Arcadis-baas: door oorlog meer besef van belang energietransitie
AMSTERDAM (ANP) - De oorlog in Oekraïne heeft bijgedragen aan het besef dat bedrijven en huishoudens snel van de fossiele brandstoffen af moeten. Dat merkt ingenieurs- en adviesbureau Arcadis bij zijn klanten. De noodzaak van die energietransitie wegens het klimaat is niet nieuw, maar volgens topman Peter Oosterveer heeft het dichter draaien van de gaskraan door Rusland bij sommige klanten de definitieve zet gegeven.
"Hoe cynisch het ook is, die oorlog heeft bijgedragen aan het besef dat het anders moet. Maar dat komt door extreem trieste omstandigheden, ik kan het niet anders omschrijven", zegt Oosterveer op de dag waarop Arcadis zijn kwartaalcijfers bekendmaakte. "Die energietransitie is er al langer, maar niet iedereen pakte dat op de juiste manier aan. Door de oorlog heeft die urgentie nu een andere dimensie gekregen."
Vooral grote energieslurpende bedrijven en organisaties klopten bij Arcadis aan voor advies, nu de gasprijs historisch hoog is in Europa. In de Verenigde Staten nemen de investeringen in infrastructuur voor elektrisch rijden toe. Oosterveer benadrukt dat die toenemende interesse niet alleen op het conto van oorlog komt, maar dat ook de Green Deal van de EU en klimaatplannen van de Amerikaanse president Joe Biden helpen.
Verantwoordelijkheid voelen
Als "privépersoon" vindt de bestuursvoorzitter van Arcadis het belangrijk dat de wereld voor toekomstige generaties even leefbaar blijft als nu. "Het bedrijf voelt die verantwoordelijkheid ook. Maar of de hele samenleving dat ook doet? Het korte antwoord daarop is: nee. Want anders zou het niet zo’n grote uitdaging zijn om de opwarming van de aarde te beperken tot 1,5 graad."
Daarbij speelt mee dat volgens Oosterveer sommige mensen denken het moment voor echt grote veranderingen nog ver weg ligt in 2050. "Maar de grootste stappen moeten we de komende acht jaar zetten. Dat gaat nog wel een probleem worden. Het moet nu gebeuren en het draagvlak moet er bij iedereen zijn. Maar we zijn zeker in staat om in een uitdagende omgeving het hoofd boven water te houden."
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse miljardair Bernard Arnault heeft zijn greep op luxeconcern LVMH verder verstevigd. De rijkste man van Europa en topman van het bedrijf achter merken als Louis Vuitton, Christian Dior, Hennessy en Tiffany & Co heeft zijn belang in LVMH verhoogd tot boven de 50 procent, is dinsdag bekendgemaakt.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen bij het Centraal Meldpunt Identiteitsfraude (CMI) na het Odido-lek is in een week tijd ruim verdubbeld. Het meldpunt, waar mensen terechtkunnen die vermoeden slachtoffer te zijn van misbruik van gestolen identiteitsgegevens, heeft tot nu toe 590 meldingen binnengekregen over de telecomprovider. Een week geleden waren dat er nog 245.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is dinsdag licht hoger de handelsdag uitgegaan. Beleggers bleven het wel voorzichtig aandoen na de onzekerheid rond het handelsbeleid van Donald Trump. Het Amerikaanse Hooggerechtshof zette een streep door veel van de importheffingen van de president en hij kondigde daarop nieuwe wereldwijde heffingen aan.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Entertainment- en mediaconcern Warner Bros. Discovery heeft een herzien overnamevoorstel van Paramount Skydance ontvangen. Warner Bros. zegt het nieuwe bod te bekijken, maar de raad van bestuur liet weten de overnameovereenkomst met Netflix te blijven steunen. Details over het nieuwe voorstel zijn niet bekendgemaakt.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump wil zich aan de handelsdeal met de EU houden, ondanks de nieuwe importtarieven. Dat stelt Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) dinsdag tijdens een hoorzitting in het Europees Parlement.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De MOTORbeurs in Utrecht heeft dit jaar 97.000 bezoekers getrokken. Dat is 7 procent meer dan vorig jaar, laat de organisatie na het evenement weten.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Advanced Micro Devices (AMD) behoorde dinsdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Beleggers reageerden enthousiast op een megadeal van de chipmaker met Meta Platforms. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram koopt voor miljarden dollars aan AMD-chips en computers die zijn ontworpen voor kunstmatige intelligentie (AI). Als onderdeel van de overeenkomst ontvangt Meta ook het recht om in stappen 160 miljoen AMD-aandelen te kopen. Het aandeel AMD steeg 7 procent.
4 uur geleden