ANWB Alarmcentrale neemt 'rode calamiteitentelefoon' over
DEN HAAG (ANP) - De ANWB Alarmcentrale is vanaf woensdag een jaar lang coördinator calamiteiten en heeft daarmee de zogenoemde "rode telefoon" in handen. De instantie neemt de taken over van SOS International, die de afgelopen twaalf maanden het eerste aanspreekpunt was bij rampen in het buitenland waar meer dan acht Nederlanders bij betrokken waren.
SOS International kreeg het afgelopen jaar in totaal vijftien meldingen, waarvan twee grote calamiteiten. Een ervan was de reeks bloedige aanslagen in Sri Lanka in het paasweekend, waarbij meer dan driehonderd mensen omkwamen. SOS International haalde vanwege de aanslagen het "uitzonderlijk hoge aantal" van zeshonderd Nederlanders terug.
De tweede grote calamiteiten vond vorig jaar oktober plaats. Toen werd een Nederlands reisgezelschap van 25 mensen in Tanzania aangevallen door een zwerm bijen. Een persoon overleed, drie anderen werden in kritieke toestand opgenomen in het ziekenhuis. SOS International stuurde een medisch team naar het Afrikaanse land en haalde de betrokken toeristen terug naar Nederland.
De coördinator calamiteiten, de alarmcentrale die de rode telefoon beheert, is ingesteld na de vliegramp in het Portugese Faro in 1992. Toen kon er vanwege "te veel hulpverlening" niet adequaat gewerkt worden. Bij de ramp met het Martinair-toestel kwamen 56 mensen om het leven en raakten meer dan honderd personen zwaargewond.
Meer uit Binnenland
IJSSELSTEIN (ANP) - In IJsselstein is het protest tegen een tijdelijke noodopvang voor asielzoekers afgelopen, meldt een ANP-verslaggever. Er is nog een kleine groep aanwezig bij het gemeentehuis. Aanleiding voor de demonstratie was de komst van een tijdelijke opvanglocatie op een veld van voetbalvereniging IJFC.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Ex-minister van Asiel en Migratie Marjolein Faber zat fout toen ze de opvang van zestien vreemdelingen in Rotterdam wilde beëindigen. Dat heeft de bestuursrechter in Rotterdam vrijdag bepaald. De vreemdelingen verblijven er onder de zogenoemde bed-bad-broodregeling. Bij vier anderen die eveneens in beroep gingen, mocht Faber wel ingrijpen.
7 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - Het aantal tijdelijke noodopvangplekken voor asielzoekers in Loosdrecht zakt van de beoogde 110 naar 70, meldt de gemeente Wijdemeren vrijdag. De gemeente noemt dit aantal "beter passend bij de lokale situatie". De opvang gaat niet eerder dan 6 mei van start, staat in een verklaring.
10 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen het vonnis in de zaak tegen de 58-jarige Koert H., die vrijdag van de rechtbank in Arnhem vier jaar cel kreeg opgelegd voor brandstichting in de Arnhemse binnenstad. Het OM had tien jaar cel geëist.
11 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politierechter heeft tijdens een snelrechtzitting een 30-jarige man uit Hilversum veroordeeld voor ongeregeldheden bij een protest tegen de komst van een noodopvang voor asielzoekers in Loosdrecht dinsdag. Hij kreeg voor poging tot brandstichting dertig dagen cel opgelegd, waarvan 27 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Naast de celstraf legde de rechter een taakstraf van honderd uur op.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-premier Mark Rutte vindt het terecht dat Piet Ploeg, voorzitter van de Stichting Vliegramp MH17, vrijdag een koninklijke onderscheiding heeft gekregen. "Als er iemand is die deze onderscheiding verdient dan is het Piet. Ik heb diepe bewondering voor de vasthoudende en tegelijk invoelende wijze waarop hij al jarenlang strijdt voor gerechtigheid voor de nabestaanden van MH17", verklaart Rutte.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Dat de directeur van Pride Amsterdam, Lucien Spee-Castillo Ruiz, vrijdag bij de lintjesregen een koninklijke onderscheiding heeft gekregen, is "een enorme publieke erkenning voor zijn tomeloze inzet". Dat zeggen de grondleggers van het internationale evenement voor lhbti-rechten, Siep de Haan, Peter Kramer en Ernst Verhoeven. Zij hebben hem voorgedragen voor een lintje.
12 uur geleden