AOW-leeftijd gaat in 2030 niet omhoog
DEN HAAG (ANP) - De AOW-leeftijd gaat niet omhoog in 2030, meldt minister Eddy van Hijum (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) in een Kamerbrief. In 2028 gaat de leeftijd waarop mensen AOW krijgen omhoog naar 67 jaar en drie maanden en dat blijft onveranderd in de twee jaren daarna.
De minister baseert zijn besluit op cijfers van het CBS. Het is wettelijk zo geregeld dat berekeningen van de levensverwachting door het statistiekbureau automatisch doorwerken naar de AOW-leeftijd over vijf jaar.
De AOW-leeftijd gaat in 2030 niet omlaag naar 67 jaar, hoewel die leeftijd volgens de minister eigenlijk zou passen bij de laatste prognoses van het statistiekbureau. Het CBS verwacht nog steeds dat de levensverwachting blijft stijgen, maar minder dan eerder voorzien. Dat komt doordat sinds de coronapandemie meer mensen overlijden dan verwacht.
Wet wijzigen
Het is wettelijk zo geregeld dat de AOW-leeftijd niet zomaar naar beneden wordt bijgesteld als het CBS in een nieuwe prognose voorspelt dat Nederlanders vroeger komen te overlijden dan eerder gedacht, legt Van Hijum uit. Het idee hierachter is om "iedereen tijdig zekerheid te bieden en een jojo-effect te voorkomen".
De AOW-leeftijd kan alleen naar beneden worden aangepast door de wet te wijzigen. Dat vindt Van Hijum alleen het overwegen waard als het CBS verwacht dat de leeftijd waarop mensen overlijden omlaaggaat en niet als die - zoals nu het geval lijkt - minder hard stijgt dan eerder verwacht.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam-Zuid is zondag de nieuwe reizigerstunnel de Brittenpassage in gebruik genomen. Deze tunnel was nodig vanwege het groeiend aantal reizigers dat dagelijks station Zuid aandoet. De nieuwe passage is 17,5 meter breed en 4 meter hoog en heeft nieuwe liften, roltrappen en winkels.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De verdachte die zaterdagmiddag na een gewelddadige overval in Rotterdam-Zuid door de politie werd neergeschoten, is een 28-jarige Schiedammer. De andere aangehouden verdachte is een 29-jarige man zonder vaste woonplaats, meldt de politie, die op zoek is naar meer verdachten.
8 uur geledenCADZAND (ANP) - Van de 38 opvarenden op de migrantenboot, die zaterdag aan land werd gebracht in Cadzand, waren er zes minderjarig. Zij zijn overgebracht naar Ter Apel, laat de marechaussee weten. Een meerderjarige opvarende heeft asiel aangevraagd, de overige mannen doorlopen de vreemdelingenprocedure. Voor hen wordt opvang geregeld.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In één geval is het de politie gelukt om vóór afgelopen weekend een online oproep tot geweld te linken aan een individu, zegt een woordvoerder van de korpsleiding in reactie op de Gen Z-protesten van zaterdag. Het ging volgens hem om een jongen van 16 jaar uit het zuidwesten van het land, die met naam en toenaam opriep tot geweld.
10 uur geledenHOOGERHEIDE (ANP) - Het is nog niet duidelijk waar de groep migranten die zaterdagochtend op een rubberboot voor de Zeeuwse kust uit zee is gehaald, naartoe gaat. Op dit moment wordt nog met de mannen gesproken, laat een woordvoerder van de marechaussee weten. Het is volgens hem ook nog te vroeg om te zeggen waar de mensen vandaan kwamen, waar ze op de boot zijn gestapt en waar ze naartoe wilden.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Van de 34 mensen die zaterdag zijn aangehouden tijdens de onlusten in Den Haag zijn er 33 weer vrij. Een van hen zit nog vast, laat de politie een dag later weten. De voornamelijk minderjarige jongeren werden opgepakt voor openlijke geweldpleging, het dragen van gezichtsbedekkende kleding en het bezit van illegaal vuurwerk. Ze komen uit onder meer Amsterdam, Beerta, Lemele en Zwijndrecht.
13 uur geledenALMELO (ANP) - De politie heeft een 43-jarige man uit Amsterdam aangehouden die mogelijk betrokken was bij een of meerdere autobranden in Almelo zaterdagavond. De politie kwam hem op het spoor "door een duidelijk signalement".
14 uur geleden