Ardern kritiseert Australië na arrestatie vrouw in Turkije
WELLINGTON (ANP) - De Nieuw-Zeelandse premier Jacinda Ardern verwijt Australië dat het zijn verantwoordelijk ontloopt door "eenzijdig" het burgerschap op te zeggen van een vrouw die in Turkije is gearresteerd vanwege vermeende banden met Islamitische Staat (IS). De 26-jarige vrouw heeft ook de Nieuw-Zeelandse nationaliteit.
De Turkse autoriteiten maakten maandag bekend drie Nieuw-Zeelanders, onder wie een vrouw die lid zou zijn van IS, te hebben betrapt bij een poging het land illegaal binnen te komen via Syrië. De vrouw had zowel het Nieuw-Zeelandse als het Australische staatsburgerschap, maar de Australische regering heeft haar staatsburgerschap eenzijdig ingetrokken, zei Ardern in haar verklaring. "We geloven dat Australië afstand heeft gedaan van zijn verantwoordelijkheden met betrekking tot deze persoon en ik heb dat premier Morrison ook persoonlijk laten weten", aldus de minister-president die verwees naar het regeringshoofd van Australië.
Ardern zegt dat de vrouw op 6-jarige leeftijd naar Australië vertrok en sindsdien niet meer in Nieuw-Zeeland heeft gewoond. Van daaruit reisde ze naar Syrië op een Australisch paspoort. "Elke eerlijke persoon zou deze persoon als een Australiër beschouwen, en dat is ook mijn mening", benadrukt de Nieuw-Zeelandse premier.
De Turkse autoriteiten zeiden dat de vrouw werd geïdentificeerd als een terrorist van IS. Ardern zei dat ze op reis was met twee kinderen. "Het welzijn van de kinderen moet ook in deze situatie voorop staan. Deze kinderen zijn buiten hun schuld in een conflictgebied geboren. We zullen overleg plegen met de Turkse autoriteiten. Aangezien er kinderen bij betrokken zijn, zal hun welzijn topprioriteit zijn in onze reactie."
Meer uit Buitenland
BRASILIA (ANP/AFP) - De voormalige Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft donderdag een operatie ondergaan aan een liesbreuk, maakte zijn vrouw bekend op Instagram. Volgens haar is de operatie zonder complicaties verlopen. Deze week werd bekend dat Bolsonaro tijdelijk zijn cel mocht verlaten voor de operatie. Hij zit momenteel een gevangenisstraf uit van 27 jaar voor een couppoging in 2022.
9 uur geledenKYIV (ANP/DPA/RTR) - Russische luchtaanvallen hebben met kerst slachtoffers gemaakt in Oekraïne, melden de Oekraïense autoriteiten. Ook in Rusland worden doden gemeld door Oekraïense aanvallen.
10 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Syrische autoriteiten zeggen samen met een door de VS geleide coalitie een hoge leider van Islamitische Staat (IS) te hebben gedood. Dit gebeurde enkele uren na de arrestatie van een andere leider in de buurt van Damascus. "Deze operatie bevestigt de effectiviteit van de gezamenlijke coördinatie tussen de nationale veiligheidsdiensten en internationale partners", aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken.
10 uur geledenWarschau (ANP/RTR) - Polen heeft een Russisch verkenningsvliegtuig boven de Oostzee, ook wel Baltische Zee genoemd, onderschept. "Het vliegtuig vloog dicht bij de grens van het Poolse luchtruim", aldus de krijgsmacht. Poolse straaljagers hebben het vliegtuig onderschept, geïdentificeerd en uit het gebied geëscorteerd.
12 uur geledenARKANSAS (ANP/RTR) - Bij de kerstavondtrekking van de Powerball-jackpot in de Verenigde Staten is de jackpot van 1,8 miljard dollar (ruim 1,5 miljard euro) gevallen op een lot dat verkocht is in de staat Arkansas. Het is de op een na hoogste loterij-jackpot ooit die gewonnen is in de VS. In 2022 won iemand 2,04 miljard dollar (1,7 miljard euro).
12 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR) - In zijn kerstpreek op eerste kerstdag hekelde paus Leo de omstandigheden voor de Palestijnen in Gaza. Leo XIV viert zijn eerste kerst als paus.
13 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Door een nachtelijke Oekraïense droneaanval op de Russische havenstad Temrjoek zijn tanks met olieproducten in brand gevlogen. Dat meldden de autoriteiten van de stad aan de Zee van Azov.
14 uur geleden