Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Applied Materials opent met nieuwe chipmachine aanval op ASML

Applied Materials opent met nieuwe chipmachine aanval op ASML

OAKLAND (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse Applied Materials is begonnen met de verkoop van een nieuwe chipmachine, die mogelijk een bedreiging vormt voor de dominante positie van ASML in de sector. De machine, de Centura Sculpta genaamd, kan volgens het bedrijf goedkopere chips produceren die kunnen worden gebruikt voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie.

Met de nieuwe machine kunnen klanten de kosten verlagen van het proces waarbij lithografie betrokken is. Lithografie gebruikt licht om een patroon af te drukken op de wafer, de glimmende ronde schijven die worden gebruikt voor het maken van chips. Dit proces kan tientallen keren per wafer gebeuren. Elke keer doorloopt de wafer een complex proces van het afzetten van materiaal om er zeker van te zijn dat het patroon correct is afgedrukt.

Lithografie is echter steeds complexer en duurder geworden. De nieuwe aanpak zal de chipproductie helpen stroomlijnen en tegelijkertijd afval verminderen, verklaarde Applied Materials. Chipmakers die het systeem gebruiken, besparen volgens het bedrijf 250 miljoen dollar aan kapitaalkosten als ze een lijn opzetten die 100.000 wafers per maand produceert. Elke wafer zou ongeveer 50 dollar minder kosten en vereist 15 kilowattuur minder energie. Het zal ook 15 liter minder water nodig hebben en resulteren in 0,35 kilogram minder uitstoot van koolstofdioxide (CO2), aldus het bedrijf.

Aanvulling

Applied Materials gaat naar eigen zeggen niet rechtstreeks concurreren met ASML, maar ziet de eigen machine meer als een "aanvulling" op de EUV-technologie van de Nederlandse chipmachinemaker. "Het idee is om ultraviolette lithografie aan te vullen en tegelijkertijd de groeiende economische en ecologische uitdagingen van geavanceerde chipproductie aan te pakken", zei directeur Prabu Raja van Applied Materials.

ASML is verreweg de grootste leverancier van chipmachines ter wereld en de enige die de geavanceerde EUV-machines maakt die nodig zijn voor de productie van de modernste soorten chips. Met die zeer gespecialiseerde machines, waarbij EUV staat voor extreem ultraviolet, kunnen veel kleinere en krachtigere halfgeleiders worden gemaakt. De machines van ASML behoren tot de duurste in de branche. De apparaten kosten meer dan 100 miljoen euro en zijn zo groot als een bus.

Meer uit Financieel

Schiphol zoekt bouwpartners voor miljardenvernieuwing luchthaven

SCHIPHOL (ANP) - Schiphol zoekt bouw- en onderhoudspartners voor het onderhoud en de renovatie van de luchthaven. De komende tien jaar steekt Schiphol miljarden in vernieuwing.

1 uur geleden
Zorgverzekeraar DSW neemt branchegenoot Salland over

SCHIEDAM/DEVENTER (ANP) - Zorgverzekeraar DSW neemt zijn branchegenoot Salland over. Vanaf 1 januari 2028 worden de activiteiten van Salland onderdeel van de DSW-organisatie. Financiële details over de transactie worden niet gemeld.

1 uur geleden
ArcelorMittal kan staalfabriek in Oekraïne niet heropstarten

KRYVIH RIH (ANP) - ArcelorMittal kan zijn beschadigde staalfabriek in Oekraïne niet veilig heropstarten. De fabriek in de Oekraïense stad Kryvih Rih is de afgelopen tijd doelwit geweest van meerdere Russische raketaanvallen. Daarbij zijn doden en gewonden gevallen en werd aanzienlijke schade aangericht.

2 uur geleden
AEX-index begint met winst, olieprijs daalt na sterke opmars

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met winst begonnen, mede dankzij koersstijgingen van staalconcern ArcelorMittal en de chipbedrijven ASMI, ASML en Besi. De olieprijzen daalden na de sterke opmars een dag eerder. Volgens zakenkrant Financial Times heeft Iran de Verenigde Staten een nieuw voorstel gedaan dat binnen zeven dagen moet leiden tot een staakt-het-vuren en de heropening van de Straat van Hormuz.

2 uur geleden
Adviesprijs benzine in Nederland stijgt naar nieuw record

EINDHOVEN (ANP) - De adviesprijs van een liter benzine in Nederland heeft vrijdag een nieuw record bereikt. Door aanhoudende spanningen in het Midden-Oosten zijn de olieprijzen de afgelopen dagen opgelopen en dat is merkbaar voor automobilisten aan de pomp.

3 uur geleden
Impact kleine aardappeloogst op supermarktprijs blijft beperkt

LELYSTAD (ANP) - De impact van de kleine aardappeloogst op de prijzen van frites en andere aardappelproducten die consumenten in de supermarkt betalen, blijft naar verwachting beperkt. Dat meldt marktbureau DCA Market Intelligence. Voor telers is de impact van de kleine oogst volgens DCA wel groot.

3 uur geleden
Toeristen geven opnieuw meer uit in Nederland, bijna 118 miljard

DEN HAAG (ANP) - Toeristen hebben vorig jaar in Nederland bijna 118 miljard euro uitgegeven, ongeveer 6 miljard meer dan in 2024. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Gecorrigeerd voor inflatie stegen de toeristische uitgaven met zo'n 3 procent.

5 uur geleden