Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ANWB wil volgend jaar medische drone inzetten

ANWB wil volgend jaar medische drone inzetten

AMSTERDAM (ANP) - Als het aan de ANWB ligt vliegen volgend jaar de eerste drones rond die spoedleveringen voor ziekenhuizen verzorgen. De verkeersdienst werkt samen met andere bedrijven aan een dronedienst die bloedmonsters met spoed van en naar ziekenhuizen vervoert. Na een proef in het afgelopen najaar, mikken de initiatiefnemers op de eerste praktische inzet in 2023.

De ANWB is al verantwoordelijk voor de traumahelikopters en wil die graag aanvullen met drones. Daarvoor is een samenwerking opgezet met onder andere dronefabrikant Avy, telecomconcern KPN en post- en pakketbezorger PostNL. "We beginnen eerst met één route, met beperkte openingstijden. Denk daarbij aan één tot twee vluchten per dag", zegt Simon Prent, verantwoordelijk manager voor drone-activiteiten bij de ANWB. Hij staat met de de Avy-drone op Amsterdam Drone Week in de RAI Amsterdam, een evenement over de civiele inzet van drones.

Die eerste vluchten zullen plaatsvinden vanuit het ziekenhuis Isala in Zwolle voor het vervoer van bloedmonsters. Over vijf tot zes jaar moet er in heel Nederland een dekkend netwerk voor dronevluchten voor medische spoedleveringen bestaan dat 24 uur per dag kan worden ingezet. "De drones kunnen tot 3 kilogram vervoeren. Gebruik je fantasie en bedenk wat je allemaal allemaal nog meer kunt vervoeren. Te denken valt ook aan vaccins, antigif of insuline."

Risico

Het uitblijven van passende regelgeving is volgens Prent een van de grootste risico's voor het project. De Europese luchtvaartautoriteit EASA is volgens hem vergevorderd met het opstellen van sluitende regelgeving voor drones. Maar de invoering daarvan op nationaal niveau gaat in Nederland langzaam, vindt Prent. Hij wijst naar Ierland, waar het al is toegestaan om drones buiten het eigen zichtveld te besturen. In Nederland zou dat bij de huidige regelgeving alleen mogelijk zijn als het luchtruim óf volledig wordt afgesloten óf als de drone in het door de luchtverkeersleiding gecontroleerde luchtruim vliegt. Om de ANWB-drone in te kunnen zetten, moet dat veranderen.

Volgens de ANWB zitten er veel voordelen aan de inzet van drones voor medische spoedleveringen. In landelijke gebieden worden veel gezondheidsdiensten gecentraliseerd, waardoor de spoedleveringen van bijvoorbeeld bloedmonsters voor veel verkeer met kleine ladingen zorgen. Die kunnen relatief duurzaam worden vervangen door drones. In grotere steden leveren onbemande vliegtuigen het voordeel op dat ze geen last hebben van verkeersopstoppingen, zegt Prent.

Meer uit Financieel

'Grote zorgen' bij Wereldbank over aanhoudende blokkade Hormuz

DEN HAAG (ANP) - De Wereldbank maakt zich "grote zorgen" over de gevolgen van de aanhoudende blokkade van de Straat van Hormuz. "De economische effecten houden aan en ze stapelen zich op", stelt Paschal Donohoe, voormalig Eurogroep-voorzitter en sinds november vorig jaar topbestuurder bij 's werelds grootste instituut voor ontwikkelingshulp.

5 uur geleden
Indiase handelsminister naar Canada voor bezoek premier Carney

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase minister van Handel en Industrie Piyush Goyal gaat komende week naar Canada om te praten met premier Mark Carney over een vrijhandelsakkoord tussen beide landen. Ook wordt gepraat over samenwerking bij belangrijke grondstoffen die India nodig heeft.

14 uur geleden
Sterkere groei Deense economie dankzij farmaciesector

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense economie zal dit jaar sterker groeien dan eerder gedacht. De economie wordt daarbij geholpen door goede verkopen van de omvangrijke farmaceutische sector van Denemarken, met bijvoorbeeld de grote producent van afslankmiddelen Novo Nordisk. Dat heeft het Deense ministerie van Economische Zaken zaterdag gezegd.

15 uur geleden
Eurocommissaris: EU heeft meer geld nodig, ook privaat

NICOSIA (ANP) - Voor de enorme investeringsbehoeften in de Europese Unie, zoals voor defensie en concurrentiekracht, is meer economische groei en meer geld nodig, ook privaat geld, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) zaterdag.

15 uur geleden
Ruimtevaartbedrijf Blue Origin steekt 600 miljoen in uitbreiding

ORLANDO (ANP/BLOOMBERG) - Blue Origin, het ruimtevaartbedrijf van Amazon-oprichter Jeff Bezos, gaat 600 miljoen dollar investeren in uitbreiding van zijn Rocket Park Campus in Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida. Dat heeft gouverneur Ron DeSantis van Florida gemeld.

17 uur geleden
Bloomberg: AI-bedrijf Anthropic haalt ruim 30 miljard dollar op

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - AI-bedrijf Anthropic rondt naar verwachting komende week een nieuwe financieringsronde af waarbij ruim 30 miljard dollar wordt opgehaald voor investeringen in verdere groei. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg. Met die nieuwe financieringsronde zou een waarde aan Anthropic toegekend worden van meer dan 900 miljard dollar, aldus Bloomberg.

18 uur geleden
Nog meer olieboorplatforms actief in VS door hoge olieprijzen

HOUSTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het aantal actieve olieboorplatforms in de Verenigde Staten neemt steeds verder toe, aangejaagd door de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de grote oliedienstverlener Baker Hughes steeg dat aantal afgelopen week met tien platforms naar 425. Dat is de sterkste wekelijkse toename in meer dan vier jaar tijd.

19 uur geleden