Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Apenpokken nu vastgesteld bij veertig mensen in Nederland

Apenpokken nu vastgesteld bij veertig mensen in Nederland

BILTHOVEN (ANP) - Het aantal besmettingen met het apenpokkenvirus in Nederland is toegenomen tot veertig. Dat zijn er 14 meer dan maandag, toen bij het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) 26 gevallen bekend waren. Het instituut kwam donderdag met een update over het virus. Nog steeds zijn alle patiënten mannen, laat een woordvoerder weten.

Bij de eerste Nederlanders die apenpokken hebben opgelopen gaat het voornamelijk om mannen die wisselende seksuele contacten hebben gehad met andere mannen, liet het RIVM al eerder weten. Een deel van de besmettingen is te herleiden naar een uitbraak op het Belgische festival Darklands, een fetisjevenement. Gezondheidsdiensten benadrukken wel dat iedereen apenpokken kan krijgen na nauw contact met iemand die is besmet.

Het virus komt van oorsprong voor in Afrika. Sinds enkele weken gaat het rond in voornamelijk Europese landen. Op vrijdag 20 mei werd voor het eerst gemeld dat iemand in Nederland de ziekte had opgelopen.

Vaccin

Mensen kunnen het virus oplopen door nauw (huid)contact met iemand die het bij zich draagt. Naast kenmerkende bultjes op de huid kunnen patiënten last krijgen van koorts, hoofdpijn, rugpijn en gezwollen lymfeklieren. Meestal is het ziekteverloop vrij mild, maar bij complicaties kan de aandoening dodelijk zijn.

Mensen die voor 1974 zijn geboren zijn nog gevaccineerd tegen de 'gewone' pokken, die toen nog rondgingen op de wereld. Dat vaccin zou volgens deskundigen ook nog bescherming kunnen geven tegen apenpokken.

Quarantaine

Wie positief test op de ziekte, moet in isolatie. Dat betekent dat diegene geen contact met anderen mag hebben totdat de klachten over zijn. Nauwe contacten, zoals gezinsleden en sekspartners, moeten uit voorzorg in quarantaine. Zij kunnen door de GGD een pokkenvaccin aangeboden krijgen. Daarmee kunnen ze de kans om zelf ziek te worden verkleinen.

Het RIVM komt dinsdag met het volgende bericht over de stand van zaken.

Meer uit Gezond

Mogelijk geen oplossing voor 25 kinderen bij einde zorgvilla's

DEN HAAG (ANP) - Voor 25 kinderen die zorg krijgen in zorgvilla's van Villa ExpertCare is nog geen vervangende zorg gevonden en de mogelijkheid bestaat dat dit voor het einde van het jaar ook niet gebeurt. Het zorgbedrijf had eerder beloofd de zorg voort te zetten tot er voor ieder kind een oplossing was, maar heeft die belofte verbroken en stopt de zorg vanaf volgend jaar, schrijft minister Mirjam Sterk (Jeugd) in een brief aan de Tweede Kamer.

19 uur geleden
Gezondheidsraad tegen structureel invoeren 13 wekenecho

DEN HAAG (ANP) - De Gezondheidsraad adviseert tegen het structureel invoeren van de 13 wekenecho, een prenatale screening die bedoeld is om ernstige afwijkingen onder ongeboren kinderen op te sporen. Uit onderzoek van de raad blijkt dat de uitslagen van een echo na 13 weken vaak niet kloppen. Volgens de raad wegen de voordelen daarom niet op tegen de nadelen.

22 uur geleden
Karremans: eens met Greenpeace dat PFAS in kraanwater minder moet

DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) is het met Greenpeace eens dat de hoeveelheid PFAS in kraanwater omlaag moet. Dat laat zijn woordvoerder weten na een analyse van Greenpeace, waarin de milieuorganisatie concludeert dat in grote delen van West-Nederland meer PFAS in het kraanwater zit dan het RIVM adviseert.

1 dag geleden
Greenpeace: hoge PFAS-waarden in kraanwater West-Nederland

AMSTERDAM (ANP) - Kraanwater in grote delen van West-Nederland bevat meer PFAS dan het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) adviseert. Dat concludeert Greenpeace in een analyse van data van de tien Nederlandse drinkwaterbedrijven. Met name in Noord-Holland komen hoge PFAS-waarden voor, aldus Greenpeace. Onder PFAS vallen chemische stoffen die schadelijk kunnen zijn voor mensen en het milieu.

1 dag geleden
Autofabrikant Volvo Cars haalt nieuwe topman bij Skoda

STOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse autobouwer Volvo Cars heeft een nieuwe topman benoemd die overstapt van Skoda. De topman van het Tsjechische automerk, Klaus Zellmer, wordt de nieuwe bestuursvoorzitter van Volvo Cars en opvolger van vertrekkend topman Håkan Samuelsson.

2 dagen geleden
Sanquin test in 9 provincies donoren individueel op westnijlvirus

DEN HAAG (ANP) - Bloedbank Sanquin test donoren vanaf vrijdag in negen provincies individueel op het westnijlvirus. Het gaat om alle provincies behalve Groningen, Friesland en Drenthe. Een woordvoerder van Sanquin bevestigde donderdag berichtgeving hierover door de NOS.

5 dagen geleden
DSW stelt bekendmaking zorgpremie uit om onduidelijkheid politiek

SCHIEDAM (ANP) - Zorgverzekeraar DSW gaat later dan normaal zijn zorgpremie bekendmaken. De zorgverzekeraar breekt met de "jarenlange traditie" om op de vierde dinsdag van september de nieuwe premie te presenteren. Dat doet DSW omdat er onduidelijkheid is over de haalbaarheid van het kabinetsplan om het eigen risico te verhogen. Hierdoor beschikt DSW niet over de noodzakelijke informatie om de zorgpremie te kunnen berekenen, legt de zorgverzekeraar uit.

5 dagen geleden