André Kuipers opent congres met tientallen collega-astronauten
NOORDWIJK (ANP) - Astronaut André Kuipers heeft maandag een congres geopend met ongeveer zeventig mensen die in de ruimte zijn geweest. De Nederlander is gastheer van de bijeenkomst van de Association of Space Explorers, de internationale vereniging van ruimtevaarders. De opening was op satellietentestcentrum ESTEC in Noordwijk.
Bij de openingsplechtigheid vertelde Kuipers over zijn eigen ervaringen: "Je ziet zestien zonsopkomsten en zestien zonsondergangen per dag. Als je geluk hebt ook het noorderlicht en het zuiderlicht, de maan, de sterren en de toekomst. Ruimtevaart is niet alleen nuttig, maar ook heel mooi." Ook de voorzitter van de vereniging, de Duitse astronaut Reinhold Ewald, beschreef dat: "Vanuit de ruimte zien we geen grenzen. We zien één planeet in het uitgestrekte heelal. Dat is ons exclusieve ruimteschip, dat we met respect moeten behandelen."
De aanwezige astronauten gaan de komende dagen het land in. Zo bezoeken ze woensdag basisscholen, middelbare scholen, mbo's, hogescholen en universiteiten. "Astronauten staan op hetzelfde niveau als popsterren en voetballers. Alleen zij kunnen stadions vullen. Wat zij in deze week zeggen heeft meer impact dan zes wetenschappelijke studies bij elkaar", zei directeur Harm van de Wetering van de Nederlandse ruimtevaartorganisatie NSO.
Postzegelvel PostNL
Koning Willem-Alexander ontvangt de ruimtevaarders dinsdag in het Paleis op de Dam. Op vrijdag zijn de deelnemers bij de première van de eerste film die door André Kuipers is geregisseerd. De eerste vertoning van Beyond, Ode to the Earth is in Ziggo Dome in Amsterdam.
PostNL presenteerde bij de opening een speciaal ontworpen postzegelvel. Daarop is de aarde afgebeeld zoals ruimtevaarders die zien.
Schweickart in Noordwijk
Een van de aanwezige astronauten is Rusty Schweickart (88). Hij was in maart 1969 bemanningslid van de missie Apollo 9. In een baan rond de aarde testte hij de lander waarmee Neil Armstrong en Buzz Aldrin vier maanden later voet op de maan zouden zetten, als eerste mensen ooit. Een andere gast is Yang Liwei, de eerste Chinese taikonaut ooit. Russische kosmonauten zijn niet welkom vanwege de oorlog in Oekraïne.
Jared Isaacman (41) en Sarah Gillis (30), die op 12 september de eerste commerciële ruimtewandeling ooit uitvoerden, zijn ook in Nederland. Zij houden donderdag een presentatie over hun ervaringen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De snelle opmars van kunstmatige intelligentie (AI) zal in Nederland bijdragen aan een langdurige ontslaggolf. Daarvoor waarschuwt Ingrid Thijssen in een interview met De Telegraaf bij haar afscheid als voorzitter van werkgeversorganisatie VNO-NCW. Volgens haar gaat AI op grote schaal banen veranderen en doen verdwijnen, terwijl Nederland daar nog onvoldoende op is voorbereid.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is donderdag een baby van nog geen jaar oud overleden. Dat bevestigt het OM naar aanleiding van berichtgeving door Dagblad van het Noorden. Volgens een woordvoerder van het OM gaat het om een "noodlottig ongeval" en vindt er geen strafrechtelijk onderzoek plaats.
8 uur geledenLELYSTAD (ANP) - De politie heeft vrijdagavond een eind gemaakt aan de bezetting van het hoofdgebouw van Lelystad Airport. Ongeveer twintig activisten van Greenpeace begonnen de actie donderdagochtend om 7.00 uur en verbleven sindsdien in het gebouw.
9 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Arie Kievit heeft dit jaar de Zilveren Camera gewonnen. De fotograaf kreeg de belangrijke prijs voor fotojournalistiek in Nederland voor zijn fotoserie van de rellen na een demonstratie voor strenger asielbeleid. Kievit ontving de prijs vrijdag in Hilversum uit handen van Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen. Hij maakte de serie in opdracht van de Volkskrant.
12 uur geledenRIDDERKERK (ANP) - De politie heeft donderdag een man aangehouden in Ridderkerk die onbedoeld toegang had gekregen tot politiedocumenten. Hij werd opgeroepen deze documenten terug te geven, maar gaf daaraan geen gehoor. Daarop is hij aangehouden wegens computervredebreuk.
12 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De uitspraak van de rechtbank in Den Bosch in de zaak rond het dodelijke ongeluk met de Stint is een "zeer terechte en heel zuivere", zei advocaat Geert-Jan Knoops vrijdag. De rechtbank sprak zijn cliënten, de twee Stintondernemers die door het Openbaar Ministerie strafrechtelijk aansprakelijk zijn gesteld voor het ongeval, vrij.
13 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het Martini Ziekenhuis in Groningen heeft besloten ongeveer twintig operaties af te zeggen die vrijdag en komende maandag gepland waren. Als gevolg van ziekte door griep is er minder personeel beschikbaar in het ziekenhuis.
13 uur geleden