Apartheidsminister Adriaan Vlok (85) overleden
PRETORIA (ANP/AFP) - De Zuid-Afrikaanse oud-politicus Adriaan Vlok, minister van Wet en Openbare Orde (1986-1991) onder het apartheidsregime, is zondag na een kort ziekbed op 85-jarige leeftijd overleden in een ziekenhuis bij de hoofdstad Pretoria.
Vlok is een van de weinige leidinggevende figuren van het racistische regime die zijn vervolgd. Vlok kreeg in 2007 tien jaar voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd voor een poging tot moord op de prominente oppositieleider, dominee Frank Chikane.
Vlok had de leiding over de politietroepen die keihard optraden tegen tegenstanders van de witte heersende klasse. Eind jaren 80 werden in opdracht van het regime bomaanslagen gepleegd op kerken en vakbonden die zich tegen het apartheidsregime keerden.
De voormalige minister heeft publiekelijk verontschuldigingen aangeboden aan de slachtoffers en noemde zijn toewijding aan de racistische praktijken een vergissing. Ook waste hij symbolisch de voeten van Chikane. "Ik geloofde dat apartheid juist was", blikte Vlok in 2015 terug. "Het was onze taak om mensen bang voor ons te maken."
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - The Rolling Stones hebben dinsdag bevestigd dat er een nieuw album aankomt. De plaat Foreign Tongues komt op 10 juli uit en telt in totaal veertien nieuwe liedjes, met gastbijdrages van onder anderen Paul McCartney, Robert Smith van The Cure en Chad Smith van Red Hot Chili Peppers.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - In Rusland zijn twee natuurkundigen veroordeeld die betrokken waren bij onderzoek dat ten grondslag ligt aan de ontwikkeling van hypersonische raketten. Valeri Zvegintsev (82) en Vladislav Galkin (71) kregen gevangenisstraffen van 12,5 jaar voor verraad, melden Russische staatsmedia.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De gevangengenomen Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi vecht voor haar leven, zeggen haar aanhangers. Ze ligt al vijf dagen met een hartaandoening in het ziekenhuis.
3 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten hebben melding gemaakt van nieuwe Iraanse aanvallen. De luchtafweer komt in actie om raketten en drones uit te schakelen, zeggen de autoriteiten in de Golfstaat.
3 uur geledenASHKELON (ANP/AFP/RTR) - Een Israëlische rechtbank heeft het voorarrest verlengd van twee activisten die van boten waren gehaald die naar de Gazastrook voeren. Dat moet de autoriteiten meer tijd geven om de Spanjaard Saif Abu Keshek en de Braziliaan Thiago Avila te verhoren, zegt hun advocaat.
3 uur geledenMANAMA (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft ook Bahrein een dronedeal aangeboden. Zelensky meldde op X dat hij de Golfstaat bezoekt en daar een "productief gesprek" heeft gehad met de koning, Hamad bin Isa Al Khalifa.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De situatie in de Straat van Hormuz is volgens de VS na de beschietingen van maandag niet verder geëscaleerd. "Tot nu toe is het vandaag rustiger", zei de hoogste Amerikaanse militair, generaal Dan Caine. Hij sprak de verwachting uit dat de VS de komende dagen meer schepen kunnen assisteren die door de oorlog zijn gestrand in het Midden-Oosten.
4 uur geleden