Apple daalt op lager Wall Street door onrust in China
NEW YORK (ANP) - Het Amerikaanse technologieconcern Apple stond maandag onder druk op de aandelenbeurzen in New York. De onderneming is sterk afhankelijk van China voor de productie van zijn apparaten en beleggers maken zich zorgen over de sociale onrust die in dat land is ontstaan over de strenge coronamaatregelen. In grote Chinese steden gingen mensen de straat op om te protesteren tegen het zero-covid-beleid van president Xi Jinping.
Apple verloor 1,4 procent. De onrust bij de grootste iPhone-productielocatie van Apple in China zorgt volgens persbureau Bloomberg mogelijk voor een productiestrop van 6 miljoen apparaten. Veel hangt echter af van hoe snel Foxconn, het Taiwanese bedrijf dat de fabriek exploiteert, mensen weer aan de lopende band kan krijgen na de gewelddadige protesten tegen de coronamaatregelen. De fabrikant van elektrische auto's Tesla, die een grote fabriek heeft in Shanghai, daalde 0,7 procent.
De algehele stemming op Wall Street was eveneens negatief door de zorgen over de situatie in China. De Dow-Jonesindex noteerde kort na aanvang van de handel 0,2 procent lager op 34.264 punten. De brede S&P 500 daalde 0,4 procent tot 4009 punten en techgraadmeter Nasdaq werd 0,3 procent lager gezet tot 11.197 punten.
Alibaba
De oliebedrijven gingen omlaag na een daling van de olieprijzen tot het laagste niveau sinds eind vorig jaar. China is de grootste olie-importeur ter wereld en door de onrust in het land zou de vraag naar olie verder kunnen afnemen. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,1 procent minder op 74,68 dollar. Brentolie werd 2,5 procent goedkoper op 81,58 dollar per vat. ExxonMobil zakte 2,8 procent en Chevron daalde 2,5 procent.
Chinese bedrijven met noteringen op Wall Street hadden geen last van de onrust bij beleggers over China. Alibaba en JD.com stegen 1,3 en 1,9 procent.
Amazon
Het Amerikaanse webwinkelconcern Amazon klom 2,7 procent. Amerikaanse consumenten gaven tijdens koopjesfestijn Black Friday voor een recordbedrag aan onlineverkopen uit. De cijfers zijn mogelijk een opsteker voor de retailbedrijven nu de koopkracht van veel consumenten onder druk staat door de hoge inflatie. Het Canadese e-commercebedrijf Shopify steeg 7,6 procent.
Cryptobeurs Coinbase ging 0,7 procent omhoog. Cryptomunten als bitcoin en ethereum gingen ook omlaag als gevolg van de onrust in China. De cryptomarkten staan al langer onder druk als gevolg van het faillissement van cryptobeurs FTX.
Biogen
Biotechbedrijf Biogen daalde 2,3 procent na de dood van een patiënt die werd behandeld met het experimentele alzheimer-medicijn van het bedrijf.
De euro was 1,0435 dollar waard tegen 1,0398 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
SOCHAUX (ANP/RTR) - Autofabrikant Stellantis legt de productie in een aantal Franse fabrieken dagenlang stil. Een van de redenen is een tekort aan batterijen, meldt het bedrijf.
7 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse milieuorganisatie Both ENDS dient in Brussel een klacht in tegen Nieuw-Zeeland, omdat het land klimaatafspraken uit een twee jaar oude handelsovereenkomst met de Europese Unie niet zou nakomen. De Nieuw-Zeelandse regering hief vorig jaar een verbod op de zoektocht naar nieuwe olie- en gasvelden op zee op. Ook voerde ze onlangs wetgeving in die een lopende klimaatzaak tegen een zuivelconcern onmogelijk maakte.
1 uur geledenDUBLIN/BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat onderzoeken wat er gedaan kan worden om brandstof voor vervoer goedkoper te maken, zei Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) na afloop van een overleg met EU-ministers van Energie.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de belangrijkste graadmeter voor de beurs in Amsterdam, bereikte dinsdag tussentijds een recordstand van 1125 punten, maar wist niet op de hoogste slotstand ooit te sluiten. Vooral chipaandelen waren in trek, net als op Wall Street.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - De exploitant van de Eiffeltoren heeft dinsdag bekendgemaakt dat de topman van de bezienswaardigheid eind dit jaar vertrekt. Het besluit volgt op de ophef die ontstond toen vrouwelijke medewerkers werden weggestuurd tijdens een bezoek van een hindoeïstische religieuze groep. Patrick Branco Ruivo is sinds 2018 topman van het monument.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street deden het dinsdag bij de opening van de beurzen voorzichtig aan in afwachting van cijfers over de Amerikaanse inflatie en het belangrijke banenrapport van de overheid die deze week naar buiten komen. Ook het uitblijven van vooruitgang in de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran tempert de risicobereidheid.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Financiële Markten heeft deze zomer een sterke toename gezien in het aantal vragen en negatieve signalen dat zij ontvangt over finfluencing en online beleggingscontent. Finfluencers zijn mensen die via sociale media advies delen over beleggen en financiële producten. "Deze content kan, met of zonder opzet, leiden tot misinformatie, slechte beleggingen of zelfs oplichting", waarschuwt de toezichthouder.
6 uur geleden