Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Argos: meer meldingen grensoverschrijdend gedrag op universiteiten

Argos: meer meldingen grensoverschrijdend gedrag op universiteiten

HILVERSUM (ANP) - Universiteiten hebben de afgelopen vier jaar fors meer meldingen binnengekregen van seksueel grensoverschrijdend gedrag. Tot die conclusie komt Argos na een enquête onder alle universiteiten in Nederland, bevestigt een journalist van het onderzoeksprogramma na berichtgeving door NRC. Het gaat om meer dan een verdubbeling: in 2019 ontvingen universiteiten 141 meldingen, vorig jaar waren dat er 300.

Ook het aantal meldingen van ongewenst gedrag als pesterijen nam toe, van 1007 meldingen in 2019 naar 1700 in 2022. Vooral bij de Radboud Universiteit was het raak: daar verdrievoudigde het aantal meldingen van ongewenst gedrag in die periode van 69 naar 225. Volgens de vicevoorzitter van het college van bestuur doet de Nijmeegse universiteit er alles aan om een veilige plek te zijn voor studenten en medewerkers. "Helaas slagen we daar niet altijd in."

De meldingen bij vertrouwenspersonen leidden de afgelopen jaren echter zelden tot een formele klacht, ziet Argos, dat de resultaten van de enquête zaterdag bespreekt in de wekelijkse uitzending van het onderzoeksprogramma op NPO Radio 1. Jaarlijks werden steeds twee formele klachten ingediend over seksueel grensoverschrijdend gedrag en gemiddeld zo'n twintig per jaar over ongewenst gedrag.

Cultuuromslag

"Kennelijk is het een hoge drempel voor mensen die een melding hebben gedaan om een klacht in te dienen", zegt Mariëtte Hamer, regeringscommissaris seksueel grensoverschrijdend gedrag en seksueel geweld, tegen Argos. "Een klacht leidt tot een hele procedure met hoor en wederhoor. Je moet je bekend maken. En slachtoffers zijn ook kwetsbaar. Ze weten vaak niet wat de gevolgen zijn."

Volgens Hamer kan het toegenomen aantal meldingen ook betekenen dat er een meer open cultuur begint te ontstaan om aan de bel te trekken over ongewenst gedrag. Als er weinig meldingen zijn, betekent dit niet dat er weinig aan de hand is, zegt ze. "Het komt overal voor, dus denk niet te snel: Ik krijg geen meldingen, dus er is niets aan de hand."

Onderwijsminister Robbert Dijkgraaf spreekt tegen Argos van een cultuuromslag "waarin we bepaald soort gedrag niet meer accepteren". Volgens hem moet iedere instelling en iedere school de primaire verantwoordelijkheid voelen om iedereen een veilige omgeving te kunnen bieden. "Dat geldt met name voor jonge mensen, want die zijn extra kwetsbaar en staan nog aan het begin van hun levenspad."

Meer uit Binnenland

Israël trekt status Nederlandse diplomaten in om importverbod

RAMALLAH (ANP) - Israël heeft de diplomatieke status van Nederlandse ambassademedewerkers in Ramallah ingetrokken. Om hoeveel mensen het gaat, wat hun functies zijn en wat voor gevolgen deze stap heeft, is nog niet bekend.

3 uur geleden
Marineschip Evertsen vertrokken, kan naar Straat van Hormuz

DEN HELDER (ANP) - Vanuit Den Helder is het marineschip Zr.Ms. Evertsen zondagmiddag voor ruim drie maanden vertrokken naar het Midden-Oosten. Het luchtverdedigings- en commandofregat vaart de komende weken richting de Middellandse Zee en kan worden ingezet in de Straat van Hormuz, meldt Defensie.

3 uur geleden
Familie neergeschoten man NDSM-kade: dit had nooit mogen gebeuren

AMSTERDAM (ANP) - "Dit had nooit mogen gebeuren", zegt de familie van de omgekomen man die op de NDSM-kade is neergeschoten. "Wat een mooie, zonnige en gezellige vrijdagmiddag voor ons was, is geëindigd in een drama. Ineens moeten we in de verleden tijd praten over mijn lieve man, vader en supertrotse opa", schrijft de familie van de 61-jarige man in een reactie die Namens de Familie heeft uitgestuurd.

8 uur geleden
Waterpeil Rijn op laagste punt ooit gemeten door droogte

LOBITH (ANP) - Het waterpeil van de Rijn heeft door de droogte een nieuw dieptepunt bereikt. Bij Lobith, waar de rivier Nederland binnenstroomt, werd zondag rond het middaguur een peil van 6,10 meter gemeten, laten de meetuitslagen van Rijkswaterstaat zien. Zo laag stond het water nog nooit sinds de waterstanden er worden gemeten. Dat gebeurt sinds 1866.

8 uur geleden
Duizenden bij protestactie 'Stop de oorlogskoorts' in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Het Nationaal Vredesprotest 'Stop de Oorlogskoorts' heeft duizenden mensen naar De Dam in Amsterdam getrokken. Zo'n 3000 aanwezigen scharen zich achter de organisatie die "ziet dat de regering zich voorbereidt op oorlog waar de Nederlander de prijs voor betaalt".

8 uur geleden
Universiteit Maastricht schorst student uit Gaza om onlinefilmpje

MAASTRICHT (ANP) - De Universiteit Maastricht schorst een uit Gaza afkomstige student na commotie over een door hem geposte onlinevideo, waarin hij naar beelden kijkt over Palestijnse strijders in gevechtsuniformen en lijkt te zeggen: "Seventh of October. This is me" (7 oktober, dit ben ik), terwijl hij naar het tv-scherm wijst.

8 uur geleden
Uitzonderlijk warm weer voor laatste dagen van september

HOUTEN (ANP) - Weeronline verwacht aankomende week uitzonderlijke temperaturen voor eind september. In grote delen van het land kan het kwik boven de 25 graden uitkomen. Halverwege de week wordt de hitte verdreven door buien met mogelijk onweer.

10 uur geleden