ANWB pleit voor meer controle consument over eigen autodata
AMSTERDAM (ANP) - Consumenten moeten zelf kunnen bepalen of ze de gegevens die hun auto’s verzamelen, willen delen en met wie. Er moet daarom wetgeving komen waarmee de toegankelijkheid van autodata wordt geregeld. Ook moeten de gegevens goed beschermd zijn. Dat vindt AFCAR NL, een samenwerkingsverband van de ANWB, BOVAG, FOCWA, RAI Aftermarket, RAI Equipment, VACO, Verbond van Verzekeraars en VNA.
Steeds meer auto’s leggen gegevens vast over de staat van de auto en het rijgedrag van de bestuurder. Deze gegevens worden via een dataverbinding doorgestuurd naar de autofabrikant, vaak zonder dat de autobezitter dat weet.
Uit Europees onderzoek blijkt volgens de partijen dat ruim 75 procent van de automobilisten bij aankoop van hun voertuig naar eigen zeggen geen toestemming heeft gegeven om data te delen. Bovendien denken verreweg de meeste automobilisten dat ze geen zeggenschap hebben over de data die hun auto verzendt.
Belangrijke keerzijde
Het doorgeven van voertuiggegevens kan voordelen opleveren voor automobilisten, zoals het waarschuwen voor pech, vervanging van onderdelen of een advies om zuiniger te rijden. Of zelfs voor gevaarlijk rijgedrag. Toch is er ook een belangrijke keerzijde. Zo kunnen autobezitters worden verplicht om onderhoud alleen bij mogelijk duurdere garages uit te voeren die zijn aangewezen door de fabrikant. Hierdoor wordt de keuzevrijheid voor consumenten beperkt.
Daarnaast moeten garages gaan betalen voor gebruik van de data die de fabrikant heeft verzameld. De garage zal deze kosten weer doorberekenen aan de consument. Vanaf 2030 gaat het in Europa dan jaarlijks om 65 miljard euro aan extra kosten voor de consument en de markt.
Dringend beroep
In een brief aan de ministers van Economische Zaken en Infrastructuur & Waterstaat doet AFCAR NL een dringend beroep om te zorgen dat er wetgeving komt voor de autobranche voor het delen van data door voertuigen. Deze maand buigt de Europese Commissie zich over een wetsontwerp waarin de uitgangspunten en algemene regels geformuleerd worden over het delen van data tussen private partijen.
Meer uit Financieel
KAAPSTAD (ANP/BLOOMBERG) - Een ophoping van dode sardines, waarschijnlijk als gevolg van een virusuitbraak voor de kust van Zuid-Afrika, heeft de elektriciteitsproductie van de enige kerncentrale van Afrika drastisch verminderd. Dat meldde het Zuid-Afrikaanse staatsenergiebedrijf Eskom, de eigenaar en beheerder van kerncentrale Koeberg nabij Kaapstad.
49 minuten geledenFRANKFURT (ANP/RTR/DPA) - De Duitse multimiljardair Klaus-Michael Kühne is op 89-jarige leeftijd overleden. Hij was een van de rijkste personen van Duitsland met een geschat vermogen van ongeveer 36 miljard euro. Kühne was onder andere meerderheidsaandeelhouder van het grote Zwitserse logistiek- en transportbedrijf Kuehne+Nagel.
55 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De extreme hitte en droogte van de afgelopen tijd hebben de Duitse economie een schade bezorgd van minstens 36 miljard euro, stelt milieuorganisatie Greenpeace. Het gaat dan bijvoorbeeld om schade aan land- en tuinbouw, schade door natuurbranden en lagere productiviteit van werknemers die leden onder de hitte.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Verzekeraars hebben vorig jaar opnieuw minder klachten ontvangen. Dat blijkt uit cijfers die de Autoriteit Financiële Markten (AFM) heeft gekregen van 170 aanbieders. Wel klaagden consumenten vaker over schadeverzekeringen.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De energieproductie bij de enige kerncentrale van Hongarije gaat deze week weer naar volledige capaciteit. Dat heeft de Hongaarse premier Peter Magyar gezegd. De centrale moest eerder deze maand bijna volledig stilgelegd worden door het sterk gedaalde waterpeil van de Donau, waardoor er onvoldoende koelwater was.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag met een klein verlies begonnen. Beleggers deden het rustig aan in afwachting van belangrijke gebeurtenissen later deze week. Zo komt Nvidia, de grootste verkoper van AI-chips ter wereld, woensdag met resultaten. De kwartaalcijfers van het meest waardevolle bedrijf ter wereld vormen een nieuwe test voor de torenhoge verwachtingen rond kunstmatige intelligentie en de hoge koerswaarderingen van AI-bedrijven.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Steeds meer Nederlanders kopen hun bier over de grens. Die conclusie trekt brancheorganisatie Nederlandse Brouwers uit een studie van onderzoeksbureau Circana. Volgens het onderzoek dalen de bierverkopen in grensregio's sterker dan in de rest van Nederland.
4 uur geleden