Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Apple, Meta en ByteDance klagen EU-besluiten macht big tech aan

Apple, Meta en ByteDance klagen EU-besluiten macht big tech aan

LUXEMBURG (ANP) - Apple, Facebook-moederbedrijf Meta en ByteDance, het bedrijf achter TikTok, hebben rechtszaken aangespannen tegen besluiten van de Europese Commissie. De aanklachten gaan over de zogeheten Wet op de Digitale Markten (DMA), meldt het Europese Hof van Justitie op X.

De DMA ging afgelopen mei in. Daarin staat onder meer dat big techbedrijven zich van de Europese Unie moeten houden aan strengere regels, omdat ze zo groot en machtig zijn dat ze ook poortwachters zijn voor diensten van anderen. De strengere regels gelden voor Meta, Apple en ByteDance, maar ook voor Alphabet, het moederbedrijf van Google, Amazon en Microsoft. Gebruikers kunnen nauwelijks om deze bedrijven heen en concurrenten komen in de knel.

De bedrijven moeten van de DMA onder meer concurrenten en anderen de ruimte geven op hun platforms. Een gebruiker van WhatsApp, dat ook van Meta is, moet bijvoorbeeld berichten kunnen sturen naar een andere berichtendienst. Ook moeten gebruikers ongevraagde extra geïnstalleerde software kunnen verwijderen.

Boete

Meta diende zijn aanklacht in omdat het bedrijf het niet eens is met het besluit om de strengere regels te laten gelden voor zijn berichtendienst Messenger en zijn marktplaats, meldt persbureau Reuters. TikTok zegt tegen het persbureau zichzelf niet als poortwachter te zien, maar als "de meest capabele uitdager van de meer gevestigde platformbedrijven".

Apple maakte niet bekend waar zijn aanklacht over gaat. Vorige week zeiden ingewijden tegen persbureau Bloomberg dat Apple het besluit om de App Store op te nemen in de DMA aan wil vechten. Ook zou Apple niet willen dat de strengere regels mogelijk ook gaan gelden voor iMessage.

De zes bedrijven krijgen nog een aantal maanden de tijd om aan de nieuwe regels te voldoen. Als zij zich niet op tijd aan de regels houden, riskeren ze een boete die kan oplopen tot 10 procent van de jaaromzet.

Meer uit Financieel

Studie over economische klimaatschade ingetrokken wegens fouten

POTSDAM (ANP/BLOOMBERG) - Een veelgeciteerde studie die de gevolgen van klimaatverandering voor de wereldeconomie berekende, is ingetrokken na kritiek van wetenschappers. Het onderzoek werd door wetenschappers van het Potsdam Instituut voor Klimaateffectenonderzoek ingetrokken vanwege "aanzienlijke" problemen. De studie werd vorig jaar april gepubliceerd in het gerenommeerde wetenschappelijke tijdschrift Nature.

34 minuten geleden
Mobiele storing bij telecomaanbieder Odido

DEN HAAG (ANP) - Telecomaanbieder Odido kampte woensdagochtend met een storing bij het mobiele netwerk. Volgens een woordvoerder van Odido is de technische storing inmiddels verholpen. Er was volgens de zegsman geen sprake van een cyberaanval. Hij spreekt van een "vervelende situatie" door de storing.

1 uur geleden
Hof: oud-ING-topman Hamers niet verder strafrechtelijk vervolgd

DEN HAAG (ANP) - De voormalige ING-topman Ralph Hamers wordt niet verder strafrechtelijk vervolgd voor zijn rol in het eerdere witwasschandaal bij de bank. Het gerechtshof Den Haag heeft woensdag het verzoek van het Openbaar Ministerie (OM) om de oud-ING-baas niet verder te vervolgen toegewezen.

1 uur geleden
Noorwegen stelt mijnbouw op zeebodem jarenlang uit

OSLO (ANP/AFP) - Noorwegen stelt de verstrekking van vergunningen voor de winning van grondstoffen op de zeebodem met minstens vier jaar uit. De regering sloot daarover een deal met kleinere partijen in het parlement als onderdeel van een begrotingsakkoord. Vorig jaar was Noorwegen nog het eerste Europese land dat zeegebieden had aangewezen voor de winning van grondstoffen.

3 uur geleden
Voorlopig akkoord alle EU-instituten over importstop Russisch lng

BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement en de EU-lidstaten hebben in de nacht van dinsdag op woensdag een voorlopig akkoord gesloten over de importstop van Russisch vloeibaar gas (lng) voor 1 januari 2027. Dat voorstel had de Europese Commissie gedaan in september. De import van Russisch gas via pijpleidingen wordt per 30 september 2027 verboden, zo is besloten.

3 uur geleden
Damrak volgt Wall Street omhoog

AMSTERDAM (ANP) - De beursgraadmeters in Amsterdam zijn woensdag hoger geopend, in navolging van de koerswinsten op Wall Street dinsdag. De beurshandel daar kreeg een opsteker van een herstel van de bitcoin. Afgelopen weken ging de toonaangevende cryptomunt hard omlaag, wat voor grote onrust zorgde bij beleggers.

4 uur geleden
Heijmans krijgt grote opdracht van TenneT voor elektriciteitsnet

EDE (ANP) - Heijmans heeft opdracht gekregen van netbeheerder TenneT om de komende vijf jaar belangrijke onderdelen te produceren voor hoogspanningsstations in een nieuwe fabriek in Ede. Het contract voor de levering van de zogeheten hoogspanningsvelden heeft een waarde van bijna 80 miljoen euro, maakten het bouw- en infrabedrijf en TenneT woensdag bekend.

4 uur geleden