Apple en Amazon stijgen op Wall Street na cijfers, Intel keldert
NEW YORK (ANP) - Apple en Amazon behoren vrijdag tot de grote winnaars op Wall Street dankzij goed ontvangen kwartaalberichten. Apple won 1,8 procent na beter dan verwachte verkopen van de iPhone en hogere inkomsten uit de dienstentak, waaronder niet alleen de streamingdiensten Apple Music en Apple TV+ maar ook betaaldienst Apple Pay vallen.
Amazon dikte maar liefst bijna 9 procent aan. Het webwinkelconcern lijkt weinig last te hebben van de hoge inflatie en blijft veel shoppers trekken. De kwartaalomzet nam daardoor met 7 procent toe en voor het huidige kwartaal wordt zelfs gerekend op een groei van 13 tot 17 procent.
Chipfabrikant Intel werd daarentegen meer dan 10 procent lager gezet door teleurstellende resultaten een verlaging van de verwachtingen voor dit jaar. Topman Pat Gelsinger wees de plotselinge en snelle neergang van de economie van de laatste tijd aan als de grootste boosdoener.
Recessie
De discussie of de Amerikaanse economie nou wel of niet in een recessie zit, houdt de markten ook bezig. Donderdag bleek dat de grootste economie ter wereld voor het tweede kwartaal op rij is gekrompen, waarmee het land technisch gezien in een recessie is beland. Maar veel economen en ook politici bestrijden dat omdat volgens hen van een echte economische neergang pas sprake zou zijn als ook de inkomens en de arbeidsmarkt duidelijk onder druk komen te staan.
Een belangrijke graadmeter voor inflatie steeg ondertussen in juni opnieuw. Dat betekent mogelijk dat de Federal Reserve de rente in september verder zal verhogen.
Hogere prijzen
De beursgraadmeters op Wall Street gingen verder omhoog. De Dow-Jonesindex noteerde kort na opening 0,1 procent lager op 32.502 punten. De brede S&P 500 steeg 0,3 procent tot 4083 punten en techgraadmeter Nasdaq dikte 0,4 procent aan tot 12.210 punten. De graadmeters stevenen af op een tweede positieve beursweek op rij en een koerswinst voor de maand juli.
ExxonMobil en Chevron stegen 2,5 en 6 procent. De twee grote olie- en gasmaatschappijen boekten recordwinsten in het tweede kwartaal dankzij de hoge energieprijzen. Procter & Gamble zakte ruim 4 procent na gemengde resultaten. Het levensmiddelenconcern, bekend van merken als Pampers, Gillette en Ariel, wist de omzet in het afgelopen kwartaal op te voeren dankzij prijsverhogingen. De winst viel echter wat tegen. Ook waarschuwde het concern voor een flinke tegenwind door hogere prijzen van grondstoffen en transport en de duurdere dollar.
De euro was 1,0152 dollar waard, tegen 1,0158 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 3,4 procent meer op 96,69 dollar. Brentolie steeg 2,6 procent in prijs tot 109,92 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/AFP/DPA/BLOOMBERG) - De uitstoot van CO2 door Duitsland is vorig jaar vrijwel onveranderd gebleven. Volgens cijfers van de Duitse overheid bedroeg de uitstoot van de grootste economie van Europa het equivalent van 649 miljoen ton CO2. Dat komt neer op een daling van slechts 0,1 procent vergeleken met een jaar eerder.
18 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - De Japanse regering heeft Australië gevraagd om de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te vergroten in verband met de oorlog in het Midden-Oosten. Door de oorlog is een deel van de lng-import van Japan uit het Midden-Oosten weggevallen en Australië kan helpen dit verlies te compenseren.
20 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Bij een groot oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten is zaterdagochtend brand ontstaan na een aanval met een drone. Volgens de autoriteiten ontstond de brand bij het Fujairah-complex door resten van een neergeschoten drone.
21 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste olie uit de Amerikaanse strategische voorraden zal tegen het einde van volgende week op de markt komen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Energie gezegd. De Verenigde Staten geven in totaal 172 miljoen vaten vrij uit die noodreserves om zo de hoge brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten te drukken.
21 uur geledenMENLO PARK (ANP/RTR) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, is van plan duizenden banen te schrappen om kosten te besparen voor de grote investeringen die worden gedaan in kunstmatige intelligentie (AI). Dat melden bronnen aan persbureau Reuters. Volgens de ingewijden kan het gaan om wel 20 procent van het personeelsbestand bij het Amerikaanse techconcern.
22 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.
1 dag geleden