Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Anticorruptieclub: coronacrisis rookgordijn voor louche deals

Anticorruptieclub: coronacrisis rookgordijn voor louche deals

BRUSSEL (ANP) - De coronacrisis heeft in de EU geleid tot verwatering van regels voor transparantie en verantwoording. Dat werkt corruptie in de hand. Corrupte politici misbruiken het virus als rookgordijn om louche deals te sluiten voor bijvoorbeeld mondkapjes en Covid-19-tests, zegt de gerespecteerde organisatie voor de bestrijding van corruptie Transparency International.

Volgens de internationale non-gouvernementele organisatie hebben regeringen in de EU en de Europese Commissie bijvoorbeeld regels voor openbare aanbestedingen terzijde geschoven om de aanschaf van medisch materiaal voor coronapatiënten te versnellen. Dat heeft de deur opengezet voor misbruik en wanbeheer, concludeert Transparency in een rapport.

Als voorbeeld van hoe het niet moet geeft de organisatie onder meer de affaire aan van het Nederlandse ministerie van Volksgezondheid dat volgens de Algemene Rekenkamer in 2020 onrechtmatig 5,1 miljard euro aan belastinggeld uitgaf aan coronamateriaal als mondkapjes, beademingsapparatuur en testen. Voor 40 procent is niet duidelijk aangetoond wat er met het geld is gebeurd, schreef de rekenkamer toen. De klacht werd later ingetrokken nadat het ministerie een actieplan voorlegde voor beter financieel management. Ook wijst Transparency op corruptieschandalen rond coronadeals in Duitsland, Spanje, het Verenigd Koninkrijk en Hongarije.

Index

In de EU is omkoping het meest wijdverbreid in Bulgarije, Hongarije en Roemenië, aldus het rapport. Om dit te meten gebruikt de organisatie een jaarlijkse index waarbij 0 voor ‘zeer corrupt’ en 100 voor ‘erg schoon’ staat. Nederland scoort 82 op deze schaal en staat daarmee op de achtste plek van 180 doorgemeten landen.

De minst corrupte landen ter wereld zijn volgens Transparency International Denemarken, Finland en Nieuw-Zeeland, die alle drie 88 scoren op de index. Onderaan bungelen Zuid-Sudan, Syrië en Somalië.

Meer uit Buitenland

Iran laat bekende mensenrechtenadvocaat vrij

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft woensdag de bekende mensenrechtenadvocaat Nasrin Sotoudeh op borgtocht vrijgelaten. Haar dochter heeft dat bekendgemaakt. Sotoudeh werd op 1 april opgepakt.

1 uur geleden
Brussel gaat lidstaten oproepen conversietherapie te verbieden

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat lidstaten oproepen conversietherapie te verbieden, maar komt zelf niet met een EU-verbod erop. Daarmee reageert het dagelijks bestuur van de EU op een petitie die ruim 1 miljoen keer is ondertekend om conversietherapie te verbieden in de 27 lidstaten.

1 uur geleden
Onderzoek naar Farage voor niet aangeven miljoenendonatie

LONDEN (ANP) - Een waakhond van het Britse parlement begint een onderzoek naar Reform UK-leider Nigel Farage voor het accepteren van een grote donatie, meldt de BBC. Hij zou de gift van 5 miljoen pond (ruim 5,7 miljoen euro) niet hebben aangegeven.

2 uur geleden
Trump voor staatsbezoek aangekomen in China

BEIJING (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is in China aangekomen voor zijn staatsbezoek aan dat land. Hij spreekt later deze week met de Chinese president Xi Jinping.

2 uur geleden
Schoten gehoord bij senaat in de Filipijnen

MANILLA (ANP/RTR/AFP) - Bij de Filipijnse senaat zijn woensdag tientallen schoten gehoord. Het is niet direct duidelijk wat er aan de hand is. Mogelijk houdt het incident verband met senator Ronald Dela Rosa, die gezocht wordt door het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag.

3 uur geleden
Koning Charles: regering wil gelijkheid en EU-samenwerking

LONDEN (ANP) - De Britse koning Charles heeft in de King's Speech voor het parlement de plannen herhaald van premier Keir Starmer, die onder druk staat om af te treden. Charles zei namens de regering onder meer dat die zich in gaat zetten voor meer gelijkheid in het Verenigd Koninkrijk en dat het land de samenwerking met de EU weer meer moet gaan opzoeken.

3 uur geleden
Libanon meldt doden door Israëlische aanvallen

BEIROET (ANP/AFP) - Libanon meldt dat Israëlische aanvallen woensdag de levens hebben geëist van acht personen, onder wie twee kinderen. Bij de aanvallen werden auto's getroffen op een snelweg tussen de hoofdstad Beiroet en het zuiden van het land.

5 uur geleden