'Angst om coronavirus is groot risico voor economie'
AMSTERDAM (ANP) - Grootschalige angst vanwege de uitbraak van het nieuwe coronavirus vormt het grootste risico voor de economie. Dat stellen economen van ING. Volgens hen zou zo'n vrees de bestedingen van consumenten verspreid over de wereld onder druk kunnen zetten, met alle mogelijke gevolgen van dien.
Er is nu al sprake van een duidelijk teruggelopen binnenlandse vraag in China. Veel Chinezen gaan amper nog hun huis uit en mijden winkels en restaurants zoveel mogelijk. Als zo'n scenario zich ook in andere landen gaat voordoen, bijvoorbeeld omdat het virus zich internationaal verder verspreidt, dan heeft dat volgens ING grote economische implicaties.
"Angst voor het besmet raken met het virus resulteert in een verandering in het gedrag van huishoudens, wat aantoonbaar niet in verhouding staat tot de kansen om de ziekte te krijgen of eraan te sterven", merken de kenners bij de bank op.
Zo'n gedragsverandering uit zich in een zeer substantiële daling van het verbruik van consumentendiensten, aldus ING. Niet alleen winkels zullen eronder lijden, maar ook bijvoorbeeld bioscopen, theaters, het vervoer en hotels zijn erg kwetsbaar. De consumentenbestedingen golden de laatste jaren juist als belangrijke groeimotor in veel ontwikkelde economieën.
Meer uit Financieel
ZÜRICH (ANP/BLOOMBERG) - Pablo Hernández de Cos, een van de twee kandidaten in de strijd voor de opvolging van Christine Lagarde, laat in een interview doorschemeren dat beleidsmakers op monetair gebied alert moeten blijven op inflatierisico's als gevolg van hoge energieprijzen. In gesprek met de Zwitserse krant Tagesanzeiger wilde Hernández de Cos niet rechtstreeks ingaan op zijn kandidatuur voor het presidentschap bij de Europese Centrale Bank (ECB).
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De gemiddelde brandstofprijzen bij Nederlandse tankstations zijn verder gedaald. Als gevolg van een recente daling van de olieprijzen zakte de benzineprijs donderdag al onder de 2,50 euro, het laagste niveau sinds begin juli.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Duizenden Belgische ondernemers kunnen niet starten met hun zaak na een cyberaanval op de Belgische federale overheidsdienst (FOD) Financiën vorige week. Dat schrijft de krant De Tijd zaterdag. Nieuwe btw-nummers, die nodig zijn om facturen op te maken en aankopen te doen, kunnen door de aanval niet online geactiveerd worden.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX-bestuurslid Donald Harrison vertrekt na meer dan tien jaar uit het bestuur van het raket-, satelliet- en AI-bedrijf van Elon Musk. Harrison liet SpaceX op 4 november weten dat hij wilde opstappen, een dag na de Amerikaanse midtermverkiezingen. Dat volgt uit een document dat SpaceX heeft ingediend.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Techaandelen zijn vrijdag op de beurzen in New York overwegend met winsten geëindigd. Daarmee toonden ze enig herstel na de forse koersverliezen een dag eerder. Donderdag sloeg de nervositeit op de beurzen toe, doordat beleggers verwachtten dat Democraten na hun verkiezingsoverwinning bij de midterms een rem zetten op de groei van AI.
15 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Uitkeringsinstanties en de politiek moeten een oplossing vinden voor gevallen waarin mensen met een uitkering ineens een naheffing krijgen van de Belastingdienst. Die oproep doet de rechtbank in Groningen na een rechtszaak waarbij een vrouw na een nabetaling van het UWV ook een rekening van honderden euro's kreeg van de fiscus.
16 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV en CNV moeten maandag zorgen voor een minimale bezetting tijdens de aangekondigde staking bij de ANWB. Dat heeft de kortgedingrechter in Utrecht bepaald. De rechter gaat deels mee in de eis van de ANWB dat er een deel van de werknemers aan het werk moet zijn om de veiligheid op de Nederlandse wegen te waarborgen.
18 uur geleden