Angst voor besmetting bij andere cryptobedrijven na failliet FTX
NEW YORK (ANP) - Er is angst in de cryptowereld dat het faillissement van cryptobeurs FTX over zal slaan naar andere bedrijven. Uit een eerste faillissementsverslag blijkt dat er voor miljarden aan schulden zijn bij grote partijen. Die angst voor verspreiding van de financiële malaise leidt tot dalende koersen van munten als bitcoin en ether.
Dat cryptobedrijven veel geld geleend hadden, veroorzaakt zorgen. In de branche zeggen kenners dat BlockFi het volgende bedrijf wordt dat uitstel van betaling aan gaat vragen. De cryptofinancier zou daar al op aan het voorsorteren zijn. Critici zien de val van FTX, dat in geldproblemen kwam doordat oprichter Sam Bankman-Fried de inleg van klanten gebruikte om risicovolle investeringen mee te doen, als teken dat er regulering op de cryptomarkt moet komen.
Crypto-handelshuizen trekken zich terug van de verschillende beurzen. Doordat er op die manier geld verdwijnt, lopen de koersen op de verschillende beurzen verder uiteen. De situatie lijkt daardoor weer meer op de beginjaren van de cryptowereld. Toen verdienden sommige mensen, waaronder FTX-oprichter Bankman-Fried, veel geld door digitale valuta op de ene beurs te kopen en op de andere te verkopen.
Arbitrage
Die tactiek, die arbitrage genoemd wordt, werd de afgelopen jaren steeds minder lucratief. Veelal waren het grote handelshuizen die door middel van computergestuurd handelen alsnog wisten te profiteren van de verschillende koersen. Die trekken zich nu terug uit angst voor wilde koersschommelingen. Ook zijn ze bang de toegang tot hun digitale valuta te verliezen, zoals ook bij FTX gebeurde. Dat levert een directe kostenpost op voor speculanten.
De grootste cryptomunten verloren de afgelopen weken al flink aan waarde, maar hadden daarna weer een opleving. Bitcoin werd de afgelopen dagen zo'n 4 procent minder waard tot rond de 16.000 dollar. Ether verloor circa 7 procent. Het hoogst speculatieve dogecoin werd 11 procent minder waard.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Het Chinese ministerie van Handel heeft vrijdag zeven Europese bedrijven op een zwarte lijst gezet en handelsbeperkingen opgelegd. Aanleiding is hun betrokkenheid bij wapenverkopen aan Taiwan. Het is volgens persbureau Bloomberg voor het eerst dat Europese bedrijven op deze lijst terechtkomen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Twee goksites hebben de mogelijkheid om op eigen doelpunten te wedden verwijderd nadat ze daarop waren aangesproken door de Kansspelautoriteit (Ksa). Dit soort weddenschappen zijn niet toegestaan omdat ze een verhoogd risico hebben op matchfixing.
2 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De omstandigheden voor Duitse bedrijven zijn in april aanzienlijk verslechterd, meldt onderzoeksinstituut Ifo op basis van zijn maandelijkse enquête onder ondernemers. Een graadmeter voor het ondernemersvertrouwen in Duitsland zakte tot het laagste niveau sinds de coronapandemie.
2 uur geledenOSLO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Kunstmestproducent Yara, bekend van zijn grote complex in het Zeeuwse Sluiskil, verwacht dat de kosten voor aardgas in de komende maanden flink hoger liggen door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. Het Noorse concern denkt dat de kosten in het tweede kwartaal 150 miljoen dollar (ruim 128 miljoen euro) hoger uitvallen dan een jaar geleden.
2 uur geledenSTUTTGART (ANP/BLOOMBERG) - Porsche verkoopt zijn belang in sportwagenmerk Bugatti. De Duitse autofabrikant heeft ingestemd met de verkoop aan een consortium onder leiding van HOF Capital, een fonds dat mede werd opgericht door een telg uit een Egyptische miljardairsfamilie.
2 uur geledenNICOSIA (ANP) - De EU-landen, de Europese Commissie en het Europees Parlement hebben vrijdag hun handtekening gezet onder een routekaart om de interne markt te verbeteren. De EU wil vaart maken met het vereenvoudigen van regels voor de interne markt. Daarmee hoopt Europa concurrerender te worden.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Adyen behoorde vrijdag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. De betalingsverwerker koopt het Duitse Talon.One voor 750 miljoen euro. Het bedrijf biedt winkelketens en grote merken een systeem aan waarmee ze op maat gemaakte promotiecampagnes voor klanten kunnen opzetten. Met de aankoop verwacht Adyen zijn activiteiten uit te breiden van het verwerken van betalingen naar marketing. Het aandeel werd ruim 3 procent hoger gezet.
4 uur geleden