Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AP wil duidelijke afspraken over gebruik van chatbots op werkvloer

AP wil duidelijke afspraken over gebruik van chatbots op werkvloer

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) drukt organisaties op het hart met hun medewerkers duidelijke afspraken te maken over de inzet van chatbots, geautomatiseerde gesprekspartners op de computer, waarbij gebruikgemaakt wordt van kunstmatige intelligentie (AI). De autoriteit heeft de afgelopen tijd al "meerdere" meldingen binnengekregen van datalekken die waren ontstaan doordat medewerkers persoonsgegevens van bijvoorbeeld patiënten of klanten deelden met zo'n chatbot.

"Door het invoeren van persoonsgegevens in AI-chatbots kunnen de bedrijven die de chatbot aanbieden ongeoorloofd toegang krijgen tot die persoonsgegevens", waarschuwt de autoriteit.

De AP constateert dat veel werkenden digitale assistenten, zoals ChatGPT en Copilot, gebruiken om bijvoorbeeld vragen van klanten te beantwoorden of om grote dossiers samen te vatten. Vaak doen de medewerkers dit op eigen houtje.

Riskant

Het is riskant: de meeste bedrijven achter chatbots slaan alle ingevoerde gegevens op. "Die gegevens komen daardoor terecht op de servers van die techbedrijven, vaak zonder dat degene die de data invoerde zich dat realiseert. En zonder dat die precies weet wat dat bedrijf met die gegevens gaat doen. De persoon van wie de gegevens zijn, zal dat bovendien ook niet weten", legt de autoriteit uit.

Bij een van de meldingen ging het om een medewerker van een huisartsenpraktijk die, in dit geval overigens tegen de afspraken in, medische gegevens van patiënten had ingevoerd in een AI-chatbot. Het zomaar delen van dergelijke gevoelige informatie met een techbedrijf is volgens de AP een "grote schending van de privacy van de mensen om wie het gaat".

Als organisaties chatbots toestaan, moeten ze volgens de autoriteit aan medewerkers duidelijk maken welke gegevens ze wel en niet mogen invoeren. Ze zouden ook met de aanbieder van een chatbot kunnen regelen dat die de ingevoerde gegevens niet opslaat, stelt de AP voor.

Meer uit Binnenland

Nederlanders doneren 1,2 miljoen aan giro 7244, meldt Rode Kruis

DEN HAAG (ANP) - In ruim een week tijd hebben Nederlanders 1,2 miljoen euro gedoneerd aan giro 7244, meldt het Rode Kruis donderdag. De hulporganisatie riep het gironummer vorige week maandag in het leven wegens "het historisch hoge aantal conflicten in de wereld".

15 minuten geleden
Onderzoek: Tata-deal trekt overheid in subsidiefuik van miljoenen

IJMUIDEN (ANP) - Tata Steel kan mogelijk tot 2040 jaarlijks honderden miljoenen euro's extra ontvangen van de overheid. Dat melden onderzoekers van Stichting Onderzoek Multinationale Ondernemingen (SOMO) in het economenvakblad ESB.

3 uur geleden
Rekenkamer: minister had te weinig zicht op WIA-problematiek

DEN HAAG (ANP) - De minister van Sociale Zaken had de afgelopen jaren te weinig toezicht op de problemen die de uitvoeringsorganisatie UWV had met de WIA. Dat schrijft de Algemene Rekenkamer in een rapport. Volgens de Rekenkamer was het UWV vooral bezig met het wegwerken van achterstanden en was er te weinig aandacht voor hoe de uitkeringen van arbeidsongeschikten werden vastgesteld. Daardoor kregen tienduizenden mensen te veel of te weinig geld.

14 uur geleden
Rechtbank wil alles over FIOD-werkwijze weten in mondkapjeszaak

ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam wil in de strafzaak tegen Sywert van Lienden en zijn voormalige zakenpartners Camille van Gestel en Bernd Damme meer weten over de werkwijze van de rechercheurs van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD). Die deden onderzoek naar de mondkapjesaffaire.

15 uur geleden
Dordrechts Museum verwerft 'sleutelwerk' van Marlene Dumas

DORDRECHT (ANP) - Het Dordrechts Museum voegt deze week een werk van Marlene Dumas toe aan de collectie. De Geboorte van de Schilderkunst is volgens het museum een sleutelwerk, dat dankzij "een genereuze bruikleengever" in het museum kan worden tentoongesteld. Het doek van de in Zuid-Afrika geboren kunstenares wordt donderdag in ontvangst genomen, in het bijzijn van Dumas.

16 uur geleden
Frenna meest beluisterde artiest op Spotify

AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse gebruikers van Spotify luisterden dit jaar vooral naar de muziek van de Haagse rapper Frenna. Hij voert het jaaroverzicht van de streamingdienst aan. Daarna volgen Lil Kleine en Ronnie Flex. Alle gebruikers van de dienst krijgen woensdag hun eigen lijst te zien, de Spotify Wrapped.

16 uur geleden
Provincie Utrecht: wolf op Utrechtse Heuvelrug doodgeschoten

UTRECHT (ANP) - Jagers hebben op de Utrechtse Heuvelrug een wolf doodgeschoten. Uit een spoedanalyse van het DNA moet blijken of het gaat om de wolf waarvoor de provincie Utrecht eerder dit jaar een afschotvergunning verleende. Die wolf heeft een aantal keer mensen aangevallen en gebeten.

17 uur geleden