Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Applied Materials opent met nieuwe chipmachine aanval op ASML

Applied Materials opent met nieuwe chipmachine aanval op ASML

OAKLAND (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse Applied Materials is begonnen met de verkoop van een nieuwe chipmachine, die mogelijk een bedreiging vormt voor de dominante positie van ASML in de sector. De machine, de Centura Sculpta genaamd, kan volgens het bedrijf goedkopere chips produceren die kunnen worden gebruikt voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie.

Met de nieuwe machine kunnen klanten de kosten verlagen van het proces waarbij lithografie betrokken is. Lithografie gebruikt licht om een patroon af te drukken op de wafer, de glimmende ronde schijven die worden gebruikt voor het maken van chips. Dit proces kan tientallen keren per wafer gebeuren. Elke keer doorloopt de wafer een complex proces van het afzetten van materiaal om er zeker van te zijn dat het patroon correct is afgedrukt.

Lithografie is echter steeds complexer en duurder geworden. De nieuwe aanpak zal de chipproductie helpen stroomlijnen en tegelijkertijd afval verminderen, verklaarde Applied Materials. Chipmakers die het systeem gebruiken, besparen volgens het bedrijf 250 miljoen dollar aan kapitaalkosten als ze een lijn opzetten die 100.000 wafers per maand produceert. Elke wafer zou ongeveer 50 dollar minder kosten en vereist 15 kilowattuur minder energie. Het zal ook 15 liter minder water nodig hebben en resulteren in 0,35 kilogram minder uitstoot van koolstofdioxide (CO2), aldus het bedrijf.

Aanvulling

Applied Materials gaat naar eigen zeggen niet rechtstreeks concurreren met ASML, maar ziet de eigen machine meer als een "aanvulling" op de EUV-technologie van de Nederlandse chipmachinemaker. "Het idee is om ultraviolette lithografie aan te vullen en tegelijkertijd de groeiende economische en ecologische uitdagingen van geavanceerde chipproductie aan te pakken", zei directeur Prabu Raja van Applied Materials.

ASML is verreweg de grootste leverancier van chipmachines ter wereld en de enige die de geavanceerde EUV-machines maakt die nodig zijn voor de productie van de modernste soorten chips. Met die zeer gespecialiseerde machines, waarbij EUV staat voor extreem ultraviolet, kunnen veel kleinere en krachtigere halfgeleiders worden gemaakt. De machines van ASML behoren tot de duurste in de branche. De apparaten kosten meer dan 100 miljoen euro en zijn zo groot als een bus.

Meer uit Financieel

Omzet Nederlandse chipbedrijven afgelopen jaren verdubbeld

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse chipindustrie is afgelopen jaren in omzet ruimschoots verdubbeld, heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) becijferd. Vorig jaar is de omzet van de zogenoemde halfgeleidersector opgelopen tot 45,6 miljard euro, terwijl de branche in 2019 nog een totale omzet van 21,3 miljard euro draaide.

58 minuten geleden
Werknemers in metaal en bouw staken om sociale zekerheid

UTRECHT (ANP) - Ook werknemers van metaalbedrijven, bouwbedrijven en woningbouwcorporaties staken tegen de voorgenomen bezuinigingen op sociale zekerheid door het kabinet. Volgens vakbond FNV leggen in totaal duizenden mensen het werk neer bij verschillende stakingsacties van vrijdag 4 september tot en met vrijdag 11 september.

1 uur geleden
Meer woningen verkocht afgelopen kwartaal, maar groei vlakt af

APELDOORN (ANP) - In het tweede kwartaal van dit jaar zijn 4 procent meer woningen verkocht dan een jaar geleden, meldt het Kadaster. De groei vlakt wel af. In het eerste kwartaal van dit jaar was de toename 18 procent in vergelijking met dezelfde periode een jaar eerder.

5 uur geleden
Meer woningen verkocht afgelopen kwartaal, maar groei vlakt af

APELDOORN (ANP) - In het tweede kwartaal van dit jaar zijn 4 procent meer woningen verkocht dan een jaar geleden, meldt het Kadaster. De groei vlakt wel af. In het eerste kwartaal van dit jaar was de toename 18 procent in vergelijking met dezelfde periode een jaar eerder.

7 uur geleden
AI-chipbedrijf Nvidia verdubbelt omzet en winst

SANTA CLARA (ANP) - Chipbedrijf Nvidia heeft in het afgelopen kwartaal de omzet en winst meer dan verdubbeld in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. Grote techbedrijven investeren gigantische bedragen in datacenters voor AI-toepassingen en kopen daarvoor halfgeleiders van Nvidia, 's werelds belangrijkste chipverkoper voor kunstmatige intelligentie. Volgens topman Jensen Huang blijft de vraag naar extra rekenkracht voor AI-toepassingen sneller groeien.

8 uur geleden
Kleine verliezen op Wall Street in afwachting van cijfers Nvidia

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met kleine verliezen de handel uitgegaan. Beleggers zijn op Wall Street in afwachting van kwartaalcijfers van Nvidia, de belangrijkste ontwikkelaar van AI-chips en het waardevolste bedrijf ter wereld. De cijfers worden na sluiting van de beurs bekendgemaakt.

9 uur geleden
OpenAI toont zich in rapport schuldbewust over AI-hack

SAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI heeft woensdag een rapport naar buiten gebracht waarin het stap voor stap beschrijft hoe AI-modellen van het bedrijf vorige maand tijdens een test wisten in te breken bij een ander AI-bedrijf, Hugging Face. Daarin toont het bedrijf zich schuldbewust over het incident. Ook vertelt OpenAI over de inspanningen die het doet om zulke incidenten in de toekomst te voorkomen.

9 uur geleden