Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Anti-apartheidsactivist Denis Goldberg (87) overleden

Anti-apartheidsactivist Denis Goldberg (87) overleden

KAAPSTAD (ANP) - De Zuid-Afrikaanse anti-apartheidsactivist Denis Goldberg is overleden. Zijn dood werd tegenover lokale media bevestigd door een familielid. Goldberg was een prominent lid van de beweging en politieke partij ANC en was actief in de gewapende tak. Na afschaffing van de apartheid diende hij onder meer als regeringsadviseur en als minister.

Goldberg, geboren in 1933 als zoon van Joods-Britse ouders met sterke communistische sympathieën, werd lid van de gewapende ANC-tak in 1961. Twee jaar later werd hij door het regime opgepakt waarop hij in 1964 onder meer samen met Nelson Mandela in het Rivoniaproces tot levenslang werd veroordeeld voor sabotage. De zwarte veroordeelden werden naar Robben Eiland gestuurd, de witte Goldberg naar een gevangenis in Pretoria.

Goldberg kwam pas vrij in 1985 en ging in Groot-Brittannië in ballingschap. Vanuit Londen bleef Goldberg zich inzetten voor het ANC. Pas in 2002, acht jaar na de val van het apartheidsregime en na de dood van zijn vrouw, keerde Goldberg terug naar Zuid-Afrika, waar hij aan de slag ging als overheidsadviseur en minister.

Goede doel

Daarna zette hij het goede doel Denis Goldberg House of Hope voor cultuuronderwijs op. De gemeenschap in Zuid-Afrika was volgens Goldberg nog altijd sterk verdeeld. Jongeren moesten volgens hem daarom "samen zingen, samen dansen en samen dichten".

In zijn laatste jaren liet Goldberg zich kritisch uit over de corruptie in zijn partij en keerde hij zich tegen de partijtop, die volgens hem moest worden vervangen. Goldberg leed aan longkanker en werd 87 jaar.

Meer uit Buitenland

Trump wil in plaats van concert op verjaardag VS zelf speechen

WASHINGTON (ANP) - President Donald Trump is klaar met alle ophef rond de concertreeks ter ere van het 250-jarig bestaan van de VS. In een bericht op Truth Social laat hij weten in plaats van dat evenement mogelijk woensdag op The National Mall in Washington een "Amerika is terug-bijeenkomst" te willen houden.

55 minuten geleden
Libanese premier veroordeelt 'gevaarlijke escalatie' door Israël

BEIROET (ANP/AFP) - De Libanese premier Nawaf Salam heeft "de gevaarlijke en ongekende escalatie" door Israël veroordeeld in een televisietoespraak. Het "beleid van de verschroeide aarde" gaat Israël geen veiligheid brengen, aldus de premier.

2 uur geleden
Libanees leger meldt gerichte Israëlische aanval op militairen

EBBA (ANP) - Bij een "gerichte" Israëlische droneaanval zijn twee Libanese militairen ernstig gewond geraakt, meldt het Libanese leger. De drone zou een auto hebben geraakt op een openbare weg bij de plaats Ebba in het zuiden van Libanon. De militairen zijn overgebracht naar een ziekenhuis.

5 uur geleden
WHO-topman Tedros aangekomen in Congolese regio ebola-uitbraak

BUNIA (ANP/RTR) - De topman van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, is aangekomen in de Congolese regio Ituri, het epicentrum van de huidige ebola-uitbraak. Hij zegt te zijn gekomen om met lokale bewoners te overleggen over de aanpak. "De gemeenschappen begrijpen het probleem beter en kennen ook de oplossing", aldus Tedros.

6 uur geleden
Iraanse topadviseur hekelt Amerikaanse eisen voor akkoord

TEHERAN (ANP/RTR) - Mohsen Rezaei, een adviseur van de Iraanse opperste leider Mojtaba Khamenei, zegt dat de Amerikaanse president Donald Trump "de diplomatie voor de derde keer heeft verraden". Trump stelt volgens hem onder meer te vergaande eisen tijdens onderhandelingen. Hij zegt ook niet blij te zijn met het feit dat de Verenigde Staten nog altijd Iraanse havens blokkeren.

8 uur geleden
VS, VK en Australië gaan samen zeedrones ontwikkelen

SINGAPORE (ANP/RTR) - De Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en Australië gaan samen onbemande onderzeeërs ontwikkelen. Dat project is deel van het AUKUS-pact, dat de drie landen vijf jaar geleden sloten.

8 uur geleden
Vier goudzoekers gered uit grot in Laos

VIENTIANE (ANP/AFP) - Reddingswerkers hebben in Laos vier goudzoekers bevrijd uit een grot die grotendeels was overstroomd. Vrijdag werd ook al iemand gered, waardoor in totaal nu vijf mensen uit de grot zijn gehaald. Twee personen worden nog vermist.

10 uur geleden