Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ArcelorMittal en ASML helpen AEX aan kleine winst

ArcelorMittal en ASML helpen AEX aan kleine winst

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index ging vrijdag licht vooruit onder aanvoering van staalproducent ArcelorMittal en chipmachinemaker ASML. De stemming op de Europese beurzen bleef verder terughoudend na de recente vrees dat de rente in de Verenigde Staten mogelijk sneller zal worden verhoogd dan verwacht. Ook werd nog gewacht op het officiële banencijfer van de Amerikaanse overheid. De werkgelegenheid in de VS speelt een belangrijke rol in het rentebesluit van de Federal Reserve.

De markten verwerkten daarnaast de inflatie van de eurozone, die in december verder opliep tot 5 procent. Dat is het hoogste niveau sinds de invoering van de euro. De stijging van het algehele prijspeil wordt vooral aangejaagd door de hoge energieprijzen. Na maanden van sterke toenames lijkt het tempo van de geldontwaarding wel wat af te nemen. In november kwam de inflatie uit op 4,9 procent.

De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,4 procent hoger op 788,99 punten. De graadmeter zakte een dag eerder 1,9 procent. De MidKap verloor 0,4 procent tot 1084,94 punten. De beurs in Frankfurt daalde 0,3 procent en Parijs won 0,1 procent. Londen bleef vlak.

ArcelorMittal

ArcelorMittal was de sterkste stijger in de AEX met een winst van 3 procent. ASML (plus 2,2 procent) profiteerde van sterke handelsberichten van de Europese chipfabrikant STMicroelectronics en de Zuid-Koreaanse chipreus Samsung. STMicroelectronics steeg 5,5 procent in Parijs dankzij een sterker dan verwachte omzet in het vierde kwartaal. Samsung zag de winst in het afgelopen kwartaal met meer dan 50 procent stijgen.

Shell won een fractie. Het olie- en gasconcern stelde in een handelsbericht dat de resultaten uit de handel in aardgas in het vierde kwartaal aanzienlijk hoger zijn uitgevallen dan in het derde kwartaal. Ook gaat Shell de opbrengst van de verkoop van zijn bezittingen in het olieveld Permian Basin gebruiken om voor 5,5 miljard dollar aan eigen aandelen in te kopen. Analisten van Exane BNP Paribas verlaagden daarnaast het advies voor het aandeel.

InPost

In de MidKap kelderde InPost ruim 7 procent na een handelsbericht. De Poolse aanbieder van pakketkluisjes leverde in het vierde kwartaal een record van 180 miljoen pakketten. Op de Poolse thuismarkt viel de groei van het pakketvolume echter tegen.

De euro was 1,1304 dollar waard, tegen 1,1303 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,1 procent meer op 80,35 dollar. Brentolie werd ook 1,1 procent duurder op 82,90 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Revolut: beperkt aantal klanten geraakt door fraudepoging

AMSTERDAM (ANP) - Een "beperkt aantal" klanten van Revolut is getroffen door een recente fraudepoging bij de onlinebank. Daarbij gebruikte een onbevoegde partij het e-mailadres van "een legitieme overheidsinstantie" om frauduleuze informatieverzoeken in te dienen. Dat bevestigt een woordvoerder van de onlinebank na onderzoek van BNR Nieuwsradio.

59 minuten geleden
Producent Wegovy en Ozempic verandert naam in Novo

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense farmaceut Novo Nordisk, bekend van de medicijnen Wegovy en Ozempic, gaat zijn naam veranderen in Novo. Volgens het bedrijf moet dit de herkenbaarheid bij consumenten vergroten. Ook het bedrijfslogo met de stier wordt aangepast.

1 uur geleden
Europese gasprijs hoger door toenemend geweld Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs steeg maandagochtend op de toonaangevende gasbeurs in Amsterdam in navolging van de hogere olieprijzen. De prijs klom bijna 5 procent tot meer dan 83 euro per megawattuur. Vorige week steeg de prijs voor het eerst sinds januari 2023 al tot ruim 80 euro.

2 uur geleden
Chipbedrijven omlaag op beurs na oproep om AI-opmars te vertragen

AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven zijn maandagochtend stevige verliezers op de beurs in Amsterdam, nadat grote kunstmatige-intelligentiebedrijven hebben opgeroepen om de ontwikkeling van AI-modellen bewust te vertragen. Onder meer topman Dario Amodei van Anthropic uitte afgelopen weekend zijn zorgen over risico's van AI na verschillende incidenten.

2 uur geleden
Amazon schort samenwerking met vrachtvlieger op na ongeluk

SEATTLE (ANP/AFP/RTR) - Webwinkelconcern Amazon heeft de samenwerking met vrachtvlieger 21 Air voorlopig opgeschort. Dit is het bedrijf dat eigenaar is van het Amazon Prime Air-vliegtuig dat een week geleden in Miami van de landingsbaan schoot.

4 uur geleden
Huishoudens betalen volgend jaar fors meer voor gas- en stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Huishoudens en bedrijven moeten volgend jaar tientallen euro's meer betalen voor hun elektriciteits- en gasaansluitingen omdat netbeheerders veel moeten investeren in het versterken van het volle stroomnet. Volgens Netbeheer Nederland gaat dit onderdeel van de energierekening gemiddeld met ongeveer 20 procent omhoog. Voor huishoudens betekent dit volgens de brancheorganisatie dat ze gemiddeld zo'n 12 euro per maand extra kwijt zijn.

4 uur geleden
Olieprijzen stijgen om stilleggen Saudische pijpleiding na aanval

SINGAPORE (ANP) - De olieprijzen zijn maandagochtend weer omhooggegaan, na het stilleggen van de belangrijke oost-westelijke pijpleiding in Saudi-Arabië na een aanval met drones. Daarnaast zijn gesprekken tussen de Golfstaten en Iran over de situatie in de Straat van Hormuz, die maandag in Oman plaats zouden vinden, uitgesteld.

4 uur geleden