André Kuipers opent congres met tientallen collega-astronauten
NOORDWIJK (ANP) - Astronaut André Kuipers heeft maandag een congres geopend met ongeveer zeventig mensen die in de ruimte zijn geweest. De Nederlander is gastheer van de bijeenkomst van de Association of Space Explorers, de internationale vereniging van ruimtevaarders. De opening was op satellietentestcentrum ESTEC in Noordwijk.
Bij de openingsplechtigheid vertelde Kuipers over zijn eigen ervaringen: "Je ziet zestien zonsopkomsten en zestien zonsondergangen per dag. Als je geluk hebt ook het noorderlicht en het zuiderlicht, de maan, de sterren en de toekomst. Ruimtevaart is niet alleen nuttig, maar ook heel mooi." Ook de voorzitter van de vereniging, de Duitse astronaut Reinhold Ewald, beschreef dat: "Vanuit de ruimte zien we geen grenzen. We zien één planeet in het uitgestrekte heelal. Dat is ons exclusieve ruimteschip, dat we met respect moeten behandelen."
De aanwezige astronauten gaan de komende dagen het land in. Zo bezoeken ze woensdag basisscholen, middelbare scholen, mbo's, hogescholen en universiteiten. "Astronauten staan op hetzelfde niveau als popsterren en voetballers. Alleen zij kunnen stadions vullen. Wat zij in deze week zeggen heeft meer impact dan zes wetenschappelijke studies bij elkaar", zei directeur Harm van de Wetering van de Nederlandse ruimtevaartorganisatie NSO.
Postzegelvel PostNL
Koning Willem-Alexander ontvangt de ruimtevaarders dinsdag in het Paleis op de Dam. Op vrijdag zijn de deelnemers bij de première van de eerste film die door André Kuipers is geregisseerd. De eerste vertoning van Beyond, Ode to the Earth is in Ziggo Dome in Amsterdam.
PostNL presenteerde bij de opening een speciaal ontworpen postzegelvel. Daarop is de aarde afgebeeld zoals ruimtevaarders die zien.
Schweickart in Noordwijk
Een van de aanwezige astronauten is Rusty Schweickart (88). Hij was in maart 1969 bemanningslid van de missie Apollo 9. In een baan rond de aarde testte hij de lander waarmee Neil Armstrong en Buzz Aldrin vier maanden later voet op de maan zouden zetten, als eerste mensen ooit. Een andere gast is Yang Liwei, de eerste Chinese taikonaut ooit. Russische kosmonauten zijn niet welkom vanwege de oorlog in Oekraïne.
Jared Isaacman (41) en Sarah Gillis (30), die op 12 september de eerste commerciële ruimtewandeling ooit uitvoerden, zijn ook in Nederland. Zij houden donderdag een presentatie over hun ervaringen.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In het zuidoosten kan het zaterdagavond en in de nacht naar zondag plaatselijk erg mistig zijn. Het KNMI heeft voor de provincies Overijssel, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg code geel afgegeven in verband met de dichte mist. Volgens het weerinstituut kan het verkeer daar last van hebben. Op sommige plekken is het zicht minder dan 200 meter.
36 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Concertgebouw in Amsterdam is zaterdag aan het einde van de middag tijdelijk ontruimd. Volgens een woordvoerster van de veiligheidsregio hadden bezoekers last van een "onprettige, stinkende lucht".
1 uur geledenDORST (ANP) - Bij een aanhouding in het Brabantse Dorst heeft de politie een waarschuwingsschot gelost. De politie kreeg in de nacht van vrijdag op zaterdag meerdere meldingen van een man die een vrouw mishandelde in een woning voor arbeidsmigranten aan de Rijksweg. Twee getuigen zouden hebben gezien dat de man een vuurwapen had.
5 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De politie heeft op de website de naam en foto van een verdachte Rotterdammer (47) gedeeld. Deze man, Hugo Ruimwijk, wordt gezocht voor betrokkenheid bij de gewelddadige dood van Sherwin Peterhof uit Suriname. Vermoedelijk is Ruimwijk naar Suriname gevlucht, maar het kan ook zijn dat hij daar de grens over is gegaan naar Guyana of Frans-Guyana.
7 uur geledenSPIJKENISSE (ANP) - Op het politiebureau in Spijkenisse heeft een gedetineerde een einde gemaakt aan zijn leven. Hulpdiensten hebben tevergeefs geprobeerd de man te reanimeren, meldt de politie op X.
8 uur geledenHOUTEN (ANP) - 2025 staat op de zesde plek van warmste jaren sinds het begin van de metingen in 1901. De gemiddelde temperatuur in De Bilt was dit jaar 11,5 graden, het langjarige gemiddelde is 10,7 graden, meldt Weeronline.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Lang niet alle explosies in de regio Rotterdam hebben te maken met het criminele circuit. Dat zegt de Rotterdamse korpschef Tolga Köklü in een interview met de regionale omroep Rijnmond.
10 uur geleden