Apologie Willem van Oranje niet bij 'geboortepapieren' Nederland
DEN HAAG (ANP) - De Apologie van Willem van Oranje uit 1580 komt niet in de permanente tentoonstelling van het Nationaal Archief in Den Haag waar de 'geboortepapieren' van Nederland worden getoond. Dat meldt minister Ingrid van Engelshoven (Cultuur) aan de Tweede Kamer.
De expositie komt er op aandringen van regeringspartijen VVD en CDA. Die hopen het historisch democratisch bewustzijn te vergroten met de expositie. De regeringspartijen zien naast de Unie van Utrecht en het Plakkaat van Verlatinghe de Apologie als sleutelstukken in de geschiedenis van ons land.
Maar het Nationaal Archief heeft volgens de minister na overleg met historici besloten de Apologie niet op te nemen in de nieuwe presentatie omdat het om een propagandageschrift gaat. Het document maakt ook geen onderdeel uit van de collectie van het Nationaal Archief. In het pamflet verdedigt Willem van Oranje zich tegen de ban die de Spaanse koning Filips II, destijds heer van de Nederlanden, over hem had uitgesproken.
Nieuwe opstelling
De Unie van Utrecht (1579) en het Plakkaat van Verlatinghe (1581) komen wel in de expositie, omdat zij kunnen worden beschouwd als documenten van officiƫle organen. De stukken speelden een cruciale rol in de opstand tegen de Spanjaarden.
"Het is de eigen verantwoordelijkheid van het Nationaal Archief om presentaties vorm te geven en het archief is daarin onafhankelijk binnen de gestelde kaders van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap en de Archiefwet", aldus de minister. Ze steunt de keuzes van het Archief. De nieuwe opstelling is vanaf november te zien.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Ook CNV zegt fel tegenstander te zijn van de Kamermotie die de door het kabinet beoogde ingrepen in de AOW moet verzachten. Volgens CNV-voorzitter Piet Fortuin moet ieder plan om de pensioenleeftijd sneller te laten stijgen van tafel, omdat het om een schending van eerdere afspraken tussen vakbonden, werkgevers en de politiek gaat. Eerder beklaagde FNV zich over die motie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "JA21 is niet op zoek naar het conflict", zo sloot partijleider Joost Eerdmans zijn betoog af in het debat over de regeringsverklaring. "Wij zijn op zoek naar de oplossing en we hopen dat het kabinet deze handschoen oppakt."
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In een woning in Rotterdam heeft de politie dinsdag twee mensen aangehouden die worden verdacht van betrokkenheid bij de productie van en handel in verdovende middelen. In de woning en bijbehorende berging aan de Verschoorstraat vond de politie duizenden xtc-pillen, ruim 5 kilo amfetamine, jerrycans met amfetamineolie en een vuurwapen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - "Hoe verhoud je je tot de opkomst van modern fascisme? Wat vind je van de hedendaagse onverdraagzaamheid en intolerantie? Welke offers zijn wij bereid te brengen voor een menswaardige samenleving?" Die vragen stelde de Amsterdamse locoburgemeester Rutger Groot Wassink bij de 85e herdenking van de Februaristaking van 1941, bij het beeld van de Dokwerker.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag heeft woensdag twee verdachten vrijgesproken van betrokkenheid bij het doodsteken van de 17-jarige Myron in mei 2021 op de Rijswijksestraat in Den Haag. In hoger beroep is een derde verdachte, Jermain D., veroordeeld tot een celstraf van acht jaar en zes maanden.
4 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - In Maastricht is woensdagmiddag 19,3 graden gemeten. Niet eerder werd het op een plek in Nederland zo warm op 25 februari, meldt Weeronline. Het laatste record stamde uit 2019, toen werd 19,1 graden gemeten in Gilze-Rijen.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV is het niet eens met voorstellen waarmee een meerderheid in de Tweede Kamer de ingreep in de AOW wil "verzachten". Volgens de grootste vakbond van Nederland komt het nog steeds neer op een schending van gemaakte afspraken in het pensioenakkoord uit 2019 tussen bonden, werkgevers en de politiek.
5 uur geleden