Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ArcelorMittal en ASML helpen AEX aan kleine winst

ArcelorMittal en ASML helpen AEX aan kleine winst

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index ging vrijdag licht vooruit onder aanvoering van staalproducent ArcelorMittal en chipmachinemaker ASML. De stemming op de Europese beurzen bleef verder terughoudend na de recente vrees dat de rente in de Verenigde Staten mogelijk sneller zal worden verhoogd dan verwacht. Ook werd nog gewacht op het officiële banencijfer van de Amerikaanse overheid. De werkgelegenheid in de VS speelt een belangrijke rol in het rentebesluit van de Federal Reserve.

De markten verwerkten daarnaast de inflatie van de eurozone, die in december verder opliep tot 5 procent. Dat is het hoogste niveau sinds de invoering van de euro. De stijging van het algehele prijspeil wordt vooral aangejaagd door de hoge energieprijzen. Na maanden van sterke toenames lijkt het tempo van de geldontwaarding wel wat af te nemen. In november kwam de inflatie uit op 4,9 procent.

De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,4 procent hoger op 788,99 punten. De graadmeter zakte een dag eerder 1,9 procent. De MidKap verloor 0,4 procent tot 1084,94 punten. De beurs in Frankfurt daalde 0,3 procent en Parijs won 0,1 procent. Londen bleef vlak.

ArcelorMittal

ArcelorMittal was de sterkste stijger in de AEX met een winst van 3 procent. ASML (plus 2,2 procent) profiteerde van sterke handelsberichten van de Europese chipfabrikant STMicroelectronics en de Zuid-Koreaanse chipreus Samsung. STMicroelectronics steeg 5,5 procent in Parijs dankzij een sterker dan verwachte omzet in het vierde kwartaal. Samsung zag de winst in het afgelopen kwartaal met meer dan 50 procent stijgen.

Shell won een fractie. Het olie- en gasconcern stelde in een handelsbericht dat de resultaten uit de handel in aardgas in het vierde kwartaal aanzienlijk hoger zijn uitgevallen dan in het derde kwartaal. Ook gaat Shell de opbrengst van de verkoop van zijn bezittingen in het olieveld Permian Basin gebruiken om voor 5,5 miljard dollar aan eigen aandelen in te kopen. Analisten van Exane BNP Paribas verlaagden daarnaast het advies voor het aandeel.

InPost

In de MidKap kelderde InPost ruim 7 procent na een handelsbericht. De Poolse aanbieder van pakketkluisjes leverde in het vierde kwartaal een record van 180 miljoen pakketten. Op de Poolse thuismarkt viel de groei van het pakketvolume echter tegen.

De euro was 1,1304 dollar waard, tegen 1,1303 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,1 procent meer op 80,35 dollar. Brentolie werd ook 1,1 procent duurder op 82,90 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Forse verliezen op beurzen New York, olieprijzen flink hoger

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, na de koerswinsten een dag eerder. De chipfondsen op Wall Street stonden bij de dalers. De olieprijzen gingen juist flink omhoog.

5 uur geleden
Meer platforms boren naar olie in VS door hoge olieprijzen

HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten zijn er meer boorplatforms in de Verenigde Staten actief aan het boren naar olie. Volgens de grote Amerikaanse oliedienstverlener Baker Hughes zijn er deze week 415 boorplatforms daarmee bezig. Dat is het hoogste aantal sinds november vorig jaar.

6 uur geleden
Eerste krimp voor economie Rusland sinds 2023

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Rusland is in het eerste kwartaal met 0,2 procent gekrompen vergeleken met een jaar eerder. Dat meldt het Russische statistiekbureau. Daarmee is de economie van Rusland voor het eerst sinds 2023 gekrompen. Eerder deze week verlaagde het ministerie van Economische Zaken al zijn groeiverwachting voor de economie voor heel dit jaar.

8 uur geleden
China en VS richten raad voor handel op na topontmoeting

BEIJING (ANP/RTR/AFP) - China en de Verenigde Staten gaan een handelsraad en een investeringsraad oprichten. Dat zijn de landen volgens de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi overeengekomen na een topontmoeting.

9 uur geleden
IJsbedrijf Magnum grootste winnaar in fors lagere AEX-index

AMSTERDAM (ANP) - The Magnum Ice Cream Company was vrijdag de grote winnaar bij de hoofdfondsen op de aandelenbeurs in Amsterdam. Het ijsjesbedrijf profiteerde op het Damrak van geruchten over een mogelijke overname en steeg bijna 9 procent. De koerswinst van Magnum kon echter niet voorkomen dat de AEX-index de handelsdag flink lager eindigde.

9 uur geleden
Tata Steel: staalmarktomstandigheden zeer uitdagend door oorlog

MUMBAI (ANP) - De wereldwijde marktomstandigheden voor de staalindustrie zijn door de oorlog in het Midden-Oosten "zeer uitdagend" geworden vanwege de sterk gestegen energieprijzen. Dat zei het Indiase staalconcern Tata Steel, het moederbedrijf van de staalfabriek in IJmuiden, bij de bekendmaking van kwartaalcijfers.

10 uur geleden
Overheid compenseert vissers voor hoge brandstofprijzen

DEN HAAG (ANP) - Vissers kunnen compensatie krijgen voor de hoge brandstofprijzen door de oorlog in Iran. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw, VVD) stelt 13,5 miljoen euro beschikbaar uit een Europees fonds dat eigenlijk bedoeld is voor verduurzaming.

10 uur geleden