ArcelorMittal daalt op Damrak na dreiging staalheffingen Trump
AMSTERDAM (ANP) - ArcelorMittal behoorde maandag tot de dalers op de Amsterdamse beurs. Beleggers verwerkten het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om nieuwe importheffingen van 25 procent op staal en aluminium op te leggen. ArcelorMittal daalde 2 procent en het Duitse staal- en industrieconcern Thyssenkrupp verloor 0,6 procent in Frankfurt. Op de beurzen in Azië gingen aandelen van staalproducenten grotendeels omlaag, behalve die van staalbedrijven met activiteiten in de Verenigde Staten.
Trump legde tijdens zijn eerste termijn tarieven op van 25 procent op staal en van 10 procent op aluminium. Hij verleende later echter vrijstellingen aan verschillende handelspartners, waaronder Canada, Mexico, Brazilië, de Europese Unie en het Verenigd Koninkrijk.
De algehele stemming op de Europese beurzen was voorzichtig positief, ondanks de lagere slotstanden op Wall Street op vrijdag. De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,5 procent hoger op 928,63 punten. De MidKap klom ook 0,5 procent, tot 843,89 punten. Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 0,4 procent.
Roestvrijstaal
Trump wil deze week ook nieuwe importtarieven opleggen aan landen die heffingen op Amerikaanse goederen hebben. Dit soort wederkerige heffingen zijn al langer een belangrijk doel van Trump. Tijdens de verkiezingscampagne verklaarde hij dat elk land dat heffingen op Amerikaanse goederen heeft, zal worden getroffen met "precies hetzelfde tarief". Die dreiging zorgde vrijdag al voor koersdruk op de aandelenmarkten.
Techinvesteerder Prosus was de sterkste stijger in de AEX, met een winst van 1,9 procent. De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML wonnen tot 1,5 procent. Bij de middelgrote bedrijven zakte roestvrijstaalproducent Aperam 1,7 procent. Metalenspecialist AMG hield het verlies beperkt tot 0,2 procent.
Elliott
NX Filtration won 5 procent. De waterzuiveraar uit Enschede zag de omzet vorig jaar met 38 procent stijgen tot ruim 11 miljoen euro. Het bedrijf waarschuwde in december al dat de omzet in 2024 lager zou uitkomen dan gehoopt. Sommige orders die NX Filtration in 2024 zou ontvangen en leveren, werden vertraagd door klanten en doorgeschoven naar 2025.
BP steeg 7 procent in Londen, na het nieuws dat de activistische aandeelhouder Elliott een aanzienlijk belang in de Britse olie- en gasproducent heeft opgebouwd. Beleggers hopen dat Elliott de druk op het bestuur opvoert om de prestaties bij BP te verbeteren.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Het is nog onzeker of reizigers die vrijdag door een storing op Schiphol zonder koffer vertrokken, hun bagage voor kerst zullen ontvangen. Volgens een woordvoerder van de luchthaven zijn er nog "enkele dagen" nodig om alle koffers na te sturen.
8 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De klanten van het failliete Groningse zonne-energiebedrijf Soly worden overgenomen door branchegenoot Otovo. Dat in Noorwegen opgerichte bedrijf krijgt er zo tienduizenden klanten bij. Maar de mensen die het betreft, kunnen geen aanspraak meer maken op bijvoorbeeld de installatiegarantie die Soly eerder bood.
51 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Duizenden Russen klaagden dinsdag, vlak voor de kerstdagen, over storingen en vertragingen bij WhatsApp, nadat Moskou maatregelen had genomen om de berichtendienst te dwarsbomen. WhatsApp beschuldigde de Russische autoriteiten ervan te proberen meer dan 100 miljoen Russen het recht op privécommunicatie te ontnemen.
56 minuten geledenLEIDSCHENDAM (ANP) - Supermarkten willen dat vleesvervangers herkenbare namen houden. Supermarktkoepel CBL roept het Europees Parlement daarom op het voorgestelde verbod op namen als vegaburger, vegetarische worst of plantaardige schnitzel te heroverwegen.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse industrie heeft over het afgelopen jaar nog eens 170.000 banen verloren door de grote problemen waarmee veel industriebedrijven kampen. Dat zei de president van de Duitse Industrie- en Handelskamer (DIHK) in een interview met persbureau dpa. Zo hebben bijvoorbeeld de Duitse autosector en grondstoffenindustrie het erg moeilijk door felle concurrentie, een zwakkere vraag en hoge kosten.
1 uur geledenROME (ANP/RTR) - Ryanair heeft een boete van ongeveer 255 miljoen euro gekregen van de Italiaanse mededingingsautoriteit. Volgens de toezichthouder heeft de Ierse luchtvaartmaatschappij misbruik gemaakt van haar dominante positie in de reismarkt. Ryanair zou het reisbureaus moeilijker hebben gemaakt om Ryanair-vluchten aan te bieden in combinatie met vluchten van andere luchtvaartmaatschappijen of andere diensten.
2 uur geledenREDWOOD CITY (ANP/BLOOMBERG) - De aandeelhouders van computerspellenbedrijf Electronic Arts (EA), bekend van games als EA Sports FC en The Sims, hebben ingestemd met de overname van 55 miljard dollar door een groep investeerders. Door die overname verdwijnt EA van de aandelenbeurs in New York.
3 uur geleden