Anne Frank Huis wint twee 'internet-Oscars'
NEW YORK (ANP) - Een project van het Anne Frank Huis heeft dinsdag twee prijzen gewonnen bij de 'internet-Oscars', de belangrijkste prijzen voor alles wat online te vinden is. De 'boekenkast voor tolerantie' kreeg bij de Webby Awards een juryprijs voor het beste gebruik van augmented reality en een publieksprijs in de categorie diversiteit.
De 'boekenkast voor tolerantie' is een app die de levensverhalen toont van vier jongeren die te maken hebben gekregen met haat en discriminatie. Hun verhalen worden in beeld gebracht aan de hand van de boekenkast die het Achterhuis verborg. Daar zaten Anne Frank en haar familie ondergedoken. De app is gemaakt door het productiebedrijf Media.Monks uit Hilversum.
Media.Monks viel ook in de prijzen met een speciale website voor de Netflix-serie The Witcher. Die kreeg een Webby en twee publieksprijzen in verschillende categorieën.
Beste zakelijke site
De beste zakelijke site ter wereld komt ook uit Nederland. Het 'Ideas Report' van de bestandendeelsite WeTransfer won een Webby in die categorie. Het Amsterdamse bedrijf versloeg onder meer de BBC en Forbes.
Het Eurovisiesongfestival in Rotterdam won ook een award, voor het beste gebruik van sociale media bij evenementen. Op Eurovision Village konden fans vorig jaar vanuit huis naar een nagebouwd Rotterdam reizen om het festival mee te maken, omdat ze vanwege de coronabeperkingen niet naar Nederland konden komen.
Rijksmuseum
Het Rijksmuseum was twee keer genomineerd, maar greep beide keren naast de prijzen. Een onlinetentoonstelling over slavernij kon worden uitgeroepen tot de beste website van een culturele instelling en tot de beste virtuele culturele dienst. Het museum vertelt virtueel de verhalen van slaven en slavenhouders.
Eerder was al bekend geworden dat make-upartiest en vlogger NikkieTutorials een eervolle vermelding krijgt. Haar YouTube-serie Layers of Me ontvangt een onderscheiding als beste videodocumentaire.
Prijsuitreiking
De prijsuitreiking is op 16 mei in New York. De Webby Awards staan erom bekend dat de winnaars maar vijf woorden mogen zeggen als ze de prijs in ontvangst nemen.
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.
6 uur geledenZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.
6 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.
7 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.
7 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.
7 uur geledenZOETERMEER (ANP) - In de tachtig jaar dat de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en zijn voorlopers bestaan, was het nationale dreigingsbeeld nog nooit zo ernstig als nu. De nationale veiligheid staat van veel verschillende kanten "langdurig onder druk", stelt AIVD-directeur Simone Smit donderdag op basis van het jaarverslag van afgelopen jaar. Er is sprake van "een veelvoud aan dreigingen die met elkaar samenhangen".
7 uur geleden