Argentijnen betogen massaal na mislukte aanslag op vicepresident
BUENOS AIRES (ANP/AFP/RTR) - Tienduizenden mensen zijn vrijdag in Argentinië de straat op gegaan nadat donderdagavond geprobeerd werd vicepresident Cristina Fernández de Kirchner om het leven te brengen. Een aanslag op haar leven mislukte omdat het geladen wapen van de 35-jarige Braziliaanse verdachte weigerde.
Pleinen in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires stroomden vrijdag vol, is op beelden van Argentijnse media te zien. Volgens persbureau Reuters ging het zelfs om honderdduizenden betogers. Velen zouden aanhangers van Fernández de Kirchner zijn, een van de belangrijkste en meest polariserende politici van Argentinië. Haar hangt een gevangenisstraf van 12 jaar boven het hoofd vanwege vermeende corruptie.
De afgelopen week stonden honderden betogers bij haar woning om steun voor haar te betuigen. Daar vond donderdagavond ook het volgens president Alberto Fernández "ernstigste incident dat Argentinië trof sinds het land in 1983 weer een democratie werd" plaats, toen een man vanuit de menigte naar Fernández de Kirchner stapte en een geladen wapen tot op enkele centimeters van haar gezicht bracht. Zijn motief is onduidelijk.
Gespannen
"Gelukkig dat het pistool weigerde", zegt een van de betogers op het Plaza de Mayo tegen persbureau Reuters. Een ander zegt dat het "moeilijk is voor te stellen dat Cristina dit overkomen is". Volgens verslaggevers van de Britse krant The Guardian werd er in de Argentijnse hoofdstad "als ze Cristina aanraken, gaan we chaos veroorzaken" gescandeerd. Eén betoger zegt tegen de krant: "We wisten dat zoiets kon gebeuren, het sociale klimaat hier is behoorlijk gespannen".
Paus Franciscus, die in Buenos Aires geboren werd, reageerde op de aanslag door "te bidden voor sociale harmonie en respect voor democratische waarden in het geliefde Argentinië". De voormalige Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva, die voor corruptie veroordeeld werd maar nu opnieuw meedoet met de presidentsverkiezingen, waarschuwt voor politiek geweld in zijn land. "Ik denk dat wij ons als politici bewust moeten zijn van geweld dat wordt uitgelokt door degenen die niet weten hoe ze democratisch moeten leven."
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Rusland heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag meerdere plekken in de Oekraïense hoofdstad Kyiv aangevallen met drones. De luchtafweer van de stad is ingeschakeld, melden Oekraïense autoriteiten. Burgemeester Vitali Klitsjko stelt op Telegram dat twee districten aan weerszijden van de rivier de Dnipro zijn geraakt. Volgens hem is er sprake van een grootschalige aanval, waarbij zeker één persoon om het leven is gekomen en vier mensen gewond zijn geraakt.
58 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran zal elke aanval van de Verenigde Staten beschouwen als een totale oorlog tegen het land. Dat heeft een hoge Iraanse functionaris die anoniem wil blijven vrijdag tegen persbureau Reuters gezegd. Hij deed de uitspraak vooruitlopend op de komst van Amerikaanse vliegdekschepen en ander militair materieel naar het Midden-Oosten in de komende dagen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering heeft kritiek op uitspraken van president Donald Trump over het optreden van NAVO-landen in Afghanistan van de hand gewezen. Trump zei rond zijn bezoek aan het World Economic Forum in Davos dat militairen van NAVO-bondgenoten in Afghanistan de frontlinie zouden hebben gemeden.
6 uur geledenSACRAMENTO (ANP/RTR) - Californië sluit zich aan bij een internationaal netwerk van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) dat wordt ingezet bij uitbraken van infectieziekten. Het is de eerste Amerikaanse staat die dat doet, nadat de Verenigde Staten zich donderdag officieel terugtrokken uit de VN-organisatie WHO.
7 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - Duizenden mensen doen in Minneapolis mee aan een protest tegen de Amerikaanse immigratiedienst ICE, melden lokale media als The Minnesota Reporter en Bring Me The News. Ze lopen ondanks extreme kou mee in een mars door de stad.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump overweegt om een maritieme blokkade in te stellen bij Cuba, zoals eerder gebeurde bij Venezuela. Dat melden drie ingewijden aan Politico. Volgens hen zou die blokkade bedoeld zijn om een regimewissel op het eiland te bereiken.
10 uur geledenNUUK (ANP/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen is aangekomen in Groenland. Ze is daar om te tonen dat ze het semiautonome deel van het Deense koninkrijk steunt in deze "zeer moeilijke tijd", nu de Amerikanen hun oog hebben laten vallen op het arctische eiland.
14 uur geleden