Apple bij grote verliezers op roodgekleurd Wall Street
NEW YORK (ANP) - Apple behoorde maandag tot de grootste dalers op de roodgekleurde aandelenbeurzen in New York. Beleggers reageerden op het nieuws dat de bekende belegger Warren Buffett bijna de helft van zijn belang in de iPhone-maker heeft verkocht. In het eerste kwartaal had de beursmiljardair zijn belang ook al aanzienlijk verkleind.
De veranderde houding van de inmiddels 93-jarige superbelegger ten aanzien van Apple wijst op twijfels over de vooruitzichten voor het techconcern, dat kampt met felle concurrentie van Chinese smartphonemerken. Het aandeel Apple zakte 10 procent.
Berkshire Hathaway, het investeringsbedrijf van Buffett, zag mede door de verkoop van de Apple-aandelen de kaspositie oplopen tot een record van bijna 277 miljard dollar. De beroemde belegger lijkt daarmee te wachten op betere tijden en kansen om te investeren in aandelen. Apple blijft overigens wel de grootste investering van Berkshire, dat afgelopen kwartaal een flinke winst wist te boeken. Berkshire Hathaway verloor 3 procent.
Kritiek op Federal Reserve
De algehele stemming op Wall Street bleef negatief, na de zware verkoopgolf van vorige week. De Dow-Jonesindex noteerde kort na opening van de markt 2,8 procent lager op 38.645 punten en de bredere S&P 500-index zakte 4,2 procent tot 5126 punten. De Nasdaq ging ruim 6 procent omlaag tot 15.793 punten. De techgraadmeter zakte vrijdag al 2,4 procent en heeft daarmee ruim 10 procent verloren ten opzichte van het recordniveau van vorige maand.
De vrees dat de VS op een recessie afstevenen hield de markten in de greep. Vrijdag bleek al dat de banengroei in de VS flink is afgezwakt. Dat verergerde de zorgen over een afkoeling van de grootste economie ter wereld. Ook neemt de kritiek op de Federal Reserve toe. De centrale bank zou te lang wachten om de rente te verlagen en de economie te ondersteunen.
Midden-Oosten
De stemming werd ook gedrukt door oplopende spanningen in het Midden-Oosten. President Joe Biden komt maandag met zijn nationale veiligheidsteam bijeen om de ontwikkelingen te bespreken nu veiligheidsdiensten rekening houden met een aanval van Iran en Hezbollah op Israël.
Nvidia zakte 12,3 procent. Nieuwswebsite The Information meldde dat de komst van nieuwe chips voor kunstmatige intelligentie (AI) van het Amerikaanse chipconcern moet worden uitgesteld, omdat er ontwerpfouten zijn geconstateerd.
Vrije val Coinbase
Cryptobedrijven stonden onder druk door een flinke koersval van de bitcoin. Zo kelderde Coinbase ruim 17 procent.
Meer uit Financieel
MILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Het Italiaanse modehuis Armani kan mogelijk een minderheidsbelang van 15 procent dat te koop wordt gezet gaan verdelen onder drie beoogde kopers. Dat meldt de krant La Repubblica. Die verkoop maakt deel uit van de wensen van de vorig jaar overleden oprichter Giorgio Armani.
2 uur geledenRIYAD (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De wereld heeft door de oorlog in het Midden-Oosten in de afgelopen twee maanden de levering van ongeveer 1 miljard vaten olie misgelopen. Het zal tijd kosten voor de oliemarkt om te stabiliseren zodra de leveringen weer op gang komen. Dat zei topman Amin Nasser van het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco na bekendmaking van kwartaalcijfers.
3 uur geledenDOHA (ANP/BLOOMBERG) - Een tanker met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit Qatar is door de Straat van Hormuz gevaren. Volgens persbureau Bloomberg is dat de eerste lng-tanker uit Qatar die door de belangrijke waterweg is gegaan sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten.
4 uur geledenRIYAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco heeft in het eerste kwartaal meer winst geboekt dankzij de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Wel verstoort de Iranoorlog de export van Saudi Aramco, omdat de Straat van Hormuz vrijwel volledig is afgesloten voor olietankers. Saudi Aramco transporteert daarom olie via een pijpleiding naar de Rode Zee om vanuit daar te kunnen exporteren.
5 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Het Duitse defensiebedrijf Helsing staat op het punt om met een nieuwe financieringsronde 1,2 miljard dollar op te halen om zijn activiteiten uit te breiden. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden. Daarmee verstevigt het bedrijf uit München zijn positie als een van Europa's meest waardevolle start-ups. De onderneming, gesteund door techmiljardair Daniel Ek, maakt onder meer geavanceerde drones.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemersvertegenwoordigers binnen bedrijven houden zich nog te weinig bezig met de ontwikkelingen rond kunstmatige intelligentie (AI) op de werkvloer. "AI speelt een steeds grotere rol voor werknemers. Daarom is het essentieel dat or-leden zich verdiepen in AI en weten wat er binnen hun organisatie of sector gebeurt", waarschuwen de vakbonden De Unie en de VCP.
23 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) twijfelt nog over de volgende rentestap in juni. Volgens ECB-president Christine Lagarde worden beleidsmakers geconfronteerd met "enorme onzekerheid" en hebben zij "veel meer data" nodig om de gevolgen van het conflict in het Midden-Oosten goed te kunnen inschatten.
23 uur geleden