
Apartheidsminister Adriaan Vlok (85) overleden
PRETORIA (ANP/AFP) - De Zuid-Afrikaanse oud-politicus Adriaan Vlok, minister van Wet en Openbare Orde (1986-1991) onder het apartheidsregime, is zondag na een kort ziekbed op 85-jarige leeftijd overleden in een ziekenhuis bij de hoofdstad Pretoria.
Vlok is een van de weinige leidinggevende figuren van het racistische regime die zijn vervolgd. Vlok kreeg in 2007 tien jaar voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd voor een poging tot moord op de prominente oppositieleider, dominee Frank Chikane.
Vlok had de leiding over de politietroepen die keihard optraden tegen tegenstanders van de witte heersende klasse. Eind jaren 80 werden in opdracht van het regime bomaanslagen gepleegd op kerken en vakbonden die zich tegen het apartheidsregime keerden.
De voormalige minister heeft publiekelijk verontschuldigingen aangeboden aan de slachtoffers en noemde zijn toewijding aan de racistische praktijken een vergissing. Ook waste hij symbolisch de voeten van Chikane. "Ik geloofde dat apartheid juist was", blikte Vlok in 2015 terug. "Het was onze taak om mensen bang voor ons te maken."
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/DPA) - Het Israëlische leger bereidt zich voor op de mogelijke terugkomst van een overleden gijzelaar. Dat schrijft The Jerusalem Post op basis van overheidsbronnen. Volgens Haaretz zou de overdracht plaatsvinden om 19.00 uur Nederlandse tijd.
24 minuten geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo heeft voor het eerst een ontmoeting gehad met slachtoffers van seksueel misbruik door katholieke geestelijken. Volgens leden van de groep Ending Clergy Abuse was het een goed gesprek en "een belangrijk moment van dialoog".
38 minuten geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby, de zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit, is in behandeling voor drank- en drugsmisbruik. Dat bevestigen zijn advocaten aan de Noorse zender TV 2.
39 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk neemt veiligheidsmaatregelen rond musea en culturele instellingen, heeft minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez aangekondigd. Hij besloot daartoe na overleg met de politiediensten en cultuurminister Rachida Dati over de veiligheid van de instellingen na de inbraak in het Louvre van zondag.
1 uur geledenCAÏRO (ANP/AFP) - De Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff en Jared Kushner, de schoonzoon van president Donald Trump, zijn maandag in Israël aangekomen om verder te praten over vrede in Gaza. Ook de Amerikaanse vicepresident JD Vance moet dinsdag bij die gesprekken aansluiten. Tegelijkertijd praten vertegenwoordigers van Egypte, Qatar en Hamas verder in Caïro.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft de radicaal-rechtse partij Alternative für Deutschland (AfD) bestempeld als de voornaamste tegenstander bij de komende deelstaatverkiezingen. Een aantal partijprominenten van Merz' christendemocratische CDU riep de afgelopen dagen op om AfD niet langer uit te sluiten voor samenwerkingen, maar de bondskanselier wil daar niets van weten. Hij wil zijn partij juist nog duidelijker afzetten tegen het radicale gedachtegoed van AfD'ers.
1 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - De Japanse Liberaal-Democratische Partij (LDP) heeft een nieuwe coalitiepartner gevonden: de rechtse Japan Innovatie Partij (JIP). Daardoor lijkt LDP-leider Sanae Takaichi genoeg steun te hebben om dinsdag te worden benoemd tot de eerste vrouwelijke premier in de geschiedenis van Japan.
2 uur geleden