André Kuipers opent congres met tientallen collega-astronauten
NOORDWIJK (ANP) - Astronaut André Kuipers heeft maandag een congres geopend met ongeveer zeventig mensen die in de ruimte zijn geweest. De Nederlander is gastheer van de bijeenkomst van de Association of Space Explorers, de internationale vereniging van ruimtevaarders. De opening was op satellietentestcentrum ESTEC in Noordwijk.
Bij de openingsplechtigheid vertelde Kuipers over zijn eigen ervaringen: "Je ziet zestien zonsopkomsten en zestien zonsondergangen per dag. Als je geluk hebt ook het noorderlicht en het zuiderlicht, de maan, de sterren en de toekomst. Ruimtevaart is niet alleen nuttig, maar ook heel mooi." Ook de voorzitter van de vereniging, de Duitse astronaut Reinhold Ewald, beschreef dat: "Vanuit de ruimte zien we geen grenzen. We zien één planeet in het uitgestrekte heelal. Dat is ons exclusieve ruimteschip, dat we met respect moeten behandelen."
De aanwezige astronauten gaan de komende dagen het land in. Zo bezoeken ze woensdag basisscholen, middelbare scholen, mbo's, hogescholen en universiteiten. "Astronauten staan op hetzelfde niveau als popsterren en voetballers. Alleen zij kunnen stadions vullen. Wat zij in deze week zeggen heeft meer impact dan zes wetenschappelijke studies bij elkaar", zei directeur Harm van de Wetering van de Nederlandse ruimtevaartorganisatie NSO.
Postzegelvel PostNL
Koning Willem-Alexander ontvangt de ruimtevaarders dinsdag in het Paleis op de Dam. Op vrijdag zijn de deelnemers bij de première van de eerste film die door André Kuipers is geregisseerd. De eerste vertoning van Beyond, Ode to the Earth is in Ziggo Dome in Amsterdam.
PostNL presenteerde bij de opening een speciaal ontworpen postzegelvel. Daarop is de aarde afgebeeld zoals ruimtevaarders die zien.
Schweickart in Noordwijk
Een van de aanwezige astronauten is Rusty Schweickart (88). Hij was in maart 1969 bemanningslid van de missie Apollo 9. In een baan rond de aarde testte hij de lander waarmee Neil Armstrong en Buzz Aldrin vier maanden later voet op de maan zouden zetten, als eerste mensen ooit. Een andere gast is Yang Liwei, de eerste Chinese taikonaut ooit. Russische kosmonauten zijn niet welkom vanwege de oorlog in Oekraïne.
Jared Isaacman (41) en Sarah Gillis (30), die op 12 september de eerste commerciële ruimtewandeling ooit uitvoerden, zijn ook in Nederland. Zij houden donderdag een presentatie over hun ervaringen.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Ziekenhuizen in de noordelijke provincies waarschuwen hun patiënten dat het maandagochtend heel glad kan zijn. Als ze de weg niet op willen, kunnen ze contact opnemen om een afspraak telefonisch te houden of die te laten verzetten.
5 uur geledenCREIL (ANP) - Bij een legbedrijf in het dorp Creil in Flevoland is vogelgriep vastgesteld. Om verdere verspreiding van het virus te voorkomen, worden de ongeveer 43.000 dieren op het terrein gedood door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA).
5 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Arriva laat zijn treinen en bussen maandag volgens planning rijden. Er zijn wel een paar aanpassingen aan de dienstregeling. Zo rijden er minder spitstreinen tussen Leeuwarden en Sneek, tussen Groningen en Warffum en tussen Arnhem Centraal en Doetinchem. Ook zijn de treinen iets korter dan gebruikelijk.
6 uur geledenSTEENWIJK (ANP) - Burgemeester Erik de Groot van de Overijsselse gemeente Steenwijkerland heeft in een verklaring zijn medeleven uitgesproken met de ouders en familie van de 8-jarige jongen uit Steenwijk die zondag dood werd gevonden. "Het ergste scenario is waarheid geworden", zegt hij over het overlijden van het kind, dat sinds zaterdagavond vermist was.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam rijden de metro's, trams en bussen maandag volgens de gewone dienstregeling. Het Gemeentelijk Vervoersbedrijf (GVB) laat dat zondagavond weten. In de provincie Noord-Holland geldt tussen zondag 23.00 uur en maandag 04.00 uur code oranje voor gladheid.
6 uur geledenDEVENTER (ANP) - Vervoerder Keolis gaat er voorlopig van uit dat zijn treinen en bussen maandag gewoon kunnen rijden, ondanks code oranje vanwege de verwachte gladheid. "Het is een beetje koffiedik kijken, het kan gaan ijzelen maar het kan ook dooien. Eerst gaan we proberen te rijden, we hopen dat het te doen is. Maar als dat niet zo is en het gevaarlijk wordt, kan het zijn dat we de bussen naar binnen halen", zegt een woordvoerster.
6 uur geledenDE BILT (ANP) - Ook in Zuid-Holland kan het in de nacht van zondag op maandag glad worden door ijzel. Het KNMI heeft ook voor die provincie code oranje afgegeven, die vanaf 23.00 uur ingaat. Eerder werd die waarschuwing al afgegeven voor alle andere provincies, behalve Zeeland.
9 uur geleden