Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Archief Rotterdam vindt nieuwe namen van doden bombardement

Archief Rotterdam vindt nieuwe namen van doden bombardement

ROTTERDAM (ANP) - Het Stadsarchief Rotterdam heeft een lijst met 1150 namen gepubliceerd van mensen die zijn omgekomen bij het Duitse bombardement op Rotterdam op 14 mei 1940 en de oorlogshandelingen in de dagen ervoor, blijkt uit onderzoek van het archief. Een deel van die namen was niet eerder bekend.

Bij het bombardement zelf kwamen 705 burgers en 6 militairen om het leven. De rest in de dagen voor de luchtaanval. Onder de doden bevinden zich 125 Duitse militairen.

Het onderzoek leverde volgens het archief naast nieuwe namen ook veel aanvullende informatie op, maar nog steeds ontbreken de namen van mogelijk meer dan 160 doden. Dat komt doordat 126 mensen destijds niet meer te identificeren waren en als onbekenden zijn begraven. Ook is van ruim veertig mensen hun identiteit na het onderzoek wel vermoed, maar nog niet bewezen. Het Stadsarchief riep vorig jaar mei de hulp in van nabestaanden om de lijst compleet te maken. Er kwamen in totaal 275 reacties binnen.

Veel informatie opgeleverd

Volgens stadsarchivaris Jantje Steenhuis heeft het onderzoek ontzettend veel informatie opgeleverd. "Door de persoonlijke verhalen van nabestaanden en grondig onderzoek door Stichting Voorouder weten we beter wie de slachtoffers zijn en waar ze waren tijdens het bombardement. We hebben gemerkt dat vooral de derde generatie op zoek is naar dit ontbrekende stuk in hun persoonlijke geschiedenis. Dat is belangrijk, zeker in het licht van de huidige situatie in Oost-Europa."

Het bombardement in de middag van 14 mei 1940 duurde nog geen kwartier en legde nagenoeg het hele centrum van de stad in puin. De daaropvolgende brand hield dagenlang aan. Toen de Duitsers dreigden ook Utrecht te bestoken, capituleerde Nederland.

Op 14 mei worden de slachtoffers van het bombardement herdacht. In de Rotterdamse Laurenskerk worden alle namen van de slachtoffers opgelezen.

Meer uit Binnenland

Nederlandse komt om door ruwe zee bij vakantie-eiland Tenerife

PUERTO DE LA CRUZ (ANP) - Een 79-jarige vrouw uit Groningen is om het leven gekomen door zeer hoge golven die het Spaanse eiland Tenerife hebben getroffen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigt berichtgeving van de krant El Día. Buitenlandse Zaken verleent consulaire bijstand aan haar familie.

2 uur geleden
Vallende sterren te zien in Nederland vanaf komend weekend

HOUTEN (ANP) - De meteorenzwerm Leoniden trekt vanaf volgend weekend voorbij. Volgens Weeronline zijn in een aantal nachten dan meer vallende sterren te zien dan normaal. Het beste moment om te kijken is maandagochtend 17 november om 06.00 uur, stelt het weerbureau.

4 uur geleden
Vrouw gewond bij schietincident Rotterdam, twee aanhoudingen

ROTTERDAM (ANP) - Op het Kralingseplein in Rotterdam is bij een schietincident in de nacht van zaterdag op zondag een vrouw gewond geraakt. Er zijn twee mannen aangehouden, meldt de politie op X.

9 uur geleden
Veel schade door brand in Etten-Leur

ETTEN-LEUR (ANP) - De brandweer heeft zaterdagavond veel werk gehad aan het blussen van een brand aan de Orgelhof in Etten-Leur, meldt de politie op X. De schade is groot, maar er zijn geen gewonden gevallen.

10 uur geleden
Plaquette eert oppositieleider Navalny bij ambassade Rusland

DEN HAAG (ANP) - Tegenover de Russische ambassade in Den Haag is een plaquette geplaatst voor de Russische oppositieleider Aleksej Navalny, die vorig jaar overleed. De Haagse wethouder Robert Barker heeft die zaterdag onthuld, samen met de weduwe van de dissident. Het plaatje is op een bank geschroefd. In het Nederlands, Engels en Russisch staat erop: "Aleksej Navalny (1976-2024), gestorven voor vrijheid".

23 uur geleden
KOZP: 'laatste demo' tegen Zwarte Piet in Yerseke en op Texel

AMSTERDAM (ANP) - Kick Out Zwarte Piet (KOZP) wil op 15 november demonstreren tegen te zwart geschminkte pieten bij de sinterklaasintochten in het Zeeuwse Yerseke en op Texel. De organisatie, die dit jaar voor het laatst actief is, zegt dat daar nog steeds zwarte pieten aanwezig zijn en pleit voor een racismevrije sinterklaasintocht.

1 dag geleden
Twintig auto's beschadigd door brand bij bedrijf in Leeuwarden

LEEUWARDEN (ANP) - Door een grote brand bij een autorecyclingbedrijf in Leeuwarden zijn zaterdagochtend meerdere voertuigen beschadigd. Volgens de veiligheidsregio hebben ongeveer twintig auto's in brand gestaan. Inmiddels zijn alle auto's geblust.

1 dag geleden