Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Anti-corruptieorganisatie: regie zoek om Russen aan te pakken

Anti-corruptieorganisatie: regie zoek om Russen aan te pakken

AMSTERDAM (ANP) - Bij het bevriezen van Russische miljarden die in Nederland zijn gestald, ontbreekt het aan regie. Verschillende instanties die met de opsporing van vermogens van oligarchen en andere rijke gesanctioneerde Russen zijn belast wijzen te veel naar elkaar en daarmee stokt de aanpak. Dat zei Lousewies van der Laan, directeur van de Nederlandse afdeling van anti-corruptieorganisatie Transparency International in het tv-programma Buitenhof.

Volgens De Nederlandsche Bank is door Nederland nu zo'n 200 miljoen euro aan vermogen bevroren. Dat staat in schril contrast met bijvoorbeeld België waar al beslag is gelegd op zo'n 10 miljard euro aan Russische tegoeden.

Van der Laan is hoogst verbaasd over de Nederlandse aanpak. Zeker omdat het via Nederland door middel van allerlei constructies mogelijk was om geld weg te sluizen. "Nederland is altijd het centrum geweest van dit soort geldstromen", aldus Van der Laan.

Volgens de voormalige Europarlementariër voor D66 is de regie te verdeeld en moet de politieke druk opgevoerd worden. Alleen al in het kabinet is deze kwestie volgens haar verdeeld over vier ministers. Daarnaast wijzen instanties als De Nederlandsche Bank, de FIOD, de Douane, de Autoriteit Financiële Markten, het Openbaar Ministerie en anderen te veel naar elkaar.

45 miljard euro

Uit onderzoek van het Financieele Dagblad kwam naar voren dat in Nederland alleen al zo'n 45 miljard euro geparkeerd staat van personen en organisaties die op de zwarte lijst van Europese Unie staan. Om het bevriezen van de Russische tegoeden te versnellen is Transparency International eerder met aanbevelingen gekomen. Een daarvan is transparantie. Zo moet er beter inzicht komen over wie eigenaar is van bedrijven. "Door de opgetuigde constructies is nu bijna niet te achterhalen wie erachter zit", aldus Van der Laan.

Ook moet er regie komen. "Er moet helder zijn wie wat doet." Van der Laan pleit ook voor aansluiting bij internationale initiatieven en het eventueel instellen van een "war room" zodat de aanpak beter wordt gecoördineerd. We hebben wat goed te maken. Werk aan de winkel", besluit Van der Laan.

Meer uit Financieel

Wall Street en goud flink omhoog, dollar en bitcoin minder waard

NEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn in 2025 flink gestegen, ondanks de handelsstrijd van president Donald Trump en andere geopolitieke onrust. Dat komt vooral door de onverzadigbare honger van beleggers naar AI-aandelen. Verder werden goud en zilver flink meer waard. Wel kende de dollar de sterkste waardedaling sinds 2017. Ook de bitcoin lukte het niet om zijn waarde vast te houden.

6 uur geleden
Tesla wil productie in Duitse fabriek verder opvoeren

BERLIJN (ANP) - Tesla is van plan de productie in zijn Duitse fabriek, nabij Berlijn, in 2026 te verhogen, ondanks de moeilijke situatie op de markt in Duitsland. De productie is dit jaar ook al elk kwartaal volgens plan gegroeid, heeft fabrieksdirecteur André Thierig gezegd in een interview met het Duitse persbureau dpa.

10 uur geleden
Verkoop vuurwerk naar recordbedrag van 129 miljoen euro

DEN HAAG (ANP) - De verkoop van vuurwerk in Nederland is dit jaar naar een recordbedrag gestegen van ongeveer 129 miljoen euro. Dat meldt voorzitter Leo Groeneveld van Belangenvereniging Pyrotechniek Nederland (BPN). Daarmee werd het record van circa 118 miljoen euro van vorig jaar verbroken.

11 uur geleden
Olieprijzen in 2025 sterkst gedaald sinds coronapandemie

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen zijn dit jaar het sterkst gedaald sinds de beginfase van de coronapandemie in 2020. Ook aan de pomp in Nederland gingen de prijzen iets omlaag, maar bij lange na niet zoveel als de olieprijzen. Toch kan het hier op oudejaarsdag druk zijn bij tankstations, omdat de accijnzen met de jaarwisseling omhooggaan. Dan wordt tanken in een klap weer wat duurder.

12 uur geleden
Wall Street opent licht lager op laatste dag sterk beursjaar 2025

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag licht lager begonnen aan de laatste dag van 2025. Ondanks dat Wall Street de kerstrally van vorige week niet wist voort te zetten, stevenen de beursgraadmeters af op forse koerswinsten over het hele jaar. Dat werd gekenmerkt door de handelsoorlog van president Donald Trump en de euforie en bubbelvrees rond kunstmatige intelligentie (AI).

13 uur geleden
Grote Belgische spoorstaking dreigt in januari

BRUSSEL (ANP/BELGA) - In België dreigt in januari een grote spoorstaking. Vakbonden willen een hele werkweek staken, van maandag 26 tot vrijdag 30 januari, hebben ze woensdag aangekondigd.

13 uur geleden
AEX-index sluit bewogen beursjaar 2025 vlak af

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft woensdag het bewogen beursjaar 2025 onveranderd afgesloten. Het jaar stond vooral in het teken van de handelsoorlog van de Amerikaanse president Donald Trump, de opkomst van kunstmatige intelligentie en geopolitieke spanningen. Een sterke eindejaarsrally zat er dit jaar niet in. Beleggers namen weinig risico aan het einde van het positieve beursjaar.

15 uur geleden