Anticorruptiechef Roemenië wint zaak bij mensenrechtenhof
STRAATSBURG (ANP) - De Roemeense autoriteiten zijn de fout ingegaan door Laura Kövesi, het voormalige hoofd van de dienst corruptiebestrijding (DNA), in 2018 uit haar ambt te zetten na haar kritiek op justitiële hervormingen die vervolging moeilijker zouden maken. Het Europees Hof voor de Rechten van de Mens oordeelt dat haar recht op een eerlijk proces en vrijheid van meningsuiting zijn geschonden.
Onder leiding van Kövesi had de DNA sinds 2013 tal van prominente Roemenen, onder wie politici en bestuurders, met succes vervolgd voor corrupte praktijken. De sociaaldemocratische regering eiste haar ontslag, onder meer omdat ze haar boekje te buiten zou zijn gegaan en het imago van het land zou schaden. President Klaus Iohannis weigerde in eerste instantie, maar het constitutioneel hof dwong hem in juli 2018 Kövesi te ontslaan.
Het mensenrechtenhof stelt vast dat zij geen mogelijkheid heeft gekregen haar ontslag bij de rechter op inhoudelijke gronden aan te vechten. Daarnaast is haar recht op vrije meningsuiting geschonden omdat zij opzij werd gezet voor het aan de kaak stellen van misstanden, terwijl het juist haar taak was daartegen op te treden. Haar voortijdige ontslag moet een "verkillend effect" hebben gehad op haar en andere aanklagers en rechters in het debat over justitiële onafhankelijkheid, aldus het hof in Straatsburg.
Kövesi werd vorig jaar verkozen tot eerste hoofdofficier van justitie van het Europees Openbaar Ministerie (EOM) ondanks tegenwerking van de Roemeense regering. Die kan nog wel in beroep gaan tegen de uitspraak van het hof.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP/RTR) - Tientallen miljoenen mensen in de wereld kunnen worden getroffen door levensbedreigende honger als de oorlog tegen Iran zich tot juni voortsleept. Deze waarschuwing deed het Wereldvoedselprogramma van de VN (WFP).
7 minuten geledenKABUL (ANP) - De mensenrechtentak van de Verenigde Naties wil een onafhankelijk en transparant onderzoek naar een dodelijk incident bij een ziekenhuis voor verslavingszorg in de Afghaanse hoofdstad Kabul. Daar vielen volgens de Afghaanse autoriteiten honderden doden na een Pakistaanse luchtaanval.
26 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky verwacht dat binnen anderhalve maand weer olie kan stromen door de beschadigde Droezjba-pijpleiding. Dat schrijft hij in een brief aan de Europese Commissie.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De toestand in de Straat van Hormuz kan niet los worden gezien van de oorlog van Israël en de VS tegen Iran, zei de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araqchi tegen VN-chef António Guterres. De minister benadrukte dat landen en instellingen die zich zorgen maken over vrede en veiligheid de aanvalsoorlog van Israël en de VS tegen Iran moeten veroordelen.
1 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - De Verenigde Naties hebben een onderzoek ingesteld naar een dodelijke aanval op een meisjesschool in Iran. Die vond plaats op de eerste dag van de Amerikaans-Israëlische bombardementen.
1 uur geledenTEHERAN/JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft weer melding gemaakt van Iraanse raketaanvallen op het land. De melding volgt op de claim van minister van Defensie Israel Katz dat onder anderen Ali Larijani bij een Israëlische aanval is gedood. De strijd gaat volgens Iran onverminderd door.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De EU houdt steeds meer rekening met de onvoorspelbaarheid van de Verenigde Staten nu Donald Trump er ruim een jaar president is, aldus EU-buitenlandchef Kaja Kallas. "Natuurlijk zijn we bondgenoten van Amerika, maar we begrijpen hun recente acties niet helemaal", aldus Kallas.
3 uur geleden