Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Annabel Nanninga nummer twee op lijst Kamerverkiezingen JA21

Annabel Nanninga nummer twee op lijst Kamerverkiezingen JA21

AMERSFOORT (ANP) - Medeoprichter Annabel Nanninga van JA21 wordt de nummer twee op de lijst voor de Tweede Kamerverkiezingen. Joost Eerdmans wordt zoals verwacht lijsttrekker, zo werd zaterdag bevestigd tijdens een campagnebijeenkomst in Amersfoort. Het was al bekend dat Nanninga de Tweede Kamer in wil en dat heeft tot veel onrust geleid in de partij. Critici vonden haar kandidatuur ongepast, omdat ze nu fractieleider is in de Eerste Kamer en in de Amsterdamse gemeenteraad.

Gemeenteraadslid Simon Ceulemans van Leefbaar Rotterdam - waarvoor Eerdmans wethouder is geweest - krijgt de derde plek op de kieslijst. Ook de rest van de top tien bestaat voornamelijk uit gemeentelijke en provinciale politici. Onder hen zijn de fractievoorzitters van JA21 in Gelderland, Friesland, Limburg en Noord-Holland. De kandidaten zijn gekozen uit 120 sollicitanten.

Nanninga wordt ook campagneleider. Ze wil haar functies in de Eerste Kamer en Amsterdamse gemeenteraad opgeven als ze in de Tweede Kamer komt.

Onrustige zomer

Eerdmans spreekt van een lijst "om zeer trots" op te zijn. "Vertrouwd en vernieuwing door elkaar, alle lagen en uit elke provincie", licht hij toe.

JA21 kijkt terug op een onrustige zomer. Vrijdag mondde dat uit in het vertrek van de Kamerleden Nicki Pouw-Verweij en Derk Jan Eppink naar de BoerBurgerBeweging (BBB). Kort na de val van het kabinet bedankten de politici al voor een plek op de lijst van JA21. Zij waren ontevreden over de koers van de partij en vonden dat te veel macht geconcentreerd lag bij enkele personen. JA21 is in 2020 opgericht door Eerdmans en Nanninga nadat zij Forum voor Democratie hadden verlaten.

Peiling

Vorige week stapten zes prominente leden uit de partij, onder wie Europarlementariërs Rob Roos en Rob Rooken. Zij hadden stevige kritiek op de partijtop, specifiek gericht op Nanninga.

"Wij geven nooit op", aldus Nanninga. Ze denkt dat verkiezingswinst nog steeds mogelijk is. "Ik zie het als mijn plicht om verantwoordelijkheid te nemen als het even moeilijk is."

In de recentste peiling van I&O Research van augustus staat JA21 virtueel op drie zetels. Dat is precies de uitslag van de Tweede Kamerverkiezingen in 2021, maar een halvering vergeleken met de peiling een maand eerder. De onderzoekers zien dat JA21 concurrentie ondervindt van Nieuw Sociaal Contract (NSC), de partij die Kamerlid Pieter Omtzigt onlangs oprichtte. Nanninga wil niet zeggen hoeveel zetels ze wil behalen, behalve dat ze wil inzetten op zetelgroei.

Meer uit Politiek

Van den Brink doet 'alles wat nodig is' voor steun asielwetten

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink gaat deze week hard zijn best doen om in de Eerste Kamer steun te krijgen voor de twee strenge asielwetten. "Jazeker wel. Ik zet alles in wat nodig is", zei de CDA-bewindsman donderdagmiddag tegen journalisten. Die steun voor één van deze wetten is onzeker geworden toen de PVV woensdag bekendmaakte wél voor de wetten van partijgenoot Marjolein Faber te stemmen, maar niet voor de reparatie van de toevoeging die een illegaal verblijf strafbaar maakt.

10 uur geleden
Palmen: toeslagenouders merken niets van opgedoken datakluis

DEN HAAG (ANP) - Gedupeerde ouders gaan niets merken van de vondst van tientallen miljoenen documenten met betrekking tot het schandaal rond de kinderopvangtoeslag in een datakluis van de Belastingdienst. Ook niet als daar gegevens bij zitten waaruit blijkt dat zij ten onrechte of te ruimhartig zijn gecompenseerd. Dat heeft partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) gezegd in een Kamerdebat.

12 uur geleden
Coalitie wil bedrijven tegemoetkomen in elektriciteitskosten

DEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, CDA en VVD willen bedrijven tegemoetkomen in de kosten voor elektriciteit. Geld dat daarvoor is klaargezet in het coalitieakkoord voor 2028, wil de minderheidscoalitie eerder uitgeven, zeggen de partijen donderdag in een debat over de verduurzaming van de industrie.

13 uur geleden
Kamer wil opheldering over datakluis met toeslagendocumenten

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is zeer ontstemd omdat een datakluis met tientallen miljoenen documenten die betrekking hebben op het toeslagenschandaal jarenlang buiten beeld is gebleven. Onder meer de regeringspartijen D66, CDA en VVD hebben daar in een debat met partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) opheldering over gevraagd.

13 uur geleden
Jetten ontmoet oppositieleider en Nobelprijswinnaar Machado

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.

1 dag geleden
PVV steunt reparatiewet niet die nodig is voor asielwetten Faber

DEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.

1 dag geleden
Berendsen bespreekt missie in Straat van Hormuz met Rubio

WASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.

2 dagen geleden