naar onderzoek nalatigheid Mali

Argos: weerzin bij top Defensie naar onderzoek nalatigheid Mali

DEN HAAG (ANP) - De ambtelijke top van Defensie voelde niets voor een onderzoek naar mogelijke 'nalatigheid of verwijtbaar handelen' in aanloop naar het mortierongeluk in Mali in 2016, waarbij twee militairen omkwamen en een derde zwaargewond raakte. Dat blijkt volgens Argos uit interne stukken van het ministerie die het radioprogramma in handen kreeg via de Wet open overheid (Woo).

Toenmalig defensieminister Jeanine Hennis, die om het ongeluk in Mali aftrad, vond het van "essentieel belang", in het bijzonder voor de nabestaanden, dat er onderzoek werd gedaan naar nalatigheid of verwijtbaar handelen. Topambtenaren zagen daar niets in, blijkt volgens Argos uit de stukken. "Hij gaat proberen het er nog uit te krijgen", staat in e-mailverkeer van hoge medewerkers van Defensie.

Het onderzoek dat er uiteindelijk kwam, werd uitgevoerd door oud-topman van Shell, Jeroen van der Veer. Maar hij deed geen onderzoek naar verwijtbaar of nalatig handelen van het ministerie of medewerkers. Van der Veer besprak de wijziging van de onderzoeksopdracht met Wim Geerts, de hoogste ambtenaar van Defensie. Die ging akkoord met deze wijziging, laat Van der Veer aan Argos weten.

'Onvoldoende attent zijn gemaakt'

Bij Defensie wordt er nu anders tegen aangekeken, blijkt uit de stukken. Vorig jaar legde het ministerie nog eens alle gegevens op een rijtje nadat het Openbaar Ministerie had gemeld geen strafrechtelijk onderzoek te zullen doen naar het mortierongeval. Dat was tot ongenoegen van de nabestaanden van de omgekomen militairen.

In de interne evaluatie van Defensie staat dat secretaris-generaal Geerts de nieuwe minister Ank Bijleveld wel informeerde over het gesprek met Van der Veer, maar dat niet volledig deed. "Er mag worden geconcludeerd dat de huidige bewindspersonen onvoldoende attent zijn gemaakt op de mogelijke politieke consequenties", staat in de reconstructie. "Er is niet gevraagd om akkoord of besluitvorming."

De nabestaanden van de omgekomen militairen willen nog steeds dat er een strafrechtelijk onderzoek komt naar het ongeluk. De militairen Henry Hoving (29) en Kevin Roggeveld (24) kwamen bij het mortierongeval om het leven. Uit onderzoek van de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) bleek dat Defensie ernstig tekort was geschoten.

Meer uit Politiek

Jetten: overwinning Magyar markeert nieuwe stap voor Hongarije

DEN HAAG (ANP) - De verkiezingsoverwinning van Péter Magyar "markeert een nieuwe stap voor Hongarije en de EU, met hoop op herstel van de democratie, rechtsstaat en Europese samenwerking", schrijft premier Rob Jetten op X. Hij feliciteert de oppositieleider, die volgens eerste tellingen van het Kiesbureau premier Viktor Orbán ruimschoots verslaat.

7 uur geleden
Coalitie verheugd over geclaimde verkiezingsoverwinning Magyar

DEN HAAG (ANP) - Kamerleden uit coalitiepartijen VVD en CDA hebben verheugd gereageerd op het bericht dat de Hongaarse oppositieleider Péter Magyar de verkiezingsoverwinning heeft geclaimd. Eerste tellingen van het Kiesbureau wijzen erop dat hij de zittende premier Viktor Orbán ruimschoots verslaat. "De Hongaren hebben luid en duidelijk gesproken!", reageert Ruben Brekelmans van de VVD op X.

7 uur geleden
Passen voor herstemming Gorinchem eerder dan verwacht verstuurd

GORINCHEM (ANP) - De stempassen voor de herverkiezingen in Gorinchem zijn eerder dan verwacht verstuurd. De gemeente dacht de passen voor de herstemming op 20 april bij alle kiesgerechtigden te bezorgen, maar dat wordt 15 april nadat "samen met de drukker alles op alles is gezet", aldus een gemeentewoordvoerder.

2 dagen geleden
Berendsen belt met Pakistan over 'schenden bestand' in Libanon

DEN HAAG/ISLAMABAD (ANP) - Buitenlandminister Tom Berendsen heeft met de bemiddelaar van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten zijn zorgen gedeeld over de schending daarvan in Libanon. Berendsen belde vrijdag met zijn ambtgenoot in Pakistan, dat hielp het bestand tussen Iran en de Verenigde Staten tot stand te brengen.

2 dagen geleden
Kabinet trekt enkele tonnen uit voor Joodse studenten

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt eenmalig 350.000 euro uit voor Joodse studenteninitiatieven. "Zodat zij hun eigen culturele tradities en gewoontes op die campussen verder kunnen vormgeven", zei onderwijsminister Rianne Letschert tegen het ANP. Ook komen er gesprekken tussen onderwijsinstellingen en lokale autoriteiten.

2 dagen geleden
Yeşilgöz: bezoek Jetten aan Trump ongemakkelijk maar waardevol

DEN HAAG (ANP) - Vicepremier Dilan Yeşilgöz erkent desgevraagd dat de timing van het bezoek van premier Rob Jetten aan de Amerikaanse president "ongemakkelijk" is. Trump dreigde eerder deze week nog met het vernietigen van de Iraanse beschaving, als dat land niet akkoord ging met het heropenen van de Straat van Hormuz.

2 dagen geleden
Oud-PvdA-Kamerlid Rob Oudkerk wil nieuwe partij oprichten

HILVERSUM (ANP) - PvdA-prominent en oud-Kamerlid Rob Oudkerk wil een nieuwe politieke partij oprichten. Hij gaat daarvoor zijn lidmaatschap opzeggen van Progressief Nederland, het nieuwe samenwerkingsverband van PvdA en GroenLinks, zei hij vrijdagochtend bij Goedemorgen Nederland (WNL). Oudkerk mist bij die partij "sociaaldemocratische normen en waarden".

2 dagen geleden