Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

André Kuipers opent congres met tientallen collega-astronauten

André Kuipers opent congres met tientallen collega-astronauten

NOORDWIJK (ANP) - Astronaut André Kuipers heeft maandag een congres geopend met ongeveer zeventig mensen die in de ruimte zijn geweest. De Nederlander is gastheer van de bijeenkomst van de Association of Space Explorers, de internationale vereniging van ruimtevaarders. De opening was op satellietentestcentrum ESTEC in Noordwijk.

Bij de openingsplechtigheid vertelde Kuipers over zijn eigen ervaringen: "Je ziet zestien zonsopkomsten en zestien zonsondergangen per dag. Als je geluk hebt ook het noorderlicht en het zuiderlicht, de maan, de sterren en de toekomst. Ruimtevaart is niet alleen nuttig, maar ook heel mooi." Ook de voorzitter van de vereniging, de Duitse astronaut Reinhold Ewald, beschreef dat: "Vanuit de ruimte zien we geen grenzen. We zien één planeet in het uitgestrekte heelal. Dat is ons exclusieve ruimteschip, dat we met respect moeten behandelen."

De aanwezige astronauten gaan de komende dagen het land in. Zo bezoeken ze woensdag basisscholen, middelbare scholen, mbo's, hogescholen en universiteiten. "Astronauten staan op hetzelfde niveau als popsterren en voetballers. Alleen zij kunnen stadions vullen. Wat zij in deze week zeggen heeft meer impact dan zes wetenschappelijke studies bij elkaar", zei directeur Harm van de Wetering van de Nederlandse ruimtevaartorganisatie NSO.

Postzegelvel PostNL

Koning Willem-Alexander ontvangt de ruimtevaarders dinsdag in het Paleis op de Dam. Op vrijdag zijn de deelnemers bij de première van de eerste film die door André Kuipers is geregisseerd. De eerste vertoning van Beyond, Ode to the Earth is in Ziggo Dome in Amsterdam.

PostNL presenteerde bij de opening een speciaal ontworpen postzegelvel. Daarop is de aarde afgebeeld zoals ruimtevaarders die zien.

Schweickart in Noordwijk

Een van de aanwezige astronauten is Rusty Schweickart (88). Hij was in maart 1969 bemanningslid van de missie Apollo 9. In een baan rond de aarde testte hij de lander waarmee Neil Armstrong en Buzz Aldrin vier maanden later voet op de maan zouden zetten, als eerste mensen ooit. Een andere gast is Yang Liwei, de eerste Chinese taikonaut ooit. Russische kosmonauten zijn niet welkom vanwege de oorlog in Oekraïne.

Jared Isaacman (41) en Sarah Gillis (30), die op 12 september de eerste commerciële ruimtewandeling ooit uitvoerden, zijn ook in Nederland. Zij houden donderdag een presentatie over hun ervaringen.

Meer uit Binnenland

Jaimi van Essen, wethouder in Deventer, minister van Landbouw

DEN HAAG (ANP) - De 34-jarige Jaimi van Essen wordt de nieuwe minister van Landbouw. Dat meldt zijn woordvoerder na berichtgeving in Tubantia. Hij is nu nog wethouder in Deventer en houdt zich daar sinds 2024 bezig met energie, milieu en economie. Hiervoor was hij wethouder in de gemeente Losser.

32 minuten geleden
Laatste tickets Nijmeegse Vierdaagse uitverkocht

NIJMEGEN (ANP) - De 108e editie van de Nijmeegse Vierdaagse is uitverkocht. Voor de tweede inschrijfperiode, die maandag om 10.00 uur begon, waren nog 2362 startbewijzen beschikbaar. In totaal waren er 47.000 kaarten te vergeven.

1 uur geleden
Nathalie van Berkel voor D66 staatssecretaris op Financiën

DEN HAAG (ANP) - Nathalie van Berkel wordt volgens ingewijden staatssecretaris van Financiën voor D66. Ze zit nu nog voor de partij van Rob Jetten in de Tweede Kamer. Zij zat eerder onder meer in de raad van bestuur van uitvoeringsorganisatie UWV.

1 uur geleden
Aantal asielzoekers Ter Apel blijft boven de limiet

TER APEL (ANP) - Opvangorgaan COA slaagt er niet in om het aantal asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel onder de grens van 2000 te krijgen. Ook tijdens het weekeinde zaten er te veel mensen in het complex. Dat is nu twee weken achter elkaar het geval, de langste periode sinds november.

1 uur geleden
D66'er Stientje van Veldhoven naar Klimaat en Groene Groei

DEN HAAG (ANP) - Stientje van Veldhoven wordt minister van Klimaat en Groene Groei voor D66. Dat bevestigt een ingewijde na berichtgeving van RTL Nieuws. Ze is eerder staatssecretaris van Infrastructuur en Waterstaat geweest en zat ook lang voor D66 in de Tweede Kamer.

1 uur geleden
Verdachte serie moorden in Rotterdam voor het eerst in rechtbank

ROTTERDAM (ANP) - Sendric S. (25), verdacht van het plegen van drie moorden in het Rotterdamse stadsdeel IJsselmonde, is maandag voor het eerst verschenen op een openbare rechtszitting in zijn zaak. Dat was op verzoek van de rechtbank. "Het gaat goed hoor met mij", antwoordde hij op een vraag van de rechter. Naast de moorden wordt S. verdacht van verboden wapenbezit en een poging tot doodslag in juni 2024.

1 uur geleden
D66-senator Aerdts wordt staatssecretaris digitale economie

DEN HAAG (ANP) - D66-senator Willemijn Aerdts wordt de staatssecretaris van Economische Zaken die zich gaat bezighouden met digitale economie en soevereiniteit, bevestigen bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. Ze is een expert op het gebied van inlichtingendiensten en voert op dat onderwerp ook het woord in de Eerste Kamer namens haar partij.

1 uur geleden