Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Anticorruptieclub: coronacrisis rookgordijn voor louche deals

Anticorruptieclub: coronacrisis rookgordijn voor louche deals

BRUSSEL (ANP) - De coronacrisis heeft in de EU geleid tot verwatering van regels voor transparantie en verantwoording. Dat werkt corruptie in de hand. Corrupte politici misbruiken het virus als rookgordijn om louche deals te sluiten voor bijvoorbeeld mondkapjes en Covid-19-tests, zegt de gerespecteerde organisatie voor de bestrijding van corruptie Transparency International.

Volgens de internationale non-gouvernementele organisatie hebben regeringen in de EU en de Europese Commissie bijvoorbeeld regels voor openbare aanbestedingen terzijde geschoven om de aanschaf van medisch materiaal voor coronapatiënten te versnellen. Dat heeft de deur opengezet voor misbruik en wanbeheer, concludeert Transparency in een rapport.

Als voorbeeld van hoe het niet moet geeft de organisatie onder meer de affaire aan van het Nederlandse ministerie van Volksgezondheid dat volgens de Algemene Rekenkamer in 2020 onrechtmatig 5,1 miljard euro aan belastinggeld uitgaf aan coronamateriaal als mondkapjes, beademingsapparatuur en testen. Voor 40 procent is niet duidelijk aangetoond wat er met het geld is gebeurd, schreef de rekenkamer toen. De klacht werd later ingetrokken nadat het ministerie een actieplan voorlegde voor beter financieel management. Ook wijst Transparency op corruptieschandalen rond coronadeals in Duitsland, Spanje, het Verenigd Koninkrijk en Hongarije.

Index

In de EU is omkoping het meest wijdverbreid in Bulgarije, Hongarije en Roemenië, aldus het rapport. Om dit te meten gebruikt de organisatie een jaarlijkse index waarbij 0 voor ‘zeer corrupt’ en 100 voor ‘erg schoon’ staat. Nederland scoort 82 op deze schaal en staat daarmee op de achtste plek van 180 doorgemeten landen.

De minst corrupte landen ter wereld zijn volgens Transparency International Denemarken, Finland en Nieuw-Zeeland, die alle drie 88 scoren op de index. Onderaan bungelen Zuid-Sudan, Syrië en Somalië.

Meer uit Buitenland

Trump zegt af te zien van geplande aanval dinsdag op Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat een op dinsdag voorziene aanval op Iran niet doorgaat. Er zijn momenteel diplomatieke inspanningen om Iran en de VS tot een overeenkomst te brengen. De aanval is volgens hem tot nader order uitgesteld. Trump waarschuwde dat de VS klaarstaan voor nieuwe aanvallen op Iran indien er geen deal gesloten kan worden.

37 minuten geleden
Amerikaanse arts loopt ebola op in Congo

KINSHASA (ANP/RTR) - Een Amerikaanse arts die werkt als zendeling in Congo, is positief getest op ebola nadat hij patiënten had behandeld in een lokaal ziekenhuis. Dat meldt Fox News op gezag van de christelijke hulporganisatie Serge. Volgens die Amerikaanse nieuwszender hebben twee andere Amerikaanse zendelingen ter plaatse, onder wie de vrouw van de besmette arts, geen symptomen. Ook zij werkten met patiënten. Hoe het de arts vergaat, wordt niet gemeld.

2 uur geleden
Verscherpte controle in VS op reizigers uit delen Afrika om ebola

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse gezondheidsautoriteiten gaan scherper letten op reizigers die vanuit Congo-Kinshasa, Oeganda en Zuid-Soedan naar de Verenigde Staten komen, of daar onlangs verbleven. Dit naar aanleiding van de uitbraak van ebola in die regio.

3 uur geleden
Deel bewijs tegen verdachte moord op verzekeraar in VS onwettig

NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Een deel van het bewijs aangevoerd tegen de van moord verdachte Luigi Mangione (28) is volgens een rechter in New York onwettig verkregen en niet toelaatbaar in het proces. Dat moet 8 september beginnen. Mangione wordt ervan beschuldigd eind 2024 in New York de baas van de zorgverzekeringsonderneming UnitedHealthcare, Brian Thompson, te hebben vermoord.

5 uur geleden
Dertien jaar voor lading cocaïne tussen Kardashian-merkkleding

LONDEN (ANP) - De chauffeur van een vrachtwagen met daarin voor omgerekend 8 miljoen euro aan cocaïne, is in het Verenigd Koninkrijk veroordeeld tot dertien jaar en zes maanden cel. Dat meldt de National Crime Agency (NCA), het Britse agentschap dat zich bezighoudt met georganiseerde misdaad.

5 uur geleden
EU-ziektecentrum stuurt experts om ebola-uitbraak DRC en Oeganda

STOCKHOLM (ANP) - Het Europees Centrum voor ziektepreventie en -bestrijding (ECDC) gaat experts sturen vanwege de recentste ebola-uitbraak in de Democratische Republiek Congo (DRC). De experts uit de EU gaan op verzoek van het Afrikaanse Centrum voor Ziektebestrijding en Preventie naar hun hoofdkantoor in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba. Ze gaan daar helpen bij coördinatie van de ziektebestrijding.

6 uur geleden
NYT: VS willen meer dan militaire rol op Groenland

WASHINGTON (ANP) - In de onderhandelingen over de toekomst van Groenland sorteren de Verenigde Staten voor op een grotere rol dan slechts militair. Dat schrijft The New York Times, dat zich baseert op vele gesprekken met Amerikaanse, Deense en Groenlandse bronnen.

7 uur geleden