Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ANWB voert testvluchten uit met medische drones in drie landen

ANWB voert testvluchten uit met medische drones in drie landen

DEN HAAG (ANP) - De ANWB heeft samen met Oostenrijkse en Zwitserse mobiliteitsclubs "met succes" vluchten met medische drones uitgevoerd in drie landen tegelijkertijd, bestuurd vanuit Den Haag. De vluchten zijn volgens de ANWB "een belangrijke stap in het onderzoek naar de haalbaarheid van een Europese medische drone-operatie".

Een drone vloog in een testgebied in Valkenburg (Zuid-Holland), een in een gebied in de bossen van Oostenrijk en een drone vloog in Zwitserland van het ziekenhuis in Estavayer naar het ziekenhuis in Payerne, twee stadjes op zo'n 60 kilometer ten zuidoosten van Bern. "Vliegen met een drone buiten je zicht is al uitdagend, laat staan vanuit één locatie vliegen in drie landen tegelijk", zegt Simon Prent, manager van ANWB Medical Drones. "Deze baanbrekende testvluchten tonen niet alleen de technische haalbaarheid aan, maar ook de mogelijkheid om levens te redden met snelle medische leveringen via drones."

Met drones kunnen medische benodigdheden zoals bloed, medicijnen en apparatuur snel naar afgelegen of moeilijk bereikbare gebieden worden gebracht, waardoor de reactietijd in noodsituaties korter is. "Nu aangetoond is dat drones internationaal kunnen vliegen, ontstaat de mogelijkheid om een groter netwerk van drones op te bouwen. Zo'n netwerk maakt dronevluchten kostenefficiënter en biedt een innovatieve oplossing voor medisch transport", aldus de ANWB.

Ook binnen Nederland voert de ANWB al enkele jaren testvluchten uit met drones. Het doel is om in de toekomst een landelijk dekkend netwerk te hebben van medische bezorgdrones. De ANWB heeft inmiddels een vergunning aangevraagd om dronevluchten uit te voeren 'buiten het zicht" dus bestuurd op grote afstand. "Het Nederlandse luchtruim is complex, dus daar moet regelgeving voor komen", zegt een woordvoerster. Daar zijn het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat en de Inspectie Leefomgeving en Transport volgens haar momenteel mee bezig.

Meer uit Gezond

Hermans houdt expertisecentra voor postcovid jaar langer open

DEN HAAG (ANP) - De speciale expertisecentra waarin mensen met postcovid kunnen worden behandeld, blijven zeker een jaar langer open. Zorgminister Sophie Hermans (VVD) meldt in een Kamerbrief dat geld dat hiervoor is vrijgemaakt nog niet op is, waardoor de centra in 2027 open kunnen blijven.

6 dagen geleden
Oeganda ontslaat laatst bekende ebolapatiënt uit ziekenhuis

KAMPALA (ANP/RTR) - In Oeganda is de laatst bekende ebolapatiënt ontslagen uit het ziekenhuis. De persoon is hersteld na het oplopen van de ziekte die dodelijk kan aflopen. In het Oost-Afrikaanse land zijn sinds 22 juni geen nieuwe besmettingen meer gemeld.

1 week geleden
Relatief veel kinderen met krentenbaard naar de huisarts

DEN HAAG (ANP) - Vorige week gingen meer kinderen met krentenbaard naar de huisarts dan gebruikelijk voor deze tijd van het jaar. Dat meldt kenniscentrum Nivel op basis van het aantal meldingen van impetigo, ook wel krentenbaard genoemd, bij Nederlandse huisartsen. Per 100.000 kinderen van 0 tot 14 jaar gingen er 74 met klachten naar de huisarts. Een jaar eerder waren dat in dezelfde week nog 60 kinderen, in 2024 waren dat er 45.

1 week geleden
RIVM: ook in week na hittegolf meer sterfgevallen dan verwacht

BILTHOVEN (ANP) - In de week van 29 juni tot 5 juli, vlak nadat er een hittegolf was geweest in Nederland, overleden naar schatting 325 meer mensen dan verwacht. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) spreekt van een "na-ijleffect" dat kan optreden na een periode van hitte. "Ook in de week na de recente hittegolf zien we dus een sterke verhoging van de sterfte", aldus het instituut woensdag.

1 week geleden
RIVM: record tekenbeten tijdens extreem hete dagen in juni

UTRECHT (ANP) - Het RIVM heeft tijdens de extreem warme dagen van eind juni een recordaantal tekenbeten geregistreerd op het monitorsysteem Tekenradar. Wekelijks vraagt het RIVM aan meer dan 700 mensen of zij in die week door een teek zijn gebeten. Voor het eerst sinds de oprichting van de Tekenradar in 2022 had meer dan 30 procent van de 673 mensen die antwoordden, daadwerkelijk een tekenbeet. Dat is nog niet eerder voorgekomen, zegt onderzoeker Kees van den Wijngaard.

1 week geleden
Meer vapende jongeren met gezondheidsklachten

UTRECHT (ANP) - Steeds meer jongeren hebben gezondheidsklachten door vapen. Artsen deden dit jaar al 24 meldingen bij de Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde. Kinderlongarts Marije van den Beukel (HaaglandenMC) bevestigde maandag berichtgeving hierover door RTL. In 2024 en 2025 maakten artsen in totaal 34 meldingen.

1 week geleden
De Jonge: hogere vaccinatiegraad was geen doel van toegangsbewijs

DEN HAAG (ANP) - Oud-zorgminister Hugo de Jonge ontkent dat het coronatoegangsbewijs (ctb) bedoeld was om mensen ertoe aan te zetten zich alsnog te laten vaccineren. Het doel was de samenleving zo veilig mogelijk weer te openen voor activiteiten, toen het aantal coronabesmettingen in 2021 was teruggelopen, zei hij tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.

1 week geleden