'App-ontwikkelaars eisen verandering beleid App Store van Apple'
CUPERTINO (ANP/RTR) - Techconcern Apple moet zijn App Store-beleid drastisch wijzigen. Vanuit steeds meer kanten klinkt kritiek op onder meer het verdienmodel van de App Store, en dan met name de commissie tot wel 30 procent die aan Apple moet worden afgedragen. Apple-baas Tim Cook en zijn team staan maandag bij de aftrap van de jaarlijkse conferentie voor app-ontwikkelaars oog in oog met hun belangrijkste doelgroep.
De Apple Worldwide Developers Conference wordt vanwege de coronapandemie voor het tweede jaar op rij online gehouden. Normaal gesproken trekt het evenement duizenden app-ontwikkelaars, van wie velen hopen dat het bedrijf iets doet met de geuite zorgen en kritiek.
Nog geen week geleden haalde de prominente ontwikkelaar Marco Arment in een blog keihard uit naar Apple. Volgens hem is het niet zo dat Apple in zijn eentje verantwoordelijk is voor het succes van de App Store en dat ontwikkelaars maar blij moeten zijn dat ze een steentje bijdragen. De waarheid is volgens hem dat de apps juist waarde opleveren voor Apple en dat het ook de ontwikkelaars zijn die klanten aantrekken.
Diep beledigend
"Ontwikkelaars intimideren en belazeren door hen te laten denken dat we de voeten van Apple moeten kussen om toestemming te krijgen om miljarden dollars aan waarde aan hun platform te mogen toevoegen, is niet alleen hebzuchtig, gierig en moreel verwerpelijk, maar ook diep beledigend", schreef Arment.
De kwestie rond de commissies leidde tot een slepende rechtszaak tussen het techconcern en gamesbedrijf Epic Games, vooral bekend van hert schietspel Fortnite. Epic Games beschuldigt Apple van monopolistisch gedrag en machtsmisbruik. Een federale rechter buigt zich momenteel over de zaak.
Impuls
Apple verklaarde eerder dat zijn App Store juist een impuls geeft aan de markt voor mobiele software. Het bedrijf zegt een omgeving voor betaalde apps te creëren waarin consumenten vertrouwen hebben. Uit onderzoek, in opdracht van Apple, blijkt dat apps vorig jaar 643 miljard dollar aan facturen en omzet genereerden, waarvan 90 procent was vrijgesteld van de commissies van Apple.
Overigens zijn niet alle ontwikkelaars negatief over Apple. Het leeuwendeel van de Apple-ontwikkelaars geeft in een onafhankelijk onderzoek aan geen plannen te hebben te stoppen met het maken van apps voor Apple-apparaten. Kleinere, onafhankelijke ontwikkelaars die tot 1 miljoen dollar per jaar verdienen en kleinere vergoedingen betalen, zijn over het algemeen positiever over de waarde die Apple biedt dan ontwikkelaars bij grotere bedrijven die hogere vergoedingen betalen.
Meer dan de helft van de ontwikkelaars vindt dat de vergoedingen moeten worden vastgesteld op maximaal 10 procent. Veel ontwikkelaars zouden ook graag meer duidelijkheid hebben over de redenen voor het afwijzen van apps uit de App Store en hoe problemen kunnen worden opgelost.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het College van Rijksbouwmeester en Rijksadviseurs (CRa) pleit voor een ingrijpende koerswijziging om de woningcrisis in Nederland aan te pakken. Volgens het adviesorgaan van de rijksoverheid is een eerlijker woonstelsel noodzakelijk om de kansongelijkheid op de woningmarkt te verminderen. Het CRa deed donderdag zes aanbevelingen in het rapport 'Thuis in de toekomst'.
1 uur geledenBOISE (ANP) - Chipfabrikant Micron heeft het afgelopen kwartaal een vijftien keer zo hoge winst geboekt als een jaar eerder. Het Amerikaanse bedrijf is een belangrijke producent van geavanceerde geheugenchips. Doordat grote techbedrijven massaal investeren in de bouw van datacenters voor kunstmatige intelligentie, is de vraag naar dat soort halfgeleiders hard gestegen.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend lager geëindigd. Chipbedrijven daalden opnieuw in aanloop naar de publicatie van cijfers van Micron na de slotbel. Chipaandelen gingen eerder deze week ook al omlaag na de razendsnelle opmars in de afgelopen maanden die werd gevoed door optimisme over de uitgaven aan datacenters voor AI-toepassingen.
8 uur geledenLONDEN (ANP) - De evacuatie van ongeveer 11.000 zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf zal "enkele weken" in beslag nemen. Dat is de inschatting van secretaris-generaal Arsenio Dominguez van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO), de scheepvaartorganisatie van de Verenigde Naties. Het is de bedoeling dat schepen die vastzaten door de sluiting van de Straat van Hormuz stapsgewijs weg kunnen, nu Iran die zeestraat heeft geopend als onderdeel van een voorlopig vredesakkoord met de Verenigde Staten.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aanzienlijke koersdaling van aandelen van SpaceX deze week heeft ervoor gezorgd dat topman Elon Musk niet langer biljonair is. Volgens de rijkemensenlijst van persbureau Bloomberg is zijn vermogen nu 957 miljard dollar, waarmee hij nog altijd veruit de rijkste persoon op aarde is.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De effectenbeurs in Amsterdam liet woensdag geen herstel zien na de zware koersverliezen van de dag ervoor. De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de Amsterdamse beurs, stond opnieuw onder druk, vooral door verliezen bij chipbedrijven.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een reeks voorstellen gepresenteerd die belastingregimes in het landenblok ingrijpend kunnen veranderen. Volgens het dagelijks bestuur van de Europese Unie verminderen de aanpassingen de administratieve lasten voor bedrijven en stimuleren ze investeringen. Maar het is de vraag of de plannen de vereiste unanieme instemming krijgen van lidstaten, omdat die er ook belastingopbrengsten door dreigen mis te lopen.
13 uur geleden