Anticorruptiechef Roemenië wint zaak bij mensenrechtenhof
STRAATSBURG (ANP) - De Roemeense autoriteiten zijn de fout ingegaan door Laura Kövesi, het voormalige hoofd van de dienst corruptiebestrijding (DNA), in 2018 uit haar ambt te zetten na haar kritiek op justitiële hervormingen die vervolging moeilijker zouden maken. Het Europees Hof voor de Rechten van de Mens oordeelt dat haar recht op een eerlijk proces en vrijheid van meningsuiting zijn geschonden.
Onder leiding van Kövesi had de DNA sinds 2013 tal van prominente Roemenen, onder wie politici en bestuurders, met succes vervolgd voor corrupte praktijken. De sociaaldemocratische regering eiste haar ontslag, onder meer omdat ze haar boekje te buiten zou zijn gegaan en het imago van het land zou schaden. President Klaus Iohannis weigerde in eerste instantie, maar het constitutioneel hof dwong hem in juli 2018 Kövesi te ontslaan.
Het mensenrechtenhof stelt vast dat zij geen mogelijkheid heeft gekregen haar ontslag bij de rechter op inhoudelijke gronden aan te vechten. Daarnaast is haar recht op vrije meningsuiting geschonden omdat zij opzij werd gezet voor het aan de kaak stellen van misstanden, terwijl het juist haar taak was daartegen op te treden. Haar voortijdige ontslag moet een "verkillend effect" hebben gehad op haar en andere aanklagers en rechters in het debat over justitiële onafhankelijkheid, aldus het hof in Straatsburg.
Kövesi werd vorig jaar verkozen tot eerste hoofdofficier van justitie van het Europees Openbaar Ministerie (EOM) ondanks tegenwerking van de Roemeense regering. Die kan nog wel in beroep gaan tegen de uitspraak van het hof.
Meer uit Buitenland
STRAATSBURG (ANP) - Om het Oekraïense energienetwerk echt te beschermen, moet de EU zorgen voor meer luchtafweer en raketten. Dat zei Eurocommissaris Marta Kos (Uitbreiding van de EU) dinsdag in het Europees Parlement. Lidstaten moeten volgens haar desnoods uit eigen voorraad aan Oekraïne leveren.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft een derde verdachte gearresteerd voor de aanslag op generaal Vladimir Aleksejev, afgelopen vrijdag in Moskou. Dat meldt inlichtingendienst FSB. Het zou gaan om Pavel Vasin, de zoon van de eerder in Moskou opgepakte Viktor Vasin.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland wil voor meer dan een half miljard euro aanvalsdrones aanschaffen. De eerste kamikazedrones, die in de lucht rondhangen tot ze een doelwit zien om zich erop te storten, moeten binnen een jaar worden geleverd. De Duitse troepen in Litouwen zouden ze als eersten krijgen.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid van het Europees Parlement heeft ingestemd met enkele aanpassingen van het klimaatdoel van 2040. Daarmee heeft het parlement definitief goedkeuring gegeven dat de EU in 2040 90 procent minder CO2 uitstoot vergeleken met 1990. 413 Europarlementariërs stemden voor, 226 tegen.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft dinsdag ingestemd met strengere regels voor asielzoekers. Het gaat om twee wetten waarmee lidstaten makkelijker en sneller aanvragen van asielzoekers kunnen afwijzen. De meerderheid werd behaald met de steun van de centrumrechtse EVP en radicaalrechtse partijen. De sociaaldemocraten en linkse partijen stemden tegen.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft "uitstel van executie" gekregen nadat zijn positie onder grote druk was komen te staan. Dat zei de conservatieve oppositieleider Kemi Badenoch tegen Sky News. Ze zei dat parlementariërs uit het kamp van Starmer vrezen voor hun baan en hem daarom nog niet laten vallen.
1 uur geledenMEKELE (ANP) - VN-mensenrechtencommissaris Volker Türk waarschuwt voor escalerende gevechten in de Tigray-regio in Ethiopië. Daar woedde tussen 2020 en 2022 een gewelddadige burgeroorlog tussen het regeringsleger en lokale rebellengroepen. Sinds eind januari zijn de gevechten weer geïntensiveerd. "De situatie blijft zeer instabiel en we vrezen dat deze verder zal verslechteren", aldus Türk.
2 uur geleden