Anderhalve maand na het begin van de oorlog Kamerdebat over Gaza
DEN HAAG (ANP) - Anderhalve maand na het begin van de oorlog tussen Israël en Hamas debatteert de Tweede Kamer met minister Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) over het conflict. Zij was maandag nog in Israël en de Palestijnse gebieden. Daar riep ze haar Israëlische collega "nadrukkelijk" op tot terughoudendheid en humanitaire gevechtspauzes om de nood in Gaza te lenigen.
Een deel van de Kamer vindt dat het demissionaire kabinet moet aandringen op een lang staakt-het-vuren in plaats van een kortere gevechtspauze. De linkse partijen vinden dat Israël in Gaza het oorlogsrecht schendt. In de kuststrook met ruim 2 miljoen inwoners zijn volgens de lokale autoriteiten al meer dan 14.000 doden gevallen en is volgens de VN bijna de helft van de huizen verwoest of zwaar beschadigd sinds de oorlog op 7 oktober begon.
Het debat komt er op verzoek van D66 en SP. Die wilden eigenlijk nog voor de verkiezingen praten met het kabinet over de oorlog, maar kregen daar geen meerderheid achter. Aanleiding voor het debatverzoek was een bericht in NRC over een vertrouwelijk stuk van de Nederlandse defensieattaché op de ambassade in Tel Aviv, waarin stond dat Israël "onevenredig geweld" gebruikt in de oorlog met Hamas.
Tijdens het debat donderdagmiddag komt ook de leverantie van onderdelen van de F-35 aan de orde. Onderdelen voor dit gevechtsvliegtuig worden in Europa gedistribueerd vanuit een logistiek centrum op vliegbasis Woensdrecht. Sinds het begin van de oorlog is er volgens de NRC een lading onderdelen richting Israël gegaan. Juristen op Buitenlandse Zaken waarschuwden voor mogelijke risico's op schendingen van het oorlogsrecht.
De oorlog begon met een aanval van radicaal-islamitische Hamas op Israël. Daarbij werden meer dan 1200 mensen gedood en ruim 200 mensen ontvoerd. De gijzelaars werden meegenomen naar de Gazastrook. Sindsdien bombardeert Israël de Gazastrook en trokken militairen het gebied binnen. Ook zijn alle grenzen met Gaza afgesloten. Alleen via Egypte komt mondjesmaat hulp Gaza binnen. Inmiddels lijkt een gevangenenruil ophanden en een gevechtspauze.
Meer uit Binnenland
ORANJESTAD (ANP) - De Arubaanse premier Mike Eman annuleert zijn bezoek aan Nederland. Als reden geeft hij 'de voelbare spanning in de regio'. Amerika heeft in de afgelopen maanden een grote militaire macht opgebouwd voor de grens met Venezuela. Aruba ligt enkele tientallen kilometers van het Zuid-Amerikaanse land.
52 minuten geledenVUGHT (ANP) - De gijzeling in de psychiatrische afdeling van de gevangenis in het Brabantse Vught is voorbij. Een gedetineerde hield daar twee medewerkers vast tegen hun wil. Aan het begin van de avond werden zij in veiligheid gebracht. "De gedetineerde is onder controle", laat de Dienst Justitiële Inrichtingen weten.
53 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De gegijzelden die op de psychiatrische afdeling van de gevangenis in Vught worden vastgehouden, zijn twee medewerkers. Dat laat het ministerie van Justitie en Veiligheid weten. Eerder was nog onbekend om hoeveel mensen het ging, en of het gedetineerden of medewerkers zijn.
1 uur geledenVUGHT (ANP) - Op de psychiatrische afdeling van de penitentiaire inrichting in Vught is een gijzeling gaande, meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI). De politie is ter plaatse en doet er alles aan om de situatie zo snel mogelijk onder controle te krijgen. De families van de betrokkenen zijn ingelicht, meldt de dienst.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gemelde incident in de gevangenis in Vught vindt niet plaats in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI), meldt het ministerie van Justitie en Veiligheid. In de EBI zit onder meer Ridouan Taghi opgesloten. Verdere informatie over het incident had de woordvoerder niet.
2 uur geledenVUGHT (ANP) - Binnen de gevangenis in Vught is vrijdagmiddag een incident gaande. Daarom zijn veel agenten ingezet rond het gebouw. Het is nog niet duidelijk wat er precies aan de hand is. Het is ook niet bekend of het incident is gebeurd in de zwaar beveiligde EBI of bij de reguliere gevangenis.
2 uur geledenATHENE (ANP/REUTERS) - De Griekse rechtszaak tegen onder anderen de Nederlander Pieter Wittenberg gaat in januari verder. Dit laat de organisatie Human Power weten, die informatie deelt over de rechtsgang van Wittenberg en andere hulpverleners die worden verdacht van spionage, mensensmokkel en lidmaatschap van een criminele organisatie.
3 uur geleden