Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Argentijnen betogen massaal na mislukte aanslag op vicepresident

Argentijnen betogen massaal na mislukte aanslag op vicepresident

BUENOS AIRES (ANP/AFP/RTR) - Tienduizenden mensen zijn vrijdag in Argentinië de straat op gegaan nadat donderdagavond geprobeerd werd vicepresident Cristina Fernández de Kirchner om het leven te brengen. Een aanslag op haar leven mislukte omdat het geladen wapen van de 35-jarige Braziliaanse verdachte weigerde.

Pleinen in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires stroomden vrijdag vol, is op beelden van Argentijnse media te zien. Volgens persbureau Reuters ging het zelfs om honderdduizenden betogers. Velen zouden aanhangers van Fernández de Kirchner zijn, een van de belangrijkste en meest polariserende politici van Argentinië. Haar hangt een gevangenisstraf van 12 jaar boven het hoofd vanwege vermeende corruptie.

De afgelopen week stonden honderden betogers bij haar woning om steun voor haar te betuigen. Daar vond donderdagavond ook het volgens president Alberto Fernández "ernstigste incident dat Argentinië trof sinds het land in 1983 weer een democratie werd" plaats, toen een man vanuit de menigte naar Fernández de Kirchner stapte en een geladen wapen tot op enkele centimeters van haar gezicht bracht. Zijn motief is onduidelijk.

Gespannen

"Gelukkig dat het pistool weigerde", zegt een van de betogers op het Plaza de Mayo tegen persbureau Reuters. Een ander zegt dat het "moeilijk is voor te stellen dat Cristina dit overkomen is". Volgens verslaggevers van de Britse krant The Guardian werd er in de Argentijnse hoofdstad "als ze Cristina aanraken, gaan we chaos veroorzaken" gescandeerd. Eén betoger zegt tegen de krant: "We wisten dat zoiets kon gebeuren, het sociale klimaat hier is behoorlijk gespannen".

Paus Franciscus, die in Buenos Aires geboren werd, reageerde op de aanslag door "te bidden voor sociale harmonie en respect voor democratische waarden in het geliefde Argentinië". De voormalige Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva, die voor corruptie veroordeeld werd maar nu opnieuw meedoet met de presidentsverkiezingen, waarschuwt voor politiek geweld in zijn land. "Ik denk dat wij ons als politici bewust moeten zijn van geweld dat wordt uitgelokt door degenen die niet weten hoe ze democratisch moeten leven."

Meer uit Buitenland

Amerikaans vliegdekschip arriveert in Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP/AFP) - Het Amerikaanse vliegdekschip USS Abraham Lincoln is met andere schepen aangekomen in het Midden-Oosten, meldt het Amerikaanse leger. Met de Lincoln is de Amerikaanse vuurkracht in de regio aanzienlijk versterkt, terwijl de spanningen met Iran weer hoog zijn opgelopen.

39 minuten geleden
Laat Oekraïne met EU-geld ook wapens in VS kopen, maant Rutte

BRUSSEL (ANP) - Oekraïne moet de 90 miljard euro die het van de EU leent ook kunnen gebruiken om Amerikaanse wapens te kopen, maant NAVO-chef Mark Rutte. Vooral Frankrijk wil dat Oekraïne de miljarden alleen in Europa besteedt, maar landen als Nederland wijzen erop dat het land bijvoorbeeld nog niet zonder Amerikaanse Patriot-luchtverdedigingsraketten kan.

59 minuten geleden
Duitse die 15 mensen neerstak moet naar psychiatrische kliniek

HAMBURG (ANP/DPA) - Een Duitse vrouw moet permanent psychiatrisch worden opgenomen nadat zij vorig jaar op het centraal station van Hamburg vijftien mensen had gestoken. De rechtbank in de Noord-Duitse havenstad verklaarde dat de 40-jarige vrouw ontoerekeningsvatbaar is en een gevaar vormt voor de samenleving.

1 uur geleden
Begraafplaats Margraten krijgt deze week nieuw paneel na rel

DEN HAAG (ANP) - De militaire begraafplaats in Margraten krijgt deze week een nieuw paneel met aandacht voor onder meer zwarte militairen. De Amerikaanse ambassadeur Joe Popolo en beheerder American Battle Monuments Commission presenteerden het bord in Den Haag. Dat gebeurde na maandenlange onrust over de verwijdering van informatie over de Afro-Amerikaanse militairen die Nederland hielpen bevrijden.

1 uur geleden
Rode Kruis en UNICEF klaar voor hulp bij opengaan grens bij Rafah

DEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis en UNICEF staan klaar met hulpmiddelen voor als de grensovergang bij Rafah tussen de Gazastrook en Egypte opengaat. Dit laten woordvoerders van beide hulporganisaties weten. In Gaza zijn maandag de overblijfselen gevonden van het lichaam van de laatste Israëlische gijzelaar. Eerder zei Israël de grensovergang pas weer open te stellen als de zoektocht naar het laatste lichaam is voltooid.

2 uur geleden
Berlijn wil snel zeerecht vernieuwen voor bestrijden schaduwvloot

RIGA (ANP) - Duitsland wil snel het internationale zeerecht "moderniseren" om het ontduiken van sancties door Rusland met schimmige tankers tegen te gaan. "Het kan niet zo zijn dat onze handen hier steeds eenzijdig gebonden zijn", zei buitenlandminister Johann Wadephul maandag.

2 uur geleden
Trump stuurt 'grenstsaar' naar Minnesota rond protesten tegen ICE

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump stuurt zijn zogenoemde "grenstsaar" Tom Homan naar Minnesota. Homan is verantwoordelijk voor grensbewaking en de uitzetting van immigranten. Trump schrijft op zijn Truth Social dat hij hem maandagavond naar de staat stuurt. "Tom is streng doch rechtvaardig en zal rechtstreeks aan mij rapporteren."

2 uur geleden