Arabische landen verwerpen nogmaals verdrijving Palestijnen
CAÏRO (ANP/AFP/RTR) - Arabische landen hebben in een gezamenlijke verklaring opnieuw beklemtoond dat ze op geen enkele manier accepteren dat de Gazanen uit hun land verdreven worden. De verklaring volgt op een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van onder meer Egypte, Jordanië, de Palestijnse Autoriteit, Qatar en Saudi-Arabië en van afgezanten van de Arabische Liga in Caïro.
De Arabische landen stellen dat ze het niet aanvaarden, "ongeacht de omstandigheden en met wat voor excuus er dan ook voor wordt opgevoerd". De verklaring lijkt een reactie op de suggestie van president Donald Trump dat de Palestijnen uit de Gazastrook op zijn minst tijdelijk weg moeten omdat het gebied in puin ligt. Hij riep Egypte en Jordanië op om Palestijnen op te nemen.
De verdrijving van de Palestijnen uit de bezette gebieden van de Westelijke Jordaanoever en uit Oost-Jeruzalem en uit de Gazastrook is een doel van een aantal religieuze politieke partijen in Israël. En er worden al lang Palestijnse gebieden gekoloniseerd en eigendommen onteigend.
Tweestatenoplossing
Trump liet in het midden of de verdrijving uit Gaza permanent zou zijn. In zijn Midden-Oostenpolitiek in zijn eerste ambtsperiode als president, negeerde hij de door de Arabieren en de Verenigde Naties nagestreefde tweestatenoplossing. Daarmee zou er naast Israël een Palestijnse staat komen. Trumps toenmalige regering streefde ernaar dat Israël en de Arabische wereld hun ruzies zouden bijleggen zonder acht te slaan op de Palestijnse kwestie. De Arabische buitenlandministers in Caïro zeggen dat ze nu bereid zijn met Trump samen te werken om tot een tweestatenoplossing te komen.
De Egyptische president Abdel Fattah al-Sisi heeft Trump hier zaterdag over gebeld. Hij zei dat "de wereld rekent op zijn (Trumps) vaardigheden om een permanente en historische vredesovereenkomst te bereiken" en het al decennia oude conflict tussen Israëli's en Palestijnen te beëindigen.
Meer uit Buitenland
LOS ANGELES (ANP/AFP) - Kendrick Lamar is sinds zondag de rapper die de meeste Grammy's ooit heeft gewonnen. Hij heeft er nu 26, een meer dan de vorige recordhouder Jay-Z.
1 uur geledenMAR-A-LAGO (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten en Cuba onderhandelen "op het hoogste niveau" over een akkoord. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump zondag, nadat hij Cuba met een olieblokkade had gedreigd.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De hoogste generaals van de Verenigde Staten en Israël hebben vrijdag overleg gevoerd in het Pentagon te midden van de oplopende spanningen met Iran. Dat zeiden twee Amerikaanse functionarissen tegen persbureau Reuters.
12 uur geledenDNIPRO (ANP/RTR) - Oekraïense regionale autoriteiten hebben gemeld dat een bedrijfsbus ten oosten van de stad Dnipro is getroffen door een Russische drone die vlak bij het voertuig insloeg. Daardoor zouden vijftien doden en meerdere gewonden zijn gevallen.
15 uur geledenSION (ANP/AF) - Een 18-jarige Zwitser die gewond raakte bij de dramatische brand met oud en nieuw in een café in het Zwitserse Crans-Montana is in een ziekenhuis in Zürich overleden, meldt de Zwitserse justitie.
17 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - De veiligheidsadviseur van de Slowaakse regering, ex-minister van Buitenlandse Zaken Miroslav Lajcak, is opgestapt naar aanleiding van mails met de Amerikaanse zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Lajcak zegt niets verkeerd te hebben gedaan en dat de omvang van Epsteins misbruik bij hem toen niet bekend was. Premier Robert Fico betreurt het vertrek van de ervaren diplomaat.
17 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat er komende week nieuw overleg met Rusland en de Verenigde Staten plaatsvindt in Abu Dhabi. Dat gebeurt op 4 en 5 februari, schrijft hij op X.
19 uur geleden