Anti-apartheidsactivist Denis Goldberg (87) overleden
KAAPSTAD (ANP) - De Zuid-Afrikaanse anti-apartheidsactivist Denis Goldberg is overleden. Zijn dood werd tegenover lokale media bevestigd door een familielid. Goldberg was een prominent lid van de beweging en politieke partij ANC en was actief in de gewapende tak. Na afschaffing van de apartheid diende hij onder meer als regeringsadviseur en als minister.
Goldberg, geboren in 1933 als zoon van Joods-Britse ouders met sterke communistische sympathieën, werd lid van de gewapende ANC-tak in 1961. Twee jaar later werd hij door het regime opgepakt waarop hij in 1964 onder meer samen met Nelson Mandela in het Rivoniaproces tot levenslang werd veroordeeld voor sabotage. De zwarte veroordeelden werden naar Robben Eiland gestuurd, de witte Goldberg naar een gevangenis in Pretoria.
Goldberg kwam pas vrij in 1985 en ging in Groot-Brittannië in ballingschap. Vanuit Londen bleef Goldberg zich inzetten voor het ANC. Pas in 2002, acht jaar na de val van het apartheidsregime en na de dood van zijn vrouw, keerde Goldberg terug naar Zuid-Afrika, waar hij aan de slag ging als overheidsadviseur en minister.
Goede doel
Daarna zette hij het goede doel Denis Goldberg House of Hope voor cultuuronderwijs op. De gemeenschap in Zuid-Afrika was volgens Goldberg nog altijd sterk verdeeld. Jongeren moesten volgens hem daarom "samen zingen, samen dansen en samen dichten".
In zijn laatste jaren liet Goldberg zich kritisch uit over de corruptie in zijn partij en keerde hij zich tegen de partijtop, die volgens hem moest worden vervangen. Goldberg leed aan longkanker en werd 87 jaar.
Meer uit Buitenland
TOKIO (ANP/RTR) - De man die in 2022 de Japanse oud-premier Shinzo Abe vermoordde, is veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf. Dat meldt de Japanse publieke omroep NHK. De man bekende eind oktober schuld.
8 minuten geledenSAO PAULO (ANP/RTR) - De Braziliaanse regering heeft Elon Musks bedrijf xAI dertig dagen de tijd gegeven om te voorkomen dat chatbot Grok seksueel getinte nepbeelden verspreidt. Consumentenorganisatie Senacon, gegevensbeschermingsautoriteit ANPD en federale aanklagers dreigen met wettelijke of juridische maatregelen als xAI daar geen gehoor aan geeft.
4 uur geledenGELIDA (ANP/RTR) - De machinist van de forensentrein die dinsdag in de omgeving van Barcelona op een omgevallen muur botste, is overleden. Bij het voorval raakten volgens de lokale brandweer 37 mensen gewond, van wie vier ernstig.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De NAVO is veel sterker dan een jaar geleden en dat komt volgens de Amerikaanse president Donald Trump door zijn beleid. Hij noemde als voorbeeld dat NAVO-landen nu naar defensieuitgaven van 5 procent van het bruto binnenlands product per jaar gaan. Hij erkende dat er momenteel problemen zijn, maar er komen volgens hem ook oplossingen die zijn regering én de NAVO heel gelukkig zullen maken.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Donald Trump is niet geïnteresseerd om af te reizen naar Parijs voor een bijeenkomst van de G7. Dat zei de Amerikaanse president in reactie op vragen van journalisten tijdens zijn persmoment rond zijn eenjarige jubileum van zijn tweede termijn als president.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zou de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado "graag" een rol geven in dat land. Dat zei hij tijdens een persconferentie in Washington rond zijn eenjarig jubileum in zijn tweede termijn als president.
8 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - De gouverneur van Minnesota, Tim Walz, en andere hooggeplaatste personen in de staat hebben dagvaardingen ontvangen, meldt een functionaris van het ministerie van Justitie aan persbureau Reuters. Volgens CBS News hebben de dagvaardingen te maken met een strafonderzoek naar het hinderen van federale agenten.
9 uur geleden