Anti-VN-protest Congo kost aan 48 burgers het leven
GOMA (ANP/AFP) - Bij militair optreden tegen een protest tegen de Verenigde Naties zijn in de Democratische Republiek Congo 48 burgers omgekomen en 75 gewond geraakt. Tot nu toe was bekend dat er tien mensen waren omgekomen, maar persbureau AFP meldt op basis van een intern document van de krijgsmacht dat dat cijfer veel hoger ligt. Bronnen bevestigen het cijfer.
Het protest was een initiatief van een religieuze sekte. Die wilde protesteren tegen de VN-vredesmissie MONUSCO, die al lange tijd kritiek krijgt te weinig te doen tegen militiegeweld in het land. De sekte had aanhangers opgeroepen om VN-bases binnen te dringen om daar het vertrek van de vredessoldaten te eisen. De lokale autoriteiten hadden het protest verboden.
Woensdag bleek al dat Congolese soldaten naar een radiozender en een gebedshuis van de sekte in Goma waren getrokken en zes mensen hadden gedood. Ook werd een politieman gelyncht. Later bleken nog eens drie gewonden overleden te zijn, waarmee het dodental tot tien kwam. Prodemocratische activisten van de organisatie LUCHA meldden donderdag echter dat het werkelijke dodental "tegen de vijftig" zou bedragen, zoals nu ook blijkt uit het document van de krijgsmacht. Uit dat stuk blijkt verder dat nog eens 168 mensen zijn opgepakt, onder wie de sekteleider. Er zouden ook hak- en steekwapens in beslag genomen zijn.
MONUSCO is met een budget van omgerekend meer dan 900 miljoen euro een van de grootste en duurste vredesmissies ter wereld. De VN hebben al aangekondigd dat de missie wordt beëindigd, al is nog onduidelijk wanneer.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland heeft een eenzijdig staakt-het-vuren in Oekraïne aangekondigd voor 8 en 9 mei, ter ere van de Dag van de Overwinning. Het Kremlin zei vorige week nog dat de Russische president Vladimir Poetin een eendaags bestand had voorgesteld in een telefoongesprek met zijn Amerikaanse ambtgenoot Trump.
2 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - Zeker drie personen zijn gewond geraakt door nieuwe Iraanse aanvallen op de Verenigde Arabische Emiraten. Dat melden de autoriteiten in de Golfstaat, die stellen dat de slachtoffers de Indiase nationaliteit hebben.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse krijgsmacht heeft zes kleine Iraanse boten vernietigd. Ook zijn Iraanse raketten en drones neergehaald die waren afgevuurd op scheepvaart in de Straat van Hormuz, meldde admiraal Brad Cooper.
2 uur geledenLEIPZIG (ANP/DPA) - Nadat een auto is ingereden op een menigte in Leipzig zijn zeker twee doden gevallen, zegt burgemeester Burkhard Jung tegen media. De vermoedelijke dader is aangehouden. Het gaat om een 33-jarige man met de Duitse nationaliteit, maakte de politie bekend.
3 uur geledenLEIPZIG (ANP) - Een auto is in het Duitse Leipzig ingereden op een groep mensen. Daarbij raakten meerdere personen gewond, berichten Duitse media, waaronder omroep MDR. Onduidelijk is nog of sprake is van opzet.
4 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Verenigde Arabische Emiraten melden drie raketten uit Iran te hebben neergehaald. Een vierde raket belandde in zee, liet het ministerie van Defensie weten.
4 uur geledenBERLIJN/ATHENE (ANP/RTR/DPA) - Duitsland wil haast maken met de ontwikkeling van eigen langeafstandsraketten nu beloofde Amerikaanse Tomahawks waarschijnlijk niet komen. Rusland bedreigt Europa met soortgelijke raketten en Duitsland en zijn bondgenoten mogen daar geen gat laten vallen, zegt de regering in Berlijn. De aankondiging van de VS heeft bezorgdheid gewekt over zo'n gat in de 'afschrikking'.
5 uur geleden