Apple bij grote verliezers op roodgekleurd Wall Street
NEW YORK (ANP) - Apple behoorde maandag tot de grootste dalers op de roodgekleurde aandelenbeurzen in New York. Beleggers reageerden op het nieuws dat de bekende belegger Warren Buffett bijna de helft van zijn belang in de iPhone-maker heeft verkocht. In het eerste kwartaal had de beursmiljardair zijn belang ook al aanzienlijk verkleind.
De veranderde houding van de inmiddels 93-jarige superbelegger ten aanzien van Apple wijst op twijfels over de vooruitzichten voor het techconcern, dat kampt met felle concurrentie van Chinese smartphonemerken. Het aandeel Apple zakte 10 procent.
Berkshire Hathaway, het investeringsbedrijf van Buffett, zag mede door de verkoop van de Apple-aandelen de kaspositie oplopen tot een record van bijna 277 miljard dollar. De beroemde belegger lijkt daarmee te wachten op betere tijden en kansen om te investeren in aandelen. Apple blijft overigens wel de grootste investering van Berkshire, dat afgelopen kwartaal een flinke winst wist te boeken. Berkshire Hathaway verloor 3 procent.
Kritiek op Federal Reserve
De algehele stemming op Wall Street bleef negatief, na de zware verkoopgolf van vorige week. De Dow-Jonesindex noteerde kort na opening van de markt 2,8 procent lager op 38.645 punten en de bredere S&P 500-index zakte 4,2 procent tot 5126 punten. De Nasdaq ging ruim 6 procent omlaag tot 15.793 punten. De techgraadmeter zakte vrijdag al 2,4 procent en heeft daarmee ruim 10 procent verloren ten opzichte van het recordniveau van vorige maand.
De vrees dat de VS op een recessie afstevenen hield de markten in de greep. Vrijdag bleek al dat de banengroei in de VS flink is afgezwakt. Dat verergerde de zorgen over een afkoeling van de grootste economie ter wereld. Ook neemt de kritiek op de Federal Reserve toe. De centrale bank zou te lang wachten om de rente te verlagen en de economie te ondersteunen.
Midden-Oosten
De stemming werd ook gedrukt door oplopende spanningen in het Midden-Oosten. President Joe Biden komt maandag met zijn nationale veiligheidsteam bijeen om de ontwikkelingen te bespreken nu veiligheidsdiensten rekening houden met een aanval van Iran en Hezbollah op Israël.
Nvidia zakte 12,3 procent. Nieuwswebsite The Information meldde dat de komst van nieuwe chips voor kunstmatige intelligentie (AI) van het Amerikaanse chipconcern moet worden uitgesteld, omdat er ontwerpfouten zijn geconstateerd.
Vrije val Coinbase
Cryptobedrijven stonden onder druk door een flinke koersval van de bitcoin. Zo kelderde Coinbase ruim 17 procent.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs op de toonaangevende gasbeurs in Amsterdam schoot maandagmiddag bijna 50 procent omhoog. Dat komt door het nieuws dat Qatar stopt met de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) vanwege de aanvallen door Iran op Qatarese energiefaciliteiten. Qatar is een belangrijke leverancier van lng aan Europa.
11 minuten geledenBUNNIK (ANP) - De stijging van de olieprijzen na de aanval op Iran leidt vooralsnog niet tot grote drukte bij de Nederlandse tankstations. Dat zegt Erik de Vries, directeur van branchevereniging NOVE. Hij verwacht dat de brandstofprijzen aan de pomp omhoog zullen gaan, maar denkt dat het voorlopig om een verhoging van enkele centen per liter gaat.
29 minuten geledenDOHA (ANP/AFP) - Qatar stopt voorlopig met de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) vanwege de aanvallen op energiefaciliteiten door Iran. Qatar is een belangrijke leverancier van lng aan Europa.
55 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam heeft twee onderzoekers aangesteld om het onderzoek naar Nexperia te starten. Dit is de nieuwste stap in het juridische geschil tussen het Europese management van de Nijmeegse chipmaker en zijn Chinese eigenaar Wingtech.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De economie van de eurozone zal van alle grote economieën ter wereld het hardst worden getroffen door een langdurig conflict tussen de Verenigde Staten en Iran, meldt ING in een rapport. Dat komt volgens de economen van de bank doordat de eurolanden vrijwel al hun olie en een groot deel van het benodigde gas importeren.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Veel schepen liggen voor anker in de Perzische Golf. Dat komt door de blijvende onveiligheid in het gebied en de blokkade van aangrenzende wateren door het conflict rond Iran. "Op het moment dat er voldoende aanvallen op schepen worden uitgevoerd, betekent dat feitelijk dat een veilig vertrek van schepen uit de Perzische Golf vrijwel onmogelijk wordt gemaakt", meldt de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR).
3 uur geledenDUBAI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Amazon kampt met een storing bij zijn clouddiensten in de Verenigde Arabische Emiraten door problemen met de stroomvoorziening. Amazon heeft ook gemeld dat een datacenter is geraakt door een onbekend object waardoor brand ontstond. Daarop werd de stroomtoevoer stilgelegd door de brandweer.
3 uur geleden