ANWB: minder intercontinentale reizen door klimaat en geopolitiek
DEN HAAG (ANP) - Van alle vakantiegangers blijft 92 procent deze zomer in Europa, ziet de ANWB na onderzoek onder de Nederlandse bevolking. Vorig jaar bleef 85 procent binnen Europa. De topbestemmingen zijn Nederland, Duitsland, Frankrijk, Spanje en Italië. Klimaatverandering en geopolitieke spanningen hebben een belangrijke invloed bij het kiezen van de vakantiebestemming, gaven mensen aan in de vragenlijst.
Concreet vulde 55 procent van de ruim 2000 ondervraagden in dat klimaatverandering invloed had op de vakantiekeuze. Zo houden de reizigers rekening met mogelijk extreem weer of gaan ze naar een andere bestemming waar het klimaat stabieler is. Ook wil 55 procent van de vakantiegangers drukte in steden als Venetië of Barcelona vermijden. Aan de andere kant zegt 40 procent dat drukte niet van invloed is op de bestemming.
Door geopolitieke spanningen maakt 32 procent zich meer zorgen over de veiligheid op reis. "De onrust in de wereld maakt verre reizen minder aantrekkelijk", concludeert de ANWB. In maart zag de ANWB bijvoorbeeld al een daling van het aantal mensen dat naar de Verenigde Staten wil reizen. Inmiddels is de populariteit van de VS nog verder gedaald. Zo zegt nu 62 procent minder zin te hebben om naar de VS te gaan, tegenover 43 procent in maart.
Eigen land
Meer mensen gaan in eigen land op vakantie deze zomermaanden en sowieso gaan minder Nederlanders in het hoogseizoen op vakantie (57 procent tegenover 73 procent vorig jaar). Als mensen wel buiten Europa reizen, kiezen ze vaak voor Azië. "Er gaan dit jaar meer dan twee keer zo veel Nederlandse toeristen naar Azië als vorige zomer", zegt de ANWB. Buiten Europa zijn de populaire bestemmingen bijvoorbeeld de Nederlandse Antillen, Thailand, Indonesië en Marokko.
Verder gaat 62 procent dit jaar met de auto op vakantie, van wie 5 procent met een elektrische auto. Vorig jaar stapte 54 procent in de auto, van wie 3 procent in een elektrische. Het aantal reizigers dat het vliegtuig pakt, is dit jaar met 31 procent gelijk gebleven.
Meer uit Binnenland
DINXPERLO (ANP) - Bij het blussen van de brand bij een afvalverwerker in het Gelderse Dinxperlo is in de nacht van maandag op dinsdag PFAS in het rioolwater terechtgekomen. Dat meldt de gemeente Aalten, waar het dorp onder valt. De brandweer heeft bluswater gebruikt uit de recreatieplas Het Blauwe Meer, waarvan in 2024 al bekend werd dat het besmet is met PFAS. Water uit dat meer is vermengd geraakt met het rioolwater.
11 uur geledenCOLOMBO (ANP/AFP) - Het Hooggerechtshof van Sri Lanka heeft vijftien mannen tot 220 jaar celstraf veroordeeld. Zij waren direct betrokken bij de zelfmoordaanslagen in Sri Lanka op eerste paasdag in 2019. Hierbij kwamen 279 mensen om het leven, onder wie drie Nederlanders.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - Wakker Dier heeft een kort geding aangespannen tegen NS over een geweigerde reclamecampagne. De dierenrechtenorganisatie wilde op stations posters laten ophangen met daarop een koe, een varken, een kip en de vraag: "Zullen we eens een dagje niet 650.000 dieren eten?" Daarmee vraagt Wakker Dier aandacht voor haar jaarlijkse initiatief Eet Geen Dierendag. NS Stations wil de oproep echter niet laten zien.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument en Markt (ACM) mag straks ook overnames en fusies van kleinere bedrijven gaan beoordelen. De Tweede Kamer stemde in met een wet die dat regelt, op initiatief van PRO-Kamerlid Julian Bushoff.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Siegfried Woldhek heeft voor de tweede keer de Inktspotprijs voor beste politieke spotprent van het jaar gewonnen. De illustrator krijgt de onderscheiding voor zijn tekening van de Russische president Vladimir Poetin, die zijn Amerikaanse collega Donald Trump bespeelt als een contrabas.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks een aantal weken van regelmatige regenbuien, blijven de droogteproblemen in Nederland aanhouden. Komende week wordt weinig neerslag verwacht in Nederland en de rest van de stroomgebieden van de Rijn en de Maas, waarschuwt Rijkswaterstaat (RWS). "De effecten voor de scheepvaart, natuur en landbouw blijven merkbaar", is de boodschap van de dinsdag bijgewerkte droogtemonitor.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Mensje van Keulen schrijft het Boekenweekgeschenk 2027. Japke-d. Bouma is komend jaar de auteur van de thema-uitgave van de Boekenweek. Het thema van de 92e Boekenweek, die plaatsvindt van 10 tot en met 21 maart 2027, is Kijk ons nou. Dat maakte boekenkoepel CPNB dinsdag bekend. De organisatie van de Boekenweek koos naar eigen zeggen voor 2027 "een thema over menselijk gedrag en de vele spiegels die schrijvers de lezer voorhouden in hun werk."
18 uur geleden