AOW-leeftijd gaat in 2030 niet omhoog
DEN HAAG (ANP) - De AOW-leeftijd gaat niet omhoog in 2030, meldt minister Eddy van Hijum (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) in een Kamerbrief. In 2028 gaat de leeftijd waarop mensen AOW krijgen omhoog naar 67 jaar en drie maanden en dat blijft onveranderd in de twee jaren daarna.
De minister baseert zijn besluit op cijfers van het CBS. Het is wettelijk zo geregeld dat berekeningen van de levensverwachting door het statistiekbureau automatisch doorwerken naar de AOW-leeftijd over vijf jaar.
De AOW-leeftijd gaat in 2030 niet omlaag naar 67 jaar, hoewel die leeftijd volgens de minister eigenlijk zou passen bij de laatste prognoses van het statistiekbureau. Het CBS verwacht nog steeds dat de levensverwachting blijft stijgen, maar minder dan eerder voorzien. Dat komt doordat sinds de coronapandemie meer mensen overlijden dan verwacht.
Wet wijzigen
Het is wettelijk zo geregeld dat de AOW-leeftijd niet zomaar naar beneden wordt bijgesteld als het CBS in een nieuwe prognose voorspelt dat Nederlanders vroeger komen te overlijden dan eerder gedacht, legt Van Hijum uit. Het idee hierachter is om "iedereen tijdig zekerheid te bieden en een jojo-effect te voorkomen".
De AOW-leeftijd kan alleen naar beneden worden aangepast door de wet te wijzigen. Dat vindt Van Hijum alleen het overwegen waard als het CBS verwacht dat de leeftijd waarop mensen overlijden omlaaggaat en niet als die - zoals nu het geval lijkt - minder hard stijgt dan eerder verwacht.
Meer uit Binnenland
WILLEMSTAD (ANP) - Curaçao, Aruba en Bonaire moeten harde keuzes maken op het gebied van toerisme. De eilanden hebben de afgelopen jaren een forse groei van het aantal bezoekers gezien. Maar de groei heeft nadelige gevolgen voor onder andere het milieu en de leefbaarheid. Dat zegt oud-minister en financieel toezichthouder Hans Hoogervorst.
2 uur geledenLELYSTAD (ANP) - De provincie Flevoland gaat miljoenen investeren in de aanleg van een buitendijkse haven in Urk. Een meerderheid van de Staten heeft ingestemd met dit collegevoorstel. Onder de tegenstanders zijn PRO, Partij voor de Dieren en coalitiepartij VVD. Die fracties vinden de financiële risico's te groot en stellen dat het veel te lang duurt voordat de investering wordt terugverdiend.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - ASML zal in twintig jaar tijd 100 miljoen euro bijdragen aan de toekomstige vestiging van het Rijksmuseum in Eindhoven. Dat hebben de gemeente en de chipmachinemaker vastgelegd.
6 uur geledenEEMSHAVEN (ANP) - De politie heeft vorige week dinsdag een man aangehouden nadat zij meerdere meldingen ontving van verdachte dronevluchten boven het Eemshavengebied. Het gaat om een man die in België woont, bevestigt de politie na berichtgeving door Dagblad van het Noorden. Over zijn leeftijd of nationaliteit is niets bekendgemaakt.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft woensdag een bezoek gebracht aan koning Willem-Alexander. De ontmoeting vond plaats in de zogeheten DNA Salon op Paleis Huis ten Bosch.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verdenkingen tegen een Egyptenaar die eerder deze maand in Nederland is aangehouden voor mishandeling, zijn uitgebreid. Het Openbaar Ministerie meldt dat de man nu ook wordt verdacht "diensten te hebben verleend voor een buitenlandse mogendheid". Om welke diensten het precies gaat en voor welk land hij ze heeft verricht, zegt de woordvoerder van het OM niet omdat het strafrechtelijk onderzoek nog loopt.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima leven mee met de slachtoffers en nabestaanden van het treinongeluk nabij Urda in Spanje. In een bericht op sociale media staat het koningspaar stil bij het dodelijke ongeluk van woensdagochtend, waarbij 68 mensen om het leven kwamen.
10 uur geleden