Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Animo voor bevolkingsonderzoek longkanker groter dan verwacht

Animo voor bevolkingsonderzoek longkanker groter dan verwacht

ROTTERDAM (ANP) - De animo om mee te doen aan een bevolkingsonderzoek naar longkanker is een stuk groter dan verwacht, zegt onderzoeker Carlijn van der Aalst van het Erasmus MC in Rotterdam. Er meldden zich tot dusver tienduizenden mensen aan voor de proef, van wie er duizenden in aanmerking komen.

De precieze aantallen zijn nog niet bekend, maar duidelijk is dat er in de regio Amsterdam zeker vier keer zoveel mensen mee gaan doen als waar de onderzoekers op hadden gerekend. De proef is begonnen in de hoofdstad, maar er worden ook nog mensen in Bilthoven en Drachten uitgenodigd.

In totaal worden zo'n 400.000 mensen tussen de 60 en 79 jaar aangeschreven. Degenen die roken of hebben gerookt komen in aanmerking voor de proef met de screening op longkanker. Het bevolkingsonderzoek moet ervoor zorgen dat de ziekte eerder wordt opgespoord, wat levens kan redden. In het 'proefonderzoek', geleid door het Erasmus MC, wordt bekeken wat de beste manier is om zoveel mogelijk mensen te bereiken met informatie over bevolkingsonderzoek.

Lager inkomen

Mensen met een lager inkomen en een praktische opleiding zijn vaker rokers dan mensen uit andere sociaal economische groepen, legt Van der Aalst uit. Voor andere bevolkingsonderzoeken, zoals dat naar darmkanker, komt echter die eerste groep juist minder vaak opdagen. Om te bepalen op welke manieren deze mensen beter bereikt kunnen worden, hebben de wetenschappers mensen in Amsterdam op verschillende manieren aangeschreven over het bevolkingsonderzoek naar longkanker.

Ze hebben een deel van de mensen een brief gestuurd met een uitgebreide uitleg over de screening en het onderzoek - de klassieke methode, aldus Van der Aalst. Andere mensen kregen een samenvatting in simpelere taal of een verwijzing naar een website waar de informatie op staat, maar ook een animatie waarin het onderzoek wordt uitgelegd. Of die versimpelde uitleg de reden is dat er zoveel mensen mee willen doen aan het onderzoek moet nog worden bekeken.

De eerste deelnemers hebben een scan gehad, maar in januari gaat de screening echt van start. De onderzoekers willen bepalen hoe vaak een scan van de longen nodig is: eens per jaar of eens per twee jaar. Het proefonderzoek loopt in meerdere Europese landen. In totaal zijn 26.000 deelnemers nodig om de resultaten betrouwbaar te maken. "Dat lijken we te gaan redden", aldus Van der Aalst.

Meer uit Gezond

VS willen meer informatie van Rusland na zorgen over pest

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben Rusland aangespoord meer informatie te delen na de onrust over de dood van een laboratoriummedewerkster. Zij werkte in een instituut waar besmettelijke ziektes werden bestudeerd en over haar doodsoorzaak bestaat onduidelijkheid. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zei in IJsland dat zijn land alle ontwikkelingen nauwlettend volgt.

8 uur geleden
België wil 'alcoholpoort' invoeren bij evenementen

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De federale regering van België gaat een pilot uitvoeren met een 'alcoholpoort' bij een openbare parkeerplaats. Als dat proefproject slaagt, wil ze die alcoholpoorten invoeren bij een aantal openbare parkeerplaatsen en bij openbare evenementen. Doel is te voorkomen dat bestuurders met te veel alcohol de weg opgaan.

9 uur geleden
Hermans vraagt Europese Commissie tabaksmarkt te 'bevriezen'

DEN HAAG (ANP) - Voorkom dat nieuwe producten met nicotine of stoffen die daarop lijken op de Europese markt komen. Die oproep voor een 'market freeze' doet minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, VVD) samen met zeven andere EU-lidstaten aan de Europese Commissie. "Zo voorkomen we dat jongeren verslaafd raken aan de vapes van de toekomst", schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer.

12 uur geleden
Meer dan 4000 eboladoden in Democratische Republiek Congo

KINSHASA (ANP/RTR) - In de Democratische Republiek Congo zijn volgens overheidscijfers meer dan 4000 doden gevallen door het ebolavirus. Het aantal ebolabesmettingen staat op zo'n 8300. De ebola-uitbraak is de grootste en dodelijkste in de geschiedenis van het land.

4 dagen geleden
Met ebola besmette AzG-medewerker naar Nederland voor behandeling

AMSTERDAM (ANP) - Een met ebola besmette medewerker van Artsen zonder Grenzen (AzG) krijgt een behandeling in Nederland. Dat maakte de medische hulporganisatie bekend. De medewerker, van wie de identiteit niet bekend wordt gemaakt, raakte besmet tijdens een uitzending in de Democratische Republiek Congo.

5 dagen geleden
Waterschappen waarschuwen voor gebruik vlooienmiddelen bij dieren

DEN HAAG (ANP) - In aanloop naar Dierendag hebben waterschappen dierenbezitters opgeroepen verstandig om te gaan met het gebruik van middelen tegen vlooien en andere parasieten. In sommige middelen zitten stoffen die de waterkwaliteit aantasten. "We zijn echt niet tegen de bescherming van huisdieren tegen vlooien en teken, want dat is ook belangrijk. Maar we roepen wel op om dit op zo'n manier te doen dat het water ook wordt beschermd", zegt bestuurslid Sander Mager van de Unie van Waterschappen.

5 dagen geleden
Zorgorganisaties en artsen willen PFAS-vrije toekomst

AMSTERDAM (ANP) - Namens stichting Tegengif roepen artsen en zorgorganisaties de regering op om zich in te zetten voor een PFAS-vrije toekomst. In een woensdag verschenen brief schrijven ze over de noodzaak van een PFAS-lozingsverbod en een Europees PFAS-verbod in het belang van de volksgezondheid. Ook willen ze dat de medische sector stopt met het gebruik van hulpmiddelen met PFAS.

6 dagen geleden