Analyse: steeds duidelijker bij ECB dat rente echt omhoog moet
FRANKFURT (ANP) - De beleidsmakers bij de Europese Centrale Bank (ECB) kunnen verschillen van mening over hoe ze moeten reageren op de oorlog in Oekraïne, maar ze lijken het steeds meer eens over de noodzaak om de rente te verhogen. Want alleen zo kunnen ze de hard oplopende inflatie beteugelen. Dit constateert persbureau Bloomberg in een analyse.
Hoewel de oorlog in Oekraïne het economisch herstel uit de coronacrisis in gevaar brengt, maken de beleidsmakers zich namelijk grote zorgen over de energieprijzen die door het conflict flink zijn opgelopen. Als de ECB niet stopt met zijn nog altijd zeer soepele rente- en steunbeleid, dreigt de inflatie te ver op te lopen. Terwijl de inflatie, ook volgens het mandaat van de ECB, juist omlaag moet.
Volgens Dirk Schumacher, een econoom bij vermogensbeheerder Natixis in Frankfurt, kan iedereen zien dat het beleid van de ECB weer normaal gemaakt moet worden. "Het is alleen een kwestie van snelheid en hoe groot de maatregelen moeten zijn", zegt hij over de dilemma's waar de beleidsmakers bij de centrale bank zich deze week zullen moeten buigen.
Rentebesluit
Donderdag staat er weer een rentebesluit in de agenda. Niemand verwacht dat er dan al echt grote knopen doorgehakt zullen worden. Economen van Goldman Sachs denken bijvoorbeeld dat er pas in september een eerste renteverhoging komt. Wat ook meespeelt is dat het nog lastig in te schatten is wanneer de ECB precies stopt met het massaal netto opkopen van obligaties om de economie van de eurozone te stimuleren.
Tijdens de vorige vergadering in maart kozen de centrale bankiers voor het versneld afbouwen van het opkoopprogramma. Sindsdien is de inflatie in de eurozone nog harder opgelopen en hebben verschillende landen hun groeiramingen voor de economie naar beneden bijgesteld. Verschillende ECB-bestuurders, waaronder president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB), hebben al gezegd dit jaar meer dan één renteverhoging van de ECB te verwachten.
Meer uit Financieel
ROME (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De wereldwijde voedselprijzen zijn in augustus verder gestegen na de toename in juli, meldt de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO). De prijsstijgingen worden veroorzaakt door de extreme weersomstandigheden en de aanhoudende geopolitieke spanningen in de Perzische Golf en de Zwarte Zee, die de aanvoer vanuit belangrijke productieregio's verstoren.
7 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) legt McDonald's een last onder dwangsom op, omdat de fastfoodketen zich in Nederland niet houdt aan regels voor wegwerpbekers. McDonald's heeft de inspectie beloofd om vanaf volgend jaar alleen nog maar herbruikbare bekers aan zijn klanten in de restaurants aan te bieden.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Werknemers van bierbrouwer Heineken leggen maandag 3 uur lang het werk neer vanwege de kabinetsplannen rond sociale zekerheid, meldt vakbond FNV. Medewerkers in de brouwerijen in Den Bosch en het Zuid-Hollandse Zoeterwoude werken die dag tussen 10.00 uur en 13.00 uur niet.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag vrijwel vlak begonnen. Beleggers wachten vooral op het banenrapport van de Amerikaanse overheid, dat later op de dag verschijnt. Dat rapport speelt naast de inflatie een belangrijke rol bij het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank. Een sterke arbeidsmarkt geeft de centrale bank meer ruimte om de inflatie te bestrijden door de leenkosten te verhogen, terwijl een zwakke banengroei een reden kan zijn om de rente onveranderd te laten.
2 uur geledenAUSTIN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De fabrikant van elektrische voertuigen Tesla heeft zijn zelfrijdende robotaxi, genaamd "Cybercab", gelanceerd in de Amerikaanse staat Texas. Met de Cybercab wil Tesla concurreren met taxibedrijven als Uber en Waymo, een dochterbedrijf van Google-eigenaar Alphabet.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De huurprijzen zijn dit jaar gestegen in juli, maar de stijging is lager dan de afgelopen twee jaar. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Huurwoningen zijn in deze maand gemiddeld 4,4 procent in prijs gestegen ten opzichte van dezelfde maand een jaar eerder.
5 uur geledenBRASILIA (ANP) - Brazilië heeft donderdag zijn "diepe bezorgdheid" geuit op de eerste dag van de opschorting van de invoer van Braziliaans pluimvee, rundvlees en andere dierlijke producten door de Europese Unie. De Europese Commissie verwijt Brazilië dat het onvoldoende garanties heeft geboden dat zijn producten voldoen aan de Europese regels tegen het misbruik van antibiotica in de veeteelt.
8 uur geleden