Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Anticorruptieclub: coronacrisis rookgordijn voor louche deals

Anticorruptieclub: coronacrisis rookgordijn voor louche deals

BRUSSEL (ANP) - De coronacrisis heeft in de EU geleid tot verwatering van regels voor transparantie en verantwoording. Dat werkt corruptie in de hand. Corrupte politici misbruiken het virus als rookgordijn om louche deals te sluiten voor bijvoorbeeld mondkapjes en Covid-19-tests, zegt de gerespecteerde organisatie voor de bestrijding van corruptie Transparency International.

Volgens de internationale non-gouvernementele organisatie hebben regeringen in de EU en de Europese Commissie bijvoorbeeld regels voor openbare aanbestedingen terzijde geschoven om de aanschaf van medisch materiaal voor coronapatiënten te versnellen. Dat heeft de deur opengezet voor misbruik en wanbeheer, concludeert Transparency in een rapport.

Als voorbeeld van hoe het niet moet geeft de organisatie onder meer de affaire aan van het Nederlandse ministerie van Volksgezondheid dat volgens de Algemene Rekenkamer in 2020 onrechtmatig 5,1 miljard euro aan belastinggeld uitgaf aan coronamateriaal als mondkapjes, beademingsapparatuur en testen. Voor 40 procent is niet duidelijk aangetoond wat er met het geld is gebeurd, schreef de rekenkamer toen. De klacht werd later ingetrokken nadat het ministerie een actieplan voorlegde voor beter financieel management. Ook wijst Transparency op corruptieschandalen rond coronadeals in Duitsland, Spanje, het Verenigd Koninkrijk en Hongarije.

Index

In de EU is omkoping het meest wijdverbreid in Bulgarije, Hongarije en Roemenië, aldus het rapport. Om dit te meten gebruikt de organisatie een jaarlijkse index waarbij 0 voor ‘zeer corrupt’ en 100 voor ‘erg schoon’ staat. Nederland scoort 82 op deze schaal en staat daarmee op de achtste plek van 180 doorgemeten landen.

De minst corrupte landen ter wereld zijn volgens Transparency International Denemarken, Finland en Nieuw-Zeeland, die alle drie 88 scoren op de index. Onderaan bungelen Zuid-Sudan, Syrië en Somalië.

Meer uit Buitenland

Gaza getroffen door noodweer: tenten doorweekt en ingestort

GAZA-STAD (ANP) - In de Gazastrook vinden overstromingen plaats als gevolg van een winterse storm. Hulporganisaties zeggen dat de al moeilijke leefomstandigheden voor de Palestijnen, onder wie velen die meermaals ontheemd zijn geraakt door de oorlog, verder onder druk komen te staan.

1 uur geleden
Nobelprijswinnaar Machado na jaar weer in openbaar verschenen

OSLO (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado is in de nacht van woensdag op donderdag in het openbaar verschenen in Oslo. Dat was te zien via een livestream op haar Instagram-account. Het was haar eerste publieke optreden in elf maanden.

1 uur geleden
WSJ: Trumps Oekraïneplan omvat Russische energie voor Europa

MOSKOU (ANP) - Het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump voor Oekraïne omvat voorstellen om Russische energieleveranties aan Europa te herstellen, grote Amerikaanse investeringen in Russische zeldzame aardmetalen en energie, en het aanwenden van bevroren Russische staatsactiva. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal.

4 uur geleden
Trump meldt inbeslagname tanker voor kust Venezuela

WASHINGTON/OSLO/CARACAS (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft gezegd dat de VS voor de kust van Venezuela een grote olietanker hebben opgebracht. Hij zei dit tegen verslaggevers en voegde eraan toe dat er "meer dingen gebeuren, daar horen jullie later over".

12 uur geleden
Opnieuw grote betogingen in Bulgarije tegen regering en corruptie

SOFIA (ANP/AFP) - Tienduizenden Bulgaren hebben in Sofia en andere steden betoogd tegen de regering en tegen corruptie. Begin deze maand waren er ook grote demonstraties van vooral jongeren. Het werd een uiting van Gen Z in Bulgarije genoemd. De coalitieregering trok onder druk van de protestgolf de voorgenomen begrotingsplannen op 3 december in. Volgens Bulgaarse media waren de protesten van woensdag nog groter dan die op 1 december.

13 uur geleden
Nepal sluit overeenkomst met leden Gen Z-protestbeweging

KATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal heeft een overeenkomst gesloten met vertegenwoordigers van de Gen Z-protestbeweging. Het gaat om een pakket maatregelen die moeten leiden tot minder corruptie en beter bestuur. Interim-premier Sushila Karki, een voormalige opperrechter, sprak tijdens een plechtigheid in Kathmandu over een "mijlpaal".

15 uur geleden
Aanhoudingen in Frankrijk over 'kindersekspoppen'

PARIJS (ANP/AFP) - Bij een grote operatie van de Franse politie in heel het land zijn woensdag een twintigtal mensen aangehouden omdat ze worden verdacht van het kopen van illegale sekspoppen die een kinderlijk uiterlijk hebben. Vijf van de verdachten zijn bekend bij de politie wegens pedofiele praktijken.

16 uur geleden