Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Arabische landen verwerpen nogmaals verdrijving Palestijnen

Arabische landen verwerpen nogmaals verdrijving Palestijnen

CAÏRO (ANP/AFP/RTR) - Arabische landen hebben in een gezamenlijke verklaring opnieuw beklemtoond dat ze op geen enkele manier accepteren dat de Gazanen uit hun land verdreven worden. De verklaring volgt op een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van onder meer Egypte, Jordanië, de Palestijnse Autoriteit, Qatar en Saudi-Arabië en van afgezanten van de Arabische Liga in Caïro.

De Arabische landen stellen dat ze het niet aanvaarden, "ongeacht de omstandigheden en met wat voor excuus er dan ook voor wordt opgevoerd". De verklaring lijkt een reactie op de suggestie van president Donald Trump dat de Palestijnen uit de Gazastrook op zijn minst tijdelijk weg moeten omdat het gebied in puin ligt. Hij riep Egypte en Jordanië op om Palestijnen op te nemen.

De verdrijving van de Palestijnen uit de bezette gebieden van de Westelijke Jordaanoever en uit Oost-Jeruzalem en uit de Gazastrook is een doel van een aantal religieuze politieke partijen in Israël. En er worden al lang Palestijnse gebieden gekoloniseerd en eigendommen onteigend.

Tweestatenoplossing

Trump liet in het midden of de verdrijving uit Gaza permanent zou zijn. In zijn Midden-Oostenpolitiek in zijn eerste ambtsperiode als president, negeerde hij de door de Arabieren en de Verenigde Naties nagestreefde tweestatenoplossing. Daarmee zou er naast Israël een Palestijnse staat komen. Trumps toenmalige regering streefde ernaar dat Israël en de Arabische wereld hun ruzies zouden bijleggen zonder acht te slaan op de Palestijnse kwestie. De Arabische buitenlandministers in Caïro zeggen dat ze nu bereid zijn met Trump samen te werken om tot een tweestatenoplossing te komen.

De Egyptische president Abdel Fattah al-Sisi heeft Trump hier zaterdag over gebeld. Hij zei dat "de wereld rekent op zijn (Trumps) vaardigheden om een permanente en historische vredesovereenkomst te bereiken" en het al decennia oude conflict tussen Israëli's en Palestijnen te beëindigen.

Meer uit Buitenland

Defensieminister VS: we maken de oorlog in Iran af

ARLINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan door met de oorlog in Iran tot alle doelen zijn bereikt, zegt de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth. "Natuurlijk maken we dit af." Hoe lang dat gaat duren, is volgens hem nog niet te zeggen. Hij zei dat de VS deze donderdag het grootste aantal aanvallen tot nu toe zullen uitvoeren.

2 minuten geleden
Deense media: soldaten maakten zich op Groenland op voor inval VS

KOPENHAGEN (ANP) - Denemarken trof in januari voorbereidingen om een Amerikaanse invasie van Groenland af te slaan, meldt de Deense omroep DR. De zogenaamde oefening die Denemarken en bondgenoten er op touw zetten was volgens ingewijden geen training, maar stiekem een verdedigingsoperatie.

1 uur geleden
Bondskanselier verwelkomt Trump-signalen over vrede Iran

FRANKFURT/BRUSSEL (ANP/RTR) - Bondskanselier Friedrich Merz heeft "signalen van president Donald Trump" verwelkomd dat er een einde kan komen aan de vijandelijkheden tegen Iran. Bovendien vindt Merz het positief dat in dat geval Europa zou kunnen bijdragen aan het stichten van vrede in het Midden-Oosten.

1 uur geleden
Finse premier: Orbán heeft ons verraden

BRUSSEL (ANP) - De Finse premier Petteri Orpo vindt dat de Hongaarse premier Viktor Orbán de EU-leiders heeft "verraden". Hij is daarmee een van de weinige EU-leiders die donderdag publiekelijk in scherpe bewoordingen de blokkade van Orbán tegen de EU-lening van 90 miljard euro voor Oekraïne veroordeelden. Premier Rob Jetten noemde Orbáns blokkade "onacceptabel".

2 uur geleden
Inzameling geld voor Amerikaanse wapens Oekraïne achter op schema

BRUSSEL (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne brengen niet genoeg geld bijeen om de Amerikaanse wapens te kopen waar het land nog niet zonder kan. De inzameling voor het zogeheten PURL-inkoopprogramma ligt flink achter op schema.

2 uur geleden
Orbán trekt veto pas in als olie door pijpleiding stroomt

BRUSSEL (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán herhaalt voorafgaand aan de EU-top: zolang er geen olie stroomt door de beschadigde Droezjba-pijpleiding blokkeert hij de EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne. Oekraïne heeft reparaties toegezegd en verwacht dat er over zes weken weer olie door de pijpleiding kan stromen. Desondanks houdt Orbán voet bij stuk, ondanks dat hij in december nog zijn handtekening zette onder de lening.

4 uur geleden
De Wever nuanceert bij EU-top mening over kopen Russische energie

BRUSSEL (ANP) - Belgische premier Bart De Wever is voorafgaand aan de top met andere EU-leiders vooral aan het nuanceren dat hij de relaties met Moskou niet nu wil normaliseren. Hij suggereerde dat afgelopen weekend als optie om zo weer goedkope Russische olie en gas te kunnen importeren. Hij verklaarde later dat dat alleen het geval zou zijn als er sprake zou zijn van een rechtvaardig en duurzaam vredesakkoord tussen Oekraïne en Rusland.

4 uur geleden