Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Anticorruptiechef Roemenië wint zaak bij mensenrechtenhof

Anticorruptiechef Roemenië wint zaak bij mensenrechtenhof

STRAATSBURG (ANP) - De Roemeense autoriteiten zijn de fout ingegaan door Laura Kövesi, het voormalige hoofd van de dienst corruptiebestrijding (DNA), in 2018 uit haar ambt te zetten na haar kritiek op justitiële hervormingen die vervolging moeilijker zouden maken. Het Europees Hof voor de Rechten van de Mens oordeelt dat haar recht op een eerlijk proces en vrijheid van meningsuiting zijn geschonden.

Onder leiding van Kövesi had de DNA sinds 2013 tal van prominente Roemenen, onder wie politici en bestuurders, met succes vervolgd voor corrupte praktijken. De sociaaldemocratische regering eiste haar ontslag, onder meer omdat ze haar boekje te buiten zou zijn gegaan en het imago van het land zou schaden. President Klaus Iohannis weigerde in eerste instantie, maar het constitutioneel hof dwong hem in juli 2018 Kövesi te ontslaan.

Het mensenrechtenhof stelt vast dat zij geen mogelijkheid heeft gekregen haar ontslag bij de rechter op inhoudelijke gronden aan te vechten. Daarnaast is haar recht op vrije meningsuiting geschonden omdat zij opzij werd gezet voor het aan de kaak stellen van misstanden, terwijl het juist haar taak was daartegen op te treden. Haar voortijdige ontslag moet een "verkillend effect" hebben gehad op haar en andere aanklagers en rechters in het debat over justitiële onafhankelijkheid, aldus het hof in Straatsburg.

Kövesi werd vorig jaar verkozen tot eerste hoofdofficier van justitie van het Europees Openbaar Ministerie (EOM) ondanks tegenwerking van de Roemeense regering. Die kan nog wel in beroep gaan tegen de uitspraak van het hof.

Meer uit Buitenland

Iran pakt buitenlanders op voor importeren Starlink-apparatuur

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft twee buitenlanders opgepakt wegens betrokkenheid bij het importeren van Starlink-apparatuur, berichten Iraanse media. Internetdiensten via satellieten, zoals die van Starlink, zijn in het land verboden.

1 uur geleden
Trump: Amerikaanse onderhandelaars maandag in Pakistan

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Iran hard aan te pakken als het land niet akkoord gaat met een nieuwe deal. In een bericht op Truth Social schrijft hij dat Amerikaanse vertegenwoordigers maandagavond in Pakistan zijn voor onderhandelingen.

1 uur geleden
Nog acht personen in ziekenhuis na schietpartij Kyiv

KYIV (ANP/RTR) - Acht personen, onder wie een kind, liggen nog in het ziekenhuis nadat ze gewond waren geraakt bij een schietpartij in de Oekraïense hoofdstad Kyiv, meldt burgemeester Vitali Klytsjko. Hierbij kwamen zes mensen om het leven.

2 uur geleden
Regering en rebellen Congo maken afspraken over humanitaire hulp

KINSHASA (ANP/AFP) - De regering van de Democratische Republiek Congo en rebellengroep M23 hebben afspraken gemaakt over het vergemakkelijken van humanitaire hulpverlening aan de bevolking. Ook zullen beide partijen binnen tien dagen gevangenen vrijlaten.

2 uur geleden
Zelensky: Patriot-raketten kunnen elke week opraken

HILVERSUM (ANP) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky kunnen de belangrijke Patriot-raketten elke week opraken. Dat zei de president in het televisieprogramma Buitenhof. "Het ligt eraan of de aanvallen zwaar zijn of niet. En of we elke dag worden aangevallen, of dag en nacht."

3 uur geleden
Organisatie: poging tot brandstichting bij synagoge Londen

LONDEN (ANP/RTR) - Een synagoge in Londen is het doelwit geweest van een poging tot brandstichting. Dit wordt gemeld door Community Security Trust (CST), een Britse organisatie die zich inzet voor de veiligheid van de Joodse gemeenschap.

3 uur geleden
Bultrugwalvis Timmy verzorgd, reddingspoging gaat verder

WISMAR (ANP/DPA) - De poging om de voor de Duitse kust gestrande bultrugwalvis Timmy te redden, is zondag de vierde dag ingegaan. De bultrug is gewond en wordt verzorgd, aldus Duitse media.

6 uur geleden