Angst voor besmetting bij andere cryptobedrijven na failliet FTX
NEW YORK (ANP) - Er is angst in de cryptowereld dat het faillissement van cryptobeurs FTX over zal slaan naar andere bedrijven. Uit een eerste faillissementsverslag blijkt dat er voor miljarden aan schulden zijn bij grote partijen. Die angst voor verspreiding van de financiële malaise leidt tot dalende koersen van munten als bitcoin en ether.
Dat cryptobedrijven veel geld geleend hadden, veroorzaakt zorgen. In de branche zeggen kenners dat BlockFi het volgende bedrijf wordt dat uitstel van betaling aan gaat vragen. De cryptofinancier zou daar al op aan het voorsorteren zijn. Critici zien de val van FTX, dat in geldproblemen kwam doordat oprichter Sam Bankman-Fried de inleg van klanten gebruikte om risicovolle investeringen mee te doen, als teken dat er regulering op de cryptomarkt moet komen.
Crypto-handelshuizen trekken zich terug van de verschillende beurzen. Doordat er op die manier geld verdwijnt, lopen de koersen op de verschillende beurzen verder uiteen. De situatie lijkt daardoor weer meer op de beginjaren van de cryptowereld. Toen verdienden sommige mensen, waaronder FTX-oprichter Bankman-Fried, veel geld door digitale valuta op de ene beurs te kopen en op de andere te verkopen.
Arbitrage
Die tactiek, die arbitrage genoemd wordt, werd de afgelopen jaren steeds minder lucratief. Veelal waren het grote handelshuizen die door middel van computergestuurd handelen alsnog wisten te profiteren van de verschillende koersen. Die trekken zich nu terug uit angst voor wilde koersschommelingen. Ook zijn ze bang de toegang tot hun digitale valuta te verliezen, zoals ook bij FTX gebeurde. Dat levert een directe kostenpost op voor speculanten.
De grootste cryptomunten verloren de afgelopen weken al flink aan waarde, maar hadden daarna weer een opleving. Bitcoin werd de afgelopen dagen zo'n 4 procent minder waard tot rond de 16.000 dollar. Ether verloor circa 7 procent. Het hoogst speculatieve dogecoin werd 11 procent minder waard.
Meer uit Financieel
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland is bereid weer olie aan Europese landen te leveren als zij "een langdurige en duurzame" samenwerking willen aangaan. Daarmee reageerde president Vladimir Poetin op de snel gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Europese Unie voerde in 2022 sancties in op Russische olie als reactie op de inval in Oekraïne.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemers van DHL Express in Nederland gaan "zeer binnenkort" staken uit onvrede over het uitblijven van een nieuwe cao, meldt FNV. Wanneer de eerste staking plaatsvindt, wordt op korte termijn bekendgemaakt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag toch nog met winst gesloten. Eerder op de dag ging de belangrijkste graadmeter aan het Damrak flink onderuit door de snel stijgende olieprijzen. Die normaliseerden iets gedurende de dag, wat een geruststellend effect had op beleggers.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije stelt een maximumprijs op autobrandstoffen in vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft de Hongaarse premier Viktor Orbán maandag gezegd. Volgens hem wordt de benzineprijs gemaximeerd op 595 forint per liter, omgerekend ongeveer 1,50 euro. Op diesel komt een maximumprijs van 615 forint per liter (1,62 euro).
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - De G7 heeft nog geen besluit genomen over een wereldwijde vrijgave van noodvoorraden van olie. Dit meldde de Franse minister van Financiën Roland Lescure maandag na een onlinebijeenkomst hierover.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie overweegt de oliereserves vrij te geven die EU-landen moeten aanhouden. Dat zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) maandag voor de vergadering met de EU-ministers van Financiën. Er komt dan weer meer olie op de markt, wat de prijs kan drukken, zo is de gedachte.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Live Nation Entertainment en dochterbedrijf Ticketmaster hebben een schikking getroffen met de mededingingsautoriteiten in de Verenigde Staten, zo maakte het Amerikaanse ministerie van Justitie maandag bekend.
3 uur geleden