Angst voor recessie houdt beurzen in greep, AEX zakt verder weg
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Beursplein zakte dinsdag verder weg. De aandelenmarkten bleven in de greep van de recessievrees. Vooral grondstoffenbedrijven als DSM, IMCD, Shell en ArcelorMittal liepen daardoor averij op. Ook verzekeraar Aegon behoorde tot de grootste dalers nadat branchegenoot Achmea had laten weten een extra voorziening te nemen vanwege de verdere toename van de levensverwachting in Nederland.
Beleggers verwerkten daarnaast uitlatingen van bankier Jamie Dimon. De topman van JPMorgan Chase, de grootste bank van de Verenigde Staten, verklaarde dat de Amerikaanse economie tegen het midden van 2023 waarschijnlijk in een recessie zal belanden. Europa zit volgens hem al in een recessie.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 1,2 procent in de min, op 633,66 punten. De MidKap verloor 1,1 procent, tot 850,63 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs daalden tot 1,3 procent. De Londense FTSE-index zakte 1,2 procent. De Britse centrale bank gaat meer obligaties opkopen om de obligatiemarkt tot bedaren te brengen. Eind september greep de centrale bank al in vanwege de onrust die was ontstaan door zorgen over de Britse begrotingsplannen.
Chips
Chemicaliëndistributeur IMCD (min 3,8 procent) was hekkensluiter in de AEX. Aegon volgde op de voet met een verlies van 3,4 procent. Staalmaker ArcelorMittal, speciaalchemiebedrijf DSM en olie- en gasconcern Shell zakten tot 2,7 procent. Ook de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML moesten het opnieuw ontgelden en raakten tot 2,6 procent kwijt. Unilever, Heineken en Ahold Delhaize, die minder gevoelig zijn voor een economische neergang, waren de enige stijgers, met plusjes van 0,3 procent.
Bij de kleinere bedrijven werden de resultaten van laadpalenuitbater Fastned (plus 2,8 procent) goed ontvangen. Elektrische-bussenbouwer Ebusco, die ook met cijfers kwam, won 0,1 procent. Lucas Bols klom 0,2 procent. De drankenfabrikant verkoopt de producent van alcoholische dranken Avandis, waarvan het samen met branchegenoot De Kuyper Royal Distillers eigenaar is, voor 25 miljoen euro aan bottelaar Refresco.
Pharming
Pharming daalde 0,4 procent. De biotechnoloog heeft het registratiedossier ingediend voor toelating tot de Europese markt voor zijn middel leniolisib, dat wordt toegepast bij de behandeling van patiënten met een zeldzame aandoening aan het immuunsysteem.
De euro was 0,9698 dollar waard, tegen 0,9691 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie zakte 2,4 procent in prijs tot 88,87 dollar. Brentolie werd 2,2 procent goedkoper op 94,04 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Bijna de helft van alle auto's in Nederland is inmiddels een automaat, een verdubbeling vergeleken met bijna tien jaar geleden. Die verschuiving komt vooral door de sterke opmars van elektrische en hybride auto's. Deze auto's zijn standaard uitgerust met een automatisch versnellingssysteem.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De olieprijzen zijn maandag flink gedaald nadat de Verenigde Staten dit weekend hun luchtaanvallen op Iran pauzeerden. Brentolie, de belangrijkste indicator voor olie uit het Midden-Oosten, daalde met ongeveer 6 procent tot rond de 91 dollar per vat. Vorige week kwam de prijs van Brentolie kort boven de 100 dollar per vat uit.
5 uur geledenHORLEY (ANP/AFP) - De Londense luchthaven Gatwick kampt zondag midden in de drukke zomerperiode met een storing in de watervoorziening. Naar verluidt werken toiletten niet en zijn restaurants gesloten op de op een na drukste luchthaven van Groot-Brittannië.
17 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De topman van het Italiaanse UniCredit heeft gezegd dat hij ruimte ziet voor een akkoord over de overname van het Duitse Commerzbank, waar de bank op aanstuurt. Daarmee toont hij zich optimistisch dat de gesprekken met de Duitse regering en andere betrokken partijen kunnen leiden tot een deal, nu de besprekingen worden hervat.
18 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - India stelt dat handelsoverleg met de Verenigde Staten ervoor heeft gezorgd dat het land in de "onderste categorie" is geplaatst wat betreft de nieuwste importheffingen van de regering-Trump. Hierdoor behoudt het land een voordeel voor belangrijke exportproducten.
20 uur geledenFARNBOROUGH (ANP) - De grootste defensiebedrijven van de wereld hebben dit jaar een recordbedrag geïnvesteerd in militaire start-ups, in een poging zich aan te passen aan het snel veranderende karakter van moderne oorlogsvoering. Dat schrijft de Financial Times (FT) op basis van gegevens van bedrijfsanalysebureau Dealroom.
22 uur geledenCANBERRA (ANP/BLOOMBERG) - De Australische premier Anthony Albanese heeft gezegd dat hij direct een beroep zal doen op de Amerikaanse president Donald Trump vanwege de nieuwe importheffingen die vanuit Washington zijn aangekondigd. Hij noemde deze tarieven onterecht.
23 uur geleden