Apollo-8 astronaut die Earthrise-foto maakte is overleden
SEATTLE (ANP) - William Anders, de voormalige Apollo 8-astronaut die in 1968 de iconische 'Earthrise'-foto maakte waarop de planeet als een schaduwrijke blauwe knikker vanuit de ruimte te zien is, is overleden. Dat melden Amerikaanse media.
De 90-jarige Anders kwam om het leven toen het kleine vliegtuig dat hij bestuurde, een Beech A45, neerstortte. Het kwam terecht in de wateren voor de San Juan-eilanden in de staat Washington, aan de Amerikaanse noordwestkust. Er waren geen andere inzittenden.
Anders heeft zelf meermaals gezegd dat de 'Earthrise'-foto zijn belangrijkste bijdrage was aan de ruimtevaart, gezien de filosofische impact die hij had. Het was de eerste kleurenafbeelding van de aarde vanuit de ruimte en veranderde de manier waarop mensen naar de aarde keken. Ook zou de foto de mondiale milieubeweging hebben aangewakkerd, omdat hij liet zien hoe kwetsbaar en geïsoleerd de aarde er vanuit de ruimte uitziet.
Patriottische en exploratieredenen
De drie bemanningsleden van ruimtemissie Apollo 8 waren de eerste mensen die een lage baan om de aarde verlieten en naar de maan reisden. Zij zetten nog geen voet op de maan. Dat voorrecht had de bemanning van Apollo 11 in juli 1969, ruim een jaar later.
William Anders zei in een NASA-interview uit 1997 dat hij niet dacht dat de Apollo 8-missie uit 1968 risicovrij was, maar dat er belangrijke nationale, patriottische en exploratieredenen waren om door te gaan. Hij schatte dat er een kans van ongeveer één op drie was dat de bemanning de missie niet zou overleven. Hij vermoedde dat Christoffel Columbus ooit met slechtere overlevingskansen aan boord was gestapt.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP/AFP) - Het overleg tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping is na ruim twee uur afgelopen, meldt een functionaris van het Witte Huis. Zij hadden het donderdag in Beijing over onder meer Taiwan en handel.
11 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense hoofdstad Kyiv heeft te maken met een grote Russische aanval, meldt de burgemeester van de stad, Vitali Klitsjko. "De vijand valt Kyiv aan met drones en ballistische raketten", schrijft de burgemeester op Telegram.
2 uur geledenBEIJING (ANP) - De Chinese leider Xi Jinping heeft de Amerikaanse president Donald Trump donderdag met een handdruk in Beijing verwelkomd. De twee leiders zijn bij elkaar gekomen voor een topontmoeting over onder meer Iran, handel en Taiwan.
2 uur geledenHAVANA (ANP) - Cuba heeft helemaal geen diesel en stookolie meer, zei de minister van Energie en Mijnbouw van het land. De hoofdstad Havana heeft te maken met de ergste stroomuitval in tientallen jaren door een Amerikaanse blokkade die het eiland van brandstof heeft afgesneden.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zetten voor het oplossen van de vastgelopen situatie rond de Straat van Hormuz in op de steun van China. Dat zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken in gesprek met Fox News aan boord van de Air Force One, onderweg naar China.
4 uur geledenPARK CITY (ANP) - Een Amerikaanse vrouw die een kinderboek over rouw schreef nadat ze haar echtgenoot had vergiftigd, is veroordeeld tot levenslang zonder mogelijkheid tot vervroegde vrijlating. Dat melden Amerikaanse media.
4 uur geledenTAN TAN (ANP) - Het lichaam van de tweede Amerikaanse militair die begin mei vermist raakte in Marokko tijdens een militaire oefening, is gevonden. Dat melden de Marokkaanse strijdkrachten.
6 uur geleden