Apple verhoogt lonen werknemers VS met minstens 10 procent
CUPERTINO (ANP/BLOOMBERG) - Technologieconcern Apple gooit de lonen van werknemers in de Verenigde Staten met minstens 10 procent omhoog. De onderneming voelt steeds meer druk van vakbewegingen om de lonen te verhogen, terwijl het bedrijf ook ervaart dat de arbeidsmarkt momenteel zeer krap is.
Het minimumloon voor Apple-personeel wordt opgetrokken tot minstens 22 dollar per uur, wat een stijging van 10 procent betekent. De maatregel volgt op een salarisverhoging in februari na inflatieproblemen en klachten van sommige medewerkers over de arbeidsomstandigheden tijdens de coronapandemie.
De loonsverhoging voor medewerkers in de winkels en op het hoofdkantoor komt drie maanden eerder dan afgesproken. De verhogingen komen er ook als gevolg van vakbondsacties in verschillende delen van de VS, waaronder Georgia, Maryland, New York en Kentucky. In een recente videoboodschap aan de medewerkers waarschuwde Apple dat het zich zorgen maakt over de invloed van de vakbonden. "We hebben een relatie die is gebaseerd op een open en directe samenwerking. Wij maken ons zorgen over wat het zou betekenen om een andere organisatie in het midden van onze relatie te plaatsen", aldus een videoboodschap aan het personeel.
Tekort
Meer Amerikaanse techbedrijven kampen met een tekort aan talentvolle nieuwe mensen. Naast Apple maakte bijvoorbeeld ook Microsoft bekend dat het bereid is meer geld uit te geven om concurrerend te blijven. Daarbij is dat bedrijf van plan zijn budget voor salarisverhogingen dit jaar bijna te verdubbelen in een poging om werknemers te behouden.
De inflatie speelt ook een rol bij het verhogen van de lonen. Zo stegen de consumentenprijzen in de VS in april met dik 8 procent op jaarbasis.
Apple is in de VS goed voor ongeveer 154.000 voltijdbanen. Het startsalaris van Apple ligt ruim boven het minimumloon in de Verenigde Staten, dat sinds 2009 op 7,25 dollar per uur staat. Het minimumloon in New York ligt op 15 dollar. Daarbij voelen steeds meer bedrijven de druk van vakorganisaties, die ze tot voor kort nog buiten de deur wisten te houden.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Brussel wil dat er bij publieke bestedingen aan chips, AI en clouddiensten voorkeur wordt gegeven aan bedrijven in de EU of bedrijven die investeren in onderzoek en ontwikkeling in de EU. Dat staat in een voorstel van de Europese Commissie over zogeheten technologische onafhankelijkheid.
39 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De juridische strijd tussen Greenpeace en een Amerikaans oliepijpleidingbedrijf over een megarekening voor de milieuclub wordt nu ook in Nederland uitgevochten. De rechtbank in Amsterdam verklaarde zich woensdag bevoegd om te oordelen. Greenpeace beschouwt het tussenvonnis als overwinning en "belangrijke stap voorwaarts".
41 minuten geledenWASHINGTON (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten dreigen nieuwe importheffingen in te stellen voor producten uit zestig economieën, waaronder de Europese Unie, Canada en China. Volgens Washington falen de landen in het uitbannen van producten die mogelijk met dwangarbeid zijn gemaakt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Shell Nederland krijgt een nieuwe topman. Huidig president-directeur Frans Everts treedt per 1 september af en wordt dan opgevolgd door Thomas de Boer. Everts geeft sinds 1 april 2023 leiding aan Shell Nederland en neemt na een dienstverband van 37 jaar afscheid van het bedrijf.
4 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Google moet van de Britse mededingingsautoriteit aanpassingen doorvoeren rond de AI-samenvattingen in zijn zoekresultaten. Dat moet leiden tot eerlijkere deals voor uitgevers en consumenten en de zoekdiensten van Google in het Verenigd Koninkrijk verbeteren, meldt de Competition and Markets Authority (CMA) woensdag.
4 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Het Hof van de Europese Unie verwerpt de aanmerking van Brussel voor Facebook Marketplace als zogeheten poortwachter. Een digitaal platform moet zich aan strengere EU-regels houden als het is aangemerkt als poortwachter. Het platform moet dan verwijzen naar alternatieven van concurrenten. Dit moet voorkomen dat het platform te dominant wordt.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag vlak geopend, na de stevige plus een dag eerder. AkzoNobel was een sterke daler met een min van ruim 20 procent. Het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams zien af van verdere pogingen om de verfproducent over te nemen.
5 uur geleden