'App-ontwikkelaars eisen verandering beleid App Store van Apple'
CUPERTINO (ANP/RTR) - Techconcern Apple moet zijn App Store-beleid drastisch wijzigen. Vanuit steeds meer kanten klinkt kritiek op onder meer het verdienmodel van de App Store, en dan met name de commissie tot wel 30 procent die aan Apple moet worden afgedragen. Apple-baas Tim Cook en zijn team staan maandag bij de aftrap van de jaarlijkse conferentie voor app-ontwikkelaars oog in oog met hun belangrijkste doelgroep.
De Apple Worldwide Developers Conference wordt vanwege de coronapandemie voor het tweede jaar op rij online gehouden. Normaal gesproken trekt het evenement duizenden app-ontwikkelaars, van wie velen hopen dat het bedrijf iets doet met de geuite zorgen en kritiek.
Nog geen week geleden haalde de prominente ontwikkelaar Marco Arment in een blog keihard uit naar Apple. Volgens hem is het niet zo dat Apple in zijn eentje verantwoordelijk is voor het succes van de App Store en dat ontwikkelaars maar blij moeten zijn dat ze een steentje bijdragen. De waarheid is volgens hem dat de apps juist waarde opleveren voor Apple en dat het ook de ontwikkelaars zijn die klanten aantrekken.
Diep beledigend
"Ontwikkelaars intimideren en belazeren door hen te laten denken dat we de voeten van Apple moeten kussen om toestemming te krijgen om miljarden dollars aan waarde aan hun platform te mogen toevoegen, is niet alleen hebzuchtig, gierig en moreel verwerpelijk, maar ook diep beledigend", schreef Arment.
De kwestie rond de commissies leidde tot een slepende rechtszaak tussen het techconcern en gamesbedrijf Epic Games, vooral bekend van hert schietspel Fortnite. Epic Games beschuldigt Apple van monopolistisch gedrag en machtsmisbruik. Een federale rechter buigt zich momenteel over de zaak.
Impuls
Apple verklaarde eerder dat zijn App Store juist een impuls geeft aan de markt voor mobiele software. Het bedrijf zegt een omgeving voor betaalde apps te creëren waarin consumenten vertrouwen hebben. Uit onderzoek, in opdracht van Apple, blijkt dat apps vorig jaar 643 miljard dollar aan facturen en omzet genereerden, waarvan 90 procent was vrijgesteld van de commissies van Apple.
Overigens zijn niet alle ontwikkelaars negatief over Apple. Het leeuwendeel van de Apple-ontwikkelaars geeft in een onafhankelijk onderzoek aan geen plannen te hebben te stoppen met het maken van apps voor Apple-apparaten. Kleinere, onafhankelijke ontwikkelaars die tot 1 miljoen dollar per jaar verdienen en kleinere vergoedingen betalen, zijn over het algemeen positiever over de waarde die Apple biedt dan ontwikkelaars bij grotere bedrijven die hogere vergoedingen betalen.
Meer dan de helft van de ontwikkelaars vindt dat de vergoedingen moeten worden vastgesteld op maximaal 10 procent. Veel ontwikkelaars zouden ook graag meer duidelijkheid hebben over de redenen voor het afwijzen van apps uit de App Store en hoe problemen kunnen worden opgelost.
Meer uit Financieel
TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De Japanse overheid heeft burgers opgeroepen geen toiletpapier te hamsteren. Berichten op sociale media suggereren namelijk dat mensen in het Aziatische land beginnen met het inslaan van dagelijkse benodigdheden uit angst voor gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten.
43 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van consumenten in Nederland is flink verslechterd sinds de eerste aanvallen van de Verenigde Staten en Israël op Iran eind februari. De vertrouwensgraadmeter van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) laat in maart de grootste daling zien in bijna vier jaar.
1 uur geledenTOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Azië gingen maandag hard omlaag door zorgen bij beleggers over de oorlog in het Midden-Oosten. De olieprijzen stegen na het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump van afgelopen zaterdag dat hij Iraanse energiecentrales zal aanvallen als Iran niet binnen 48 uur de Straat van Hormuz volledig heropent voor de scheepvaart.
1 uur geledenCANBERRA (ANP/RTR/AFP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) overlegt met regeringen in Azië en Europa over het vrijgeven van extra olie uit strategische voorraden "indien nodig" door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft directeur Fatih Birol maandag gezegd tegen de National Press Club in de Australische hoofdstad Canberra.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bestaande koopwoningen waren in februari gemiddeld 5,4 procent duurder dan een jaar eerder. Dat constateren het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster op basis van de recentste cijfers. In januari stegen de prijzen ook met 5,4 procent op jaarbasis.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Werknemers van DHL Express gaan maandag opnieuw staken, hebben vakbonden FNV en CNV aangekondigd. Om eisen voor een nieuwe cao kracht bij te zetten wordt het werk neergelegd op meerdere vestigingen in Zuid-Nederland, waaronder Breda, Rotterdam en Eindhoven. De staking duurt de hele dag.
3 uur geledenCANBERRA (ANP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) overlegt met regeringen in Azië en Europa over het vrijgeven van extra olie uit strategische voorraden "indien nodig" door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft directeur Fatih Birol maandag gezegd tegen de National Press Club in de Australische hoofdstad Canberra.
5 uur geleden