AP ziet te veel privacyrisico's aan database met alle taxiritten
DEN HAAG (ANP) - Het bewaren van gegevens over alle taxiritten in een centrale database is een te groot risico voor de privacy. Iemand met toegang tot die gegevens zou gevoelige privézaken van passagiers kunnen ontdekken, waarschuwt de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) in een advies aan het kabinet.
Het kabinet wil een centrale database met alle taxiritten aanleggen zodat de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) makkelijker kan controleren of taxichauffeurs zich aan de wet houden. Nu worden data over ritten alleen opgeslagen op de boordcomputer van de taxi's en moeten de ILT-inspecteurs die in de taxi zelf uitlezen.
In het kabinetsvoorstel worden de gps-coördinaten van het vertrek- en eindpunt van elke rit naar de ILT verzonden. Daardoor ontstaat dus een database met alle taxiritten in Nederland. Wie kwaad wil, kan daarmee privézaken achterhalen over de passagiers, bijvoorbeeld bezoekjes aan therapeut of kliniek voor plastische chirurgie.
'Function creep'
Zodra zo'n centrale database bestaat, is er het risico dat het fout gaat, zegt AP-bestuurslid Katja Mur. "Een datalek zit vaak in een klein hoekje. Door een foutje, een kwaadwillende medewerker of een hacker. We hebben dit vaak genoeg fout zien gaan, ook bij overheidsinstellingen."
Daarbij bestaat bij dit soort databases ook altijd het risico op 'function creep': dat de data uiteindelijk ook voor zaken gebruikt worden waar ze oorspronkelijk niet voor bedoeld waren, waarschuwt Mur. "Misschien wil de politie wel toegang. Of vinden de Belastingdienst en de gemeente dat wel handig, om te controleren of mensen niet frauderen met toeslagen of uitkeringen. Door die data weer te koppelen aan andere data, kan de overheid mensen op de voet volgen. Dat moeten we niet willen."
'Ter harte'
Mur vindt dat het kabinet veel meer garanties moet geven dat alle risico's die de AP ziet, worden weggenomen.
De ILT zegt de opmerkingen van de AP "ter harte" te nemen. De inspectie benadrukt dat alleen ritgegevens van taxichauffeurs bij zakelijke ritten worden geregistreerd. "Gegevens van passagiers worden niet geregistreerd en dus ook niet verwerkt." Er worden volgens de ILT "diverse maatregelen" genomen om de persoonsgegevens te beschermen. De wettelijke bewaartermijn voor de gegevens in de database is vastgesteld op twee jaar.
Staatssecretaris Chris Jansen (Openbaar Vervoer en Milieu) zegt het advies van AP goed te bestuderen en mee te nemen in het definitieve wetsvoorstel. Het advies om minder nauwkeurige locatiegegevens te gebruiken, neemt hij over.
Meer uit Binnenland
ENSCHEDE (ANP) - Het fatbikeverbod in de binnenstad van Enschede dat sinds 11 maart geldt, lijkt goed te werken. Dat laat een woordvoerster van de gemeente weten. Woensdag start de rechtszaak die fatbikeverkoper La Souris tegen de gemeente heeft aangespannen vanwege het verbod. Dan krijgt de gemeente volgens een woordvoerster van de rechtbank Overijssel een brief over de termijn om op de aanklacht te reageren.
14 minuten geledenAPELDOORN (ANP) - Tegenstanders van een geplande noodopvang voor 240 asielzoekers in Apeldoorn, zetten hun protesten voort. Ook maandagavond gingen enkele betogers volgens de politie over de schreef. Het bleef bij vier aanhoudingen, het laagste aantal van de afgelopen dagen. Ook voor dinsdagavond "houden gemeente en politie rekening met een demonstratie", laten de instanties weten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Studenten en docenten van Nederlandse universiteiten kunnen weer gebruikmaken van de onderwijssoftware Canvas. De instellingen schakelen het platform weer in, nu de makers ervan een akkoord hebben gesloten met de cybercriminelen die waren binnengedrongen in het systeem. De hackers beloven dat ze de gestolen gegevens teruggeven. De ontwikkelaar, Instructure, meldt niet hoeveel losgeld daarvoor is betaald.
1 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - In Loosdrecht zijn dinsdag aan het einde van de ochtend de eerste asielzoekers in het gemeentehuis van Wijdemeren aangekomen, meldt de gemeente. Het is een noodopvanglocatie waar uiteindelijk zeventig mensen terecht kunnen. Demonstraties daartegen mondden de afgelopen weken uit in rellen. Zorgen om veiligheid is een van de redenen dat Wijdemeren de aankomst niet vooraf aankondigde.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het gerechtshof in Amsterdam heeft dj Tiësto dinsdag in hoger beroep in het gelijk gesteld in een rechtszaak die hij had aangespannen tegen een Amerikaans advocatenkantoor wegens onjuist fiscaal advies. Advocatenkantoor Greenberg Traurig moet de Nederlandse dj, die eigenlijk Tijs Verwest heet, daarom een schadevergoeding betalen van bijna 17 miljoen euro. Ook de proceskosten van in totaal bijna 35.000 euro zijn voor rekening van het advocatenkantoor.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft het afgelopen jaar een recordaantal van meer dan 2300 verboden wapens in beslag genomen bij minderjarige jongeren. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van de politie, die eerder dinsdag gepubliceerd werden door Mick van Wely Crime Station. Het betrof in de meeste gevallen steekwapens, namelijk 947, maar ook vuurwapens of onderdelen daarvan, 442. De politie maakt zich zorgen over deze ontwikkeling. "Wapenbezit onder jongeren verdient volle aandacht", aldus Martin Sitalsing, portefeuillehouder Zorg en Veiligheid bij de politie.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Stichting Reclame Code (SRC) ontving in 2025 de meeste klachten over een reclamespotje van pretpark Walibi voor hun jaarlijkse Fright Nights. Over het spotje kwamen 889 klachten binnen. In totaal kreeg de stichting vorig jaar 6611 klachten.
5 uur geleden