Arabische sonde komt aan bij Mars, China en VS zijn er ook bijna
DUBAI (ANP) - Mars krijgt in de komende dagen drie bezoekers vanaf de aarde. Dat begint dinsdag met de satelliet al-Amal, ontwikkeld door de Verenigde Arabische Emiraten. Woensdag volgt een Chinese sonde en volgende week moet een Amerikaans karretje landen op Mars. De drie missies zijn allemaal eind juli begonnen.
De al-Amal is de eerste Arabische missie naar een andere planeet. De satelliet vliegt nu met een snelheid van 121.000 kilometer per uur op Mars af, en moet dinsdag afremmen naar 18.000 kilometer per uur, zodat hij kan worden gegrepen door de zwaartekracht. Twee jaar lang moet hij het weer op Mars in kaart brengen. Bovendien moet hij helpen begrijpen waardoor waterstof en zuurstof verdwijnen uit de dunne dampkring van Mars. Die gassen vliegt de ruimte in, waardoor Mars geen kans meer heeft op leven zoals op aarde. Maar de missie is vooral bedoeld om de Emiraten op de kaart te zetten, in het jaar waarin het land zijn vijftigste verjaardag viert. Het land ziet wetenschap en technologie als een inkomstenbron voor de toekomst, wanneer olie opraakt. De Verenigde Arabische Emiraten hebben sinds 2014 een eigen ruimtevaartorganisatie en in 2019 ging voor het eerst een inwoner van het land naar de ruimte.
Op woensdag moet het Chinese vaartuig Tianwen-1 (Hemelse Vragen-1) aankomen in een baan rond Mars. Daar moet hij een goede plek vinden om in mei te landen. Als dat gebeurt, moet een onbemand karretje tevoorschijn komen, dat op Mars moet gaan rondrijden. China wil sporen van leven vinden en het oppervlak en de bodem van Mars in kaart brengen.
Volgende week moet het rijdende Amerikaanse laboratorium Perseverance landen op Mars. Verborgen in het laadruim van het karretje zit de eerste buitenaardse helikopter, de Ingenuity. Als die technologie werkt, kunnen helikopters helpen om buitenaardse bestemmingen veel sneller te verkennen.
Meer uit Buitenland
KOEPJANSK (ANP/RTR) - Oekraïne zegt 90 procent van de oostelijke stad Koepjansk in handen te hebben. Rusland claimde die stad in november te hebben ingenomen, maar Kyiv stelt dat de herovering alweer bijna compleet is.
53 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het wereldberoemde Louvre in Parijs blijft gesloten. Het personeel van het museum heeft gestemd om de staking, die maandag begon, voort te zetten. Ze protesteren tegen verslechterende arbeidsomstandigheden en een hoge werkdruk.
58 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De VS overwegen opnieuw sancties in te stellen tegen de Russische energiesector als het Kremlin niet instemt met een staakt-het-vuren in Oekraïne. Dat meldt persbureau Bloomberg, dat zich baseert op ingewijden.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk treedt vanaf 2027 weer toe tot het EU-uitwisselingsprogramma voor studenten Erasmus+. Dat hebben Eurocommissaris (Handel) Maroš Šefčovič en Britse minister Nick Thomas-Symonds woensdag bekendgemaakt. De exacte datum moet nog worden uitonderhandeld.
1 uur geledenSLAVJANSK AAN DE KOEBAN (ANP/RTR) - Oekraïne heeft in de nacht van dinsdag op woensdag met drones een belangrijke olieraffinaderij in het zuiden van Rusland aangevallen. Dat meldt de Oekraïense strijdmacht op Telegram.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De EU-top van donderdag gaat over het "onder ogen zien van de huidige realiteit", zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen in een toespraak in het Europees Parlement. "De realiteit van een wereld die gevaarlijk en op transacties gebaseerd is geworden."
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Een groep mensen die met de rechts-populistische Nigel Farage op school heeft gezeten, heeft de Britse politicus opgeroepen om zijn excuses aan te bieden voor de racistische en antisemitische opmerkingen die hij in die tijd heeft gemaakt. 26 voormalige schoolgenoten hebben daartoe een open brief aan hem ondertekend, schrijft The Guardian.
2 uur geleden