Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Archeologische vondsten in snel smeltende Zwitserse gletsjer

Archeologische vondsten in snel smeltende Zwitserse gletsjer

BERN (ANP/AFP) - Nog nooit viel er zo weinig sneeuw op de grootste Zwitserse gletsjer in de Alpen als dit jaar. Uit een Zwitsers onderzoek blijkt dat de gletsjers ook in 2020 op een alarmerend snel tempo smelten, maar dat biedt wel een bijzondere kans voor archeologen om nieuwe schatten te ontdekken.

Volgens het onderzoek van de Zwitserse Academie van Wetenschap hebben de gletsjers in de Alpen dit jaar al 2 procent aan volume verloren. Hoewel dit te vergelijken is met de jaarlijkse afname van het afgelopen decennium, is dit volgens onderzoeker Matthias Huss zeer zorgwekkend.

"De cijfers zijn wat lager dan de afgelopen drie jaar, toen we extreem hoge temperaturen hadden, maar toch verloren de gletsjers veel massa", zei hij, en hij benadrukte dat een verlies van 2 procent per jaar "echt veel is". Nog zorgwekkender is volgens hem dat op de grootste gletsjer in de Alpen, de Aletsch, de sneeuwophoping dit jaar het laagste niveau ooit bereikte. Volgens een ander onderzoek zal over een eeuw twee derde tot bijna al het gletsjerijs gesmolten zijn door de broeikasgasuitstoot.

Nieuwe ontdekkingen

Het smelten van het duizenden jaren oude ijs leidt er wel toe dat archeologen nieuwe ontdekkingen doen. Zo vonden archeologen onlangs zeldzame sporen van jagers en verzamelaars die 9500 jaar geleden op zoek gingen naar kristallen in de bergen. De klimaatverandering heeft daarmee geleid tot een nieuw wetenschapsgebied: gletsjerarcheologie.

De afgelopen twee decennia zijn bijzondere vondsten gedaan in het ijs die nieuwe inzichten bieden over de prehistorische mens. De archeologen moeten hun werk wel vlug uitvoeren. Zodra de materialen uit het ijs vrijkomen, vergaan ze snel.

Meer uit Buitenland

Noodtoestand in West-Canadese provincie om natuurbranden

VANCOUVER (ANP/RTR) - De West-Canadese provincie British Columbia heeft de noodtoestand uitgeroepen vanwege de natuurbranden die er woeden. Duizenden mensen zijn geëvacueerd.

4 uur geleden
Zelensky: Poetin plant nieuwe mobilisatie voor druk op Europa

KYIV (ANP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky denkt dat zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin een nieuwe mobilisatie voorbereidt. Rusland zou die nieuwe troepen niet alleen gebruiken in Oekraïne, maar ook om de druk op de rest van Europa te verhogen.

5 uur geleden
Vier doden bij helikoptercrash Rio de Janeiro

RIO DE JANEIRO (ANP/AFP) - Bij een helikopterongeluk in de buurt van Rio de Janeiro zijn vier mensen omgekomen, melden Braziliaanse media. Drie van de slachtoffers zouden Colombiaanse toeristen zijn.

5 uur geleden
Turkije roept Kyiv en Moskou op aanvallen op Zwarte Zee te staken

ANKARA (ANP/AFP) - Turkije wil dat Oekraïne en Rusland stoppen met hun aanvallen op schepen op de Zwarte Zee. Minister van Buitenlandse Zaken Hakan Fidan riep bij staatspersbureau Anadolu op tot een zogenoemd 'moratorium' op de aanvallen.

7 uur geleden
Sofia ontbiedt ambassadeur Oekraïne om drone met explosieven

SOFIA/KYIV (ANP/AFP) - Bulgarije heeft de Oekraïense ambassadeur ontboden naar aanleiding van de inslag van een drone met explosieven in het noordoosten van het land. Het was volgens de Bulgaarse strijdkrachten een drone van een type dat het leger van Oekraïne gebruikt.

7 uur geleden
Bloomberg: Kyiv ontziet Kazachse olietankers bij Russische havens

NOVOROSSISK (ANP) - Oekraïne heeft toegezegd om geen niet-Russische olietankers op de Zwarte Zee aan te vallen die gebruikmaken van Russische havens, als die schepen geen Russische goederen vervoeren. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van een Amerikaanse functionaris. Het is vooral goed nieuws voor Kazachstan, dat sterk afhankelijk is van de haven in het Russische Novorossisk voor de export van olie.

9 uur geleden
Iraanse president ziet nu beste omstandigheden voor deal met VS

TEHERAN (ANP/RTR) - De huidige omstandigheden bieden volgens de Iraanse president Masoud Pezeshkian de beste omstandigheden om te komen tot een overeenkomst met de VS. Hij meent dat er nu in zijn land "samenhang, kracht en eenheid is" en dat Iran in de huidige oorlog tot dusver "zegevierend en machtig is".

10 uur geleden