Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Anti-apartheidsactivist Denis Goldberg (87) overleden

Anti-apartheidsactivist Denis Goldberg (87) overleden

KAAPSTAD (ANP) - De Zuid-Afrikaanse anti-apartheidsactivist Denis Goldberg is overleden. Zijn dood werd tegenover lokale media bevestigd door een familielid. Goldberg was een prominent lid van de beweging en politieke partij ANC en was actief in de gewapende tak. Na afschaffing van de apartheid diende hij onder meer als regeringsadviseur en als minister.

Goldberg, geboren in 1933 als zoon van Joods-Britse ouders met sterke communistische sympathieën, werd lid van de gewapende ANC-tak in 1961. Twee jaar later werd hij door het regime opgepakt waarop hij in 1964 onder meer samen met Nelson Mandela in het Rivoniaproces tot levenslang werd veroordeeld voor sabotage. De zwarte veroordeelden werden naar Robben Eiland gestuurd, de witte Goldberg naar een gevangenis in Pretoria.

Goldberg kwam pas vrij in 1985 en ging in Groot-Brittannië in ballingschap. Vanuit Londen bleef Goldberg zich inzetten voor het ANC. Pas in 2002, acht jaar na de val van het apartheidsregime en na de dood van zijn vrouw, keerde Goldberg terug naar Zuid-Afrika, waar hij aan de slag ging als overheidsadviseur en minister.

Goede doel

Daarna zette hij het goede doel Denis Goldberg House of Hope voor cultuuronderwijs op. De gemeenschap in Zuid-Afrika was volgens Goldberg nog altijd sterk verdeeld. Jongeren moesten volgens hem daarom "samen zingen, samen dansen en samen dichten".

In zijn laatste jaren liet Goldberg zich kritisch uit over de corruptie in zijn partij en keerde hij zich tegen de partijtop, die volgens hem moest worden vervangen. Goldberg leed aan longkanker en werd 87 jaar.

Meer uit Buitenland

Grote anti-immigratie- en pro-Palestijnse demonstraties in Londen

LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Tienduizenden mensen zijn zaterdag in Londen afgekomen op een anti-immigratieprotest en een pro-Palestijnse demonstratie die gelijktijdig bezig was. De politie heeft naar eigen zeggen te maken met de grootste operatie in jaren om de openbare orde te handhaven.

24 minuten geleden
DRC waarschuwt: veel doden door ebola-uitbraak

KINSHASA (ANP/AFP) - Een nieuwe uitbraak van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo kent een "heel hoog sterftecijfer". Er is geen vaccin en geen speciale behandeling, zei de minister van Volksgezondheid van het land. Het dodental is opgelopen tot tachtig. Ook in buurland Oeganda is inmiddels een patiënt overleden.

27 minuten geleden
Dode walvis bij Denemarken blijkt de veelbesproken Timmy te zijn

ANHOLT (ANP/DPA) - De dode walvis die werd aangetroffen voor de kust van het Deense eiland Anholt is geïdentificeerd. Het gaat om de veelbesproken bultrug Timmy, voor wie in Duitsland een grote reddingsactie werd opgezet.

2 uur geleden
Honderden bij protestmars tegen songfestivaldeelname Israël

WENEN (ANP) - Honderden mensen hebben zich in het centrum van Wenen verzameld voor een protestmars tegen de aanwezigheid van Israël op het Eurovisie Songfestival. Bij het startpunt op het Christian-Broda-Platz staan ondanks het regenachtige weer naar schatting zo'n duizend mensen, die onder meer met Palestijnse vlaggen wapperen.

3 uur geleden
Duiker sterft bij zoekactie naar omgekomen Italiaanse grotduikers

MALÉ (ANP) - Een duiker die hielp zoeken naar vier omgekomen Italiaanse grotduikers op de Malediven is zelf ook om het leven gekomen. President Mohamed Muizzu en de Maledivische krijgsmacht melden de dood van sergeant Mohamed Mahdhee op X.

3 uur geleden
Activisten vast voor uithangen Palestijnse vlag aan Eiffeltoren

PARIJS (ANP) - De Franse politie heeft zes mensen aangehouden voor het uithangen van een Palestijnse vlag aan de Eiffeltoren, meldt de krant Le Figaro op basis van een politiebron. Activisten van de Parijse tak van Extinction Rebellion vroegen met die actie vrijdagmiddag aandacht voor de Nakba, de verdrijving van Palestijnen in 1948. Die organisatie meldt de aanhoudingen zelf ook.

4 uur geleden
Rusland: Oekraïense drone neergestort bij kerncentrale Zaporizja

MOSKOU (ANP/RTR) - Een Oekraïense drone is zaterdag neergestort op het terrein van de kerncentrale van Zaporizja in het zuidoosten van Oekraïne, meldt de door Rusland aangestelde directie van de kerncentrale.

4 uur geleden